Doğal Sağlık

Diş Etine İyi Gelen Yiyecekler | Diş Etlerini Güçlendirmek İçin Ne Yemeli?

14.01.2021
1.169
Diş Etine İyi Gelen Yiyecekler | Diş Etlerini Güçlendirmek İçin Ne Yemeli?

Vücudumuzda beslenmenin en iyi şekilde olması için dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Vücut sağlığımızın iyi olması için öncelikle ağız sağlığımızın iyi olması şarttır. Dişler tarafından öğütülen besinler vücudumuz tarafından sindirilir. Dolayısıyla diş ve diş eti sağlığı ne kadar iyi olursa vücut tarafından öğütülen besinler de vücuda zarar vermeyecektir. Diş etine iyi gelen yiyecekler şu şekildedir.

Diş Etine İyi Gelen Yiyecekler, Süt

Yıllardır daha güçlü kemiklere ve dişlere sahip olmanın bol süt içmekten geçtiğini bilmekteyiz. Sütün içerisinde bol miktarda kalsiyum ve fosfat bulunur.  Süt ağız içerisindeki kalsiyum miktarını yükseltmektedir ve bu sebeple de diş çürüklerinin önlenmesine ve diş eti sağlığının korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda sütten gelen kalsiyum sayesinde dişlerde plak oluşumu engellenir. 6,57 olan sütteki PH değeri sayesinde ağız içerisindeki bakteri dengesi sağlanır. Özellikle çocuklar tarafından bol süt tüketildiğinde diş çürüklerinden önemli oranda korunmakta ve diş eti sağlığı da güvence altına alınmaktadır.

 • Çocuklar tarafından sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa ılık süt içilmelidir.
 • Yetişkinler de her gün yatmadan 1 bardak süt içmekle dişleri ve diş etlerini çürüklerden ve hastalıklardan korumaktadır.
 • Doğal süt tercih edilmeli ve eğer açık süt satın alınmış ise mutlaka kaynatılarak içilmelidir.

Yoğurt

Diş ve diş eti sağlığı için süt ve yoğurt tüketimi oldukça önemlidir. Özellikle vücutta şeker oranını dengelediği için mutlaka yoğurt tüketilmelidir. Yoğurt bol miktarda kalsiyum içermektedir ve bu sebeple dişetlerine oldukça faydalıdır. Yoğurt sayesinde diş çürükleri diş eti problemleri de engellenmektedir. Kalsiyum eksikliği sebebi ile diş etlerinde çekilmeler ve diş eti kanamaları başlayabilmektedir. Bu sebeple yoğurt bol miktarda tüketilmeli ve diş sağlığı korunmalıdır.

 • Her gün 1 kase yoğurt tüketilmelidir.
 • Aç ya da tok olmak fark etmemektedir.
 • Gün içerisinde istenen zamanda tüketilebilir.
 • Her durumda 6 ayda bir diş hekimine gitmek gerekmektedir.

Diş Etine İyi Gelen Yiyecekler, Peynir

Peynir içerdiği bol miktardaki kalsiyum ve fosfat sayesinde diş ve diş eti sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kalsiyum ve fosfat içermesi sebebi ile peynir mutlaka her gün düzenli olarak tüketilmelidir. Peynir bazik bir besindir ve bu sayede ağız içerisindeki asidik ortam dengelenmektedir ve böylece çürükler önlenir. Peynir sayesinde dişlerde çürüklerin oluşması engellenmekte ve diş eti kanamalarının önüne geçilmektedir. Özellikle diş eti çekilmelerinin de önüne geçen peynir hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından bol bol tüketilmelidir. Diş etine iyi gelen yiyecekler arasında bulunan peynir ile birlikte diş eti sağlığı da olumlu etkilenmektedir.

 • Her gün kahvaltıda 1 kibrit kutusundan biraz daha büyük bir parça tüketilmelidir.
 • Günlük olarak düzenli bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Fazla tuzlu olan peynirler tüketilmemelidir.
 • Sık sık doktor kontrolüne gidilmelidir.

Nar

Nar içerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde diş ve diş eti hastalıkları için oldukça faydalı bir besindir. Bol miktarda mineral içermesi sebebi ile dişlerde çürümeye neden olan ağızdaki ortamın normale dönmesini sağlarken aynı zamanda diş etlerini de besleyerek geri çekilmelerini önlemektedir. Özellikle diş eti problemleri için rahatlıkla kullanılabilen nar sayesinde ağız içerisinde doğal bir temizlik oluşur ve çürük oluşumu doğal bir şekilde engellenirken ağız kokusunun da oluşması mümkün olmamaktadır.

 • Düzenli olarak her gün nar tüketilmelidir.
 • 1 tane nar tüketmek yeterli olmaktadır.
 • Dişler her zaman düzenli fırçalanmalıdır.

Diş Etine İyi Gelen Yiyecekler, Muz

Doğal bir diş beyazlatıcıdır. Muz kabuğu ile dişler fırçalar gibi temizlendiği zaman bembeyaz bir görüntü oluşacaktır. Ayrıca muzun içeriğinde bulunan magnezyum ve potasyum gibi maddeler sayesinde dişler ve diş eti problemleri yok edilecek ve sağlıklı bir ağıza sahip olunacaktır. Diş etine iyi gelen yiyecekler arasında bulunan muz sayesinde diş minesi canlandırılmış olmakta ve diş etleri de sağlığına kavuşmaktadır. Özellikle dişlerin parlaklığını kazandırmak ve diş eti kanamalarına engel olmak amacı ile kullanılan muz oldukça faydalıdır.

 • Her gün 1 adet muz tüketilmelidir.
 • Muzun kabuğu ile dişler ve diş etleri iyice ovulmalıdır.
 • Muz tüketimi bir taneden fazla olmamalıdır çünkü muzun içerisinde bulunan şeker sebebi ile vücuttaki şeker oranı yükselebilir.
 • Muz püre haline getirilerek süt ile karıştırıldığında da diş ve diş etleri için faydalı olacaktır.
Diş eti gelişimine ne iyi gelir?
Diş eti ve diş sağlığının en önemli kaynaklarından biri her zaman kalsiyum ve fosfordur. Süt, yoğurt, peynir ve ayran tüketimiyle dişlerin sağlıklı olması sağlanabilir. Havuç, brokoli ve balık eti de diş eti ve diş sağlığının bir numaralı yardımcı besinleridir. Yoğun fosfor ve kalsiyum içeren yiyeceklerin tüketilmesi önemlidir.
Diş etlerini güçlendirmek için ne yapmalı?
Diş etini güçlendirmek için A vitamini, kalsiyum ve fosfor içeriği yüksek olan besinler tüketilmektedir. Özellikle yoğurt, peynir, ayran ve havuç tüketmek diş etlerinin sağlıklı gelişmesinde ve güçlenmesinde etkili olacaktır. Beyaz et ve brokoli tüketmek de diş etlerinizin kanamaması ve güçlenmesi için önemli besinler arasında yer almaktadır.
Diş eti iltihabına hangi besinler iyi gelir?
Vücudunuzun hangi bölgesinde olursa olsun, iltihapla savaşabilecek en iyi besinlerden biri her zaman sarımsaktır. Deniz tuzu, yoğurt, elma sirkesi ve çilek de diş eti iltihabının kısa süreli tedavisinde kullanılabilir. İlerlemiş iltihaplı diş etleri için mutlaka diş doktoruna gidilmesi ve özellikle kısa süreli tedavilerden uzak durulması tavsiye edilmektedir. Yaban mersini suyu ve zerdeçal da diş etindeki iltihabın ilerlememesinde etkili olabilmektedir.
Diş eti çekilmesine hangi bitki iyi gelir?
Diş eti çekilmesi için en iyi bitkiler arasında yeşil çay ve aleo vera bitkisi yer almaktadır. Hindistancevizi yağı da gargara yapılarak diş eti sağlığında etkili olacaktır. Nane, ada çayı ve ısırgan otu da diş etinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesinde, tedavisinde kullanılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Diş Eti Tedavisi

Diş Eti Sağlığı İçin Doğal Yöntemler

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Restoratif Diş Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.