Gerginliğe Ve Strese İyi Gelen Yiyecekler | Stres İçin Ne Yemeli?

14.01.2021
633
Gerginliğe Ve Strese İyi Gelen Yiyecekler | Stres İçin Ne Yemeli?

Gerginliğe ve strese iyi gelen yiyecekler üstüne düşündüğümüzde, kimi zaman tatlı yiyecekleri aklımıza getirirken; kimi zaman da, C vitamini içerikli yiyecekler gelir. Keza, herkes gerginlikten ve stresten uzak durmak istemektedir. Günümüz dünyası, insanları hayli yormakta ve strese sokmaktadır. İşte, bundan bir nebze olsun kaçabilmek için, çeşitli yollara başvurulur.

Gerginlik ve stres, insanın beden ve ruh sağlığını tehdit eden unsurlardır. 21. yüzyılda insanların gerilmemesini istemedik, hayal gibi bir şeydir. İletişimsizliğin, yoğun iş temposunun, uyku düzensizliklerinin, koşturmaların ağırlığı insanı günden güne eritmektedir. Bu hızlı tempoya dayanabilmek adına, aşağıdaki besinlerden yararlanılması isabetli olacaktır:

Kantaron

Gerginliğe ve strese ne iyi gelir denildiğinde, akla ilk gelen kantaron bitkisi olacaktır. Kantarondaki hiperisin ve hiperforin maddeleri, insanlardaki serotonin hormonlarını yükseltir. Böylelikle, kişi kendisini biraz daha rahatlamış hisseder.

Kantaron, gerginlik ve strese iyi gelmesi adına, aşağıdaki gibi tüketilir:

 • Kantaron bitkisinden küçük bir tutam kaynamış suya atılır. Beş dakika demlenilip, içilir. Günde en fazla iki fincan tüketilmelidir.
 • Kantaron yağı, bir bardak ılık suya iki damla damlatılır. Karışım içilir.

Kantaron, regl sancıları, kesik yaraları, çatlaklar için de kullanılırken, insanı aşırı gevşettiğinden her an uyku getirebilir. Bunu bilerek, belli dozda kullanmanız önerilir.

Bitter Çikolata

Gerginlik ve stres nasıl geçer diye düşünüldüğünde, başvurulan kaynaklardan biri de çikolatadır. Çikolataya, özel durumlar dışında, çoğu insan hayır diyemez. Bitter çikolata, diğer çikolata türlerinden farklıdır. İçinde daha fazla kakao olduğu üzere, daha az da kakao yağı vardır.

Gerginlik ve strese iyi gelen bitter çikolata, ağza yavaş yavaş eridiği, damağa yapışırken, tadının giderek daha fazla alındığı bir nimet gibidir. Bitter çikolata şu şekillerde tüketilebilir:

 • Bitter çikolata sade şekilde yenilebilir.
 • Bitter çikolata, eritilip fondü yapılabilir. İçine özellikle çilek batırılıp, yenilebilir. Çilek de sinirlere iyi gelen bir meyvedir.

Gerginliğe Ve Strese İyi Gelen Yiyecekler; Papatya Çayı

Gerginliğe ve strese iyi gelen yiyecekler içinde papatya çayı vardır. Papatya çayı insanı gevşetebilecek en önemli başvuru kaynaklarından biridir. Gece yatmadan içilirse, deliksiz bir uyku uyumanızı sağlar.

Papatya çayı şu şekilde tüketilirse, gerginliğe ve strese iyi gelecektir:

 • Papatya çayı, sıcak suyla demlenir. Günde bir fincan içilmesi tavsiye edilir. Gece tüketilmesi, sizi yumuşatacaktır. Gün içinde içildiğinde, uykunuzu getirip, gevşetebilir.
 • Papatya çayıyla birlikte, papatya yağı da kullanılabilir. Papatya yağından iki damla damlatılan bir bardak ılık su da içilebilir. Günde bir bardak yeterlidir.

Papatya çayını kullanırken, fazla kaçırmamak gereklidir. Yoksa, sürekli gevşemiş şekilde gezerseniz de, işleriniz sarkabilir. Uyuşmuş, uykulu bir zihin de sizi uzun süre idare etmeyebilir. Her şey kararında denge sağlar.

Yaban Mersini

Gerginlik ve stres için bitkisel çözüm önerilerinden biri de yaban mersini olmaktadır. Yaban mersini güçlü bir yemiştir. Gerginlik ve strese iyi gelir.

Yaban mersini, ılıman iklimde yetişen bir çeşit üzümdür. Diğer adı likapa olan bu antioksidan meyve, gerginliğe ve strese iyi gelirken, şöyle kullanılabilir:

 • Yaban mersini taze tüketilebilen bir meyvedir. Avuç avuç yenilebilir.
 • Yaban mersini kurutulmuş olarak da tüketilebilen bir meyvedir. O da avuç avuç yenilebilir.

Gerginliğe Ve Strese İyi Gelen Yiyecekler; Kivi

Gerginlik ve strese iyi gelen şeyler içinde kivi de önemli bir yerdedir. Bolca C vitamini içerir. Bu vitamin insanın kendisini dinç hissetmesi sağlar. Ayrıca, onu birçok hastalığa karşı korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kültivar denilen gruba mensup bu meyve, istenilen kimi özellikleri ön plana çıkarılmak için, özellikle yetiştirilmiştir. Bu özellikler, güzel koku, ekşimsi/mayhoş bir tat ve sululuk oranının yüksekliğidir. Kivi arzu edilen bir meyvedir.

Gerginlik ve strese iyi gelecek olan kivi aşağıdaki şekilde tüketilebilir:

 • Kivi taze tüketilebilir. Günde iki küçük kivi yeterlidir.
 • Kivi, sütle ve tarçınla birlikte rondoda köpürtülebilir. Bu karışım günde bir tane içilebilir.

Gerginliğe Ve Strese İyi Gelen Yiyecekler; Tahıllar

Gerginliğe ve strese iyi gelen yiyecekler arasında bulunan tahıl ürünleri, kurubaklagiller de hem insanları  sinir sistemlerini dik tutup, hem de sağlıklı beslenme adına bağışıklık kazandırmaktadır.

Yulaf, mısır gevreği gibi tahıllar gerginliğe ve strese iyi geliyor. Tahıllar tam ve rafine şeklinde ikiye ayrılıyor. Tam tahıllar arasında kepek unu, bulgur gibi ürünler yer alırken;  rafine tahıllar öğütülmüşlerden meydana geliyor. Lif açısından zengin bu ürünler, B vitamini açısından da yarar sağlıyor.

Tahıllar çeşitli seçenekleriyle aşağıdaki şekilde tüketilebiliyor:

 • Mısır gevreği, yulaf, kepek gibi ürünler, özellikle sabahları kahvaltıda kullanıldıklarında, güne zinde başlanılmasını sağlıyor.
 • Esmer pirinç, kapak unu gibi ürünlerden yemekli yapılması, mide hazmını da kolaylaştırdığı gibi enerji veriyor, mutlu ediyor ve stresi düşürüyor.
 • Kahvaltıda ve yemeklerde kepek ekmeklerinin tüketilmesi öneriliyor.
Stresi ne azaltır?
Strese en iyi gelecek uygulamalardan biri düzenli bir hayat ve egzersizlerdir. Günlük hayatınızda ekstrem bir durum yaşamamanıza rağmen stresli hissediyorsanız, yoga ve meditasyon yapmanız, bol bol su içmeniz ve günde bir adet çikolata tüketmeniz etkili olacaktır. Aynı zamanda ferahlatıcı bitkiler ve meyveler tüketmeniz de stresi azaltmanız için etkili olacaktır.
Strese hangi içecek iyi gelir?
Strese en iyi gelen bitki çayları arasında melisa çayı, papatya ve sarı kantaron çayı vardır. Özellikle uykusuzluk çekiyor ve stresli hissediyorsanız günde iki bardak tüketereki sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz. Stresiniz için aynı zamanda biberiye çayı ve kekik çayıyla da azaltarak, bol bol su tüketmeniz önerilmektedir.
Hangi yiyecekler stres yapar?
Stresi azaltmanızı sağlayacak yiyecekler hafif ve zeytinyağı, vücudunuzu çok yormayan gıdalardır. Kahve, şeker ve glütenden uzak durarak özellikle gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarmanız tavsiye edilmektedir. Kırmızı et ve beyaz eti de azaltmanız, özellikle günde bir adet yumurta yemeniz önerilmektedir.
Hangi çay strese iyi gelir?
Sarı kantaron ve melisa çayının sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Uyumadan önce içerek, sağlıklı bir uyku çekmeniz de stresiniz için önemlidir. Stres durumunu artıran kahve ve siyah çaydan da uzak durarak, özellikle rafine ürünleri hayatınızdan uzaklaştırmanız tavsiye edilmektedir. Gazlı içecekleri ve şekeri de hayatınızdan çıkartarak sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Strese İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Sarı Kantaron Yağı

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler | Ne Tüketilmelidir?

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir, İçilir?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer | Ne İçilir ve Yenir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.