Doğal Sağlık

Düşük Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler | En Hızlı Tansiyon Nasıl Yükseltilir?

14.01.2021
776
Düşük Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler | En Hızlı Tansiyon Nasıl Yükseltilir?

En yaygın düşük tansiyon semptomları baş dönmesi, bayılma, bulanık görme, yorgunluk, baş dönmesi, mide bulantısı, aşırı susama, baş ağrısı, sığ solunum, soluk cilt, göğüste ağrı vb. Bu nörolojik koşullar altında yatan kardiyak, endokrin bozuklukları da belirtiler için artış gösterebilmektedir. Bu tedavinin bir parçası olarak, diyet hipotansiyonun etkili tedavisinde ve kan basıncı seviyenizi normal sınırlar içinde tutmada önemli bir rol oynar. Düşük tansiyona iyi gelen yiyecekler listesine bu makalede detaylıca yer verilecektir.

Meyan Kökü                              

Düşük tansiyon için bitkisel çözüm listesinin ilk sırasında meyan kökü vardır. Meyan kökü kan basıncını arttırmada çok yararlıdır. Ayrıca, kronik yorgunluk sendromundan mustarip insanlar için oldukça iyidir. Vücut yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olur, ancak sıvı tutulmasına neden olma eğilimindedir. Bu nedenle, düşük tansiyon için yaklaşık 400 ila 500 mg meyan kökü tüketebilirsiniz.

 • Başka bir seçenek, kaynar suya (bir bardak) toz veya kurutulmuş meyan kökü ekleyerek çayını yapmaktır.
 • Düşük tansiyonu kontrol etmek için her gün bu çayı demleyip tüketebilirsiniz.

Düşük Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler; Meyve Suyu

Yeterli su tüketimi ve gün boyunca meyve suyu içmek sağlıklı kan basıncını korumak için çok yararlıdır. Tipik olarak, dehidratasyon düşük tansiyon ve düşük kan basıncının en yaygın nedenidir.

 • Bununla birlikte, besleyici ve sağlıklı taze meyveler yiyebilirsiniz.
 • Kan basıncını iyileştirmenin bir başka iyi yolu da yoğurt veya dondurma ile meyve yemektir.
 • Buna ek olarak, sigara içmekten kaçınmanın yanı sıra dehidrasyona neden olabileceğinden alkol alımını sınırlamanız önerilmektedir.

Ayçiçeği Tohumu Ve Tuzlu Kabak

Düşük tansiyon nasıl geçer diye düşünüyorsanız tuz alımınızı arttırabilirsiniz. Tuz alımınızı arttırmak ve kan basıncınızı stabilize etmek oldukça faydalıdır.

 • Ayrıca, bu tohumlar E vitamini ile doludur.
 • Bunlar yerine fındık veya fıstıkta tüketebilirsiniz.

Karaciğer

Hipotansiyon genellikle folat ve B12 vitamini eksikliğine atfedilir. Bu nedenle, bu besin maddelerinde yüksek olan yiyecekleri günlük menünüze dâhil etmek oldukça önemlidir. B12 vitamininin en önemli belirtisi tırnaklarda veya gözaltlarında çizgilerin ortaya çıkmasıdır. Düşük tansiyona iyi yelen yiyecekler arasına karaciğer eklemeyi düşünebilirsiniz.

 • Hipotansiyondan muzdarip insanlar somon, karaciğer, alabalık vb. tüketmeleri önerilir.
 • B12 vitamininin en iyi kaynakları olduğu için tansiyonu normal seviyeye çekmeye yardımcı olurlar.

Düşük Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler; Süt ve Badem

Süt ve Badem kombinasyonu adrenal bez üzerinde çalışarak birçok düşük tansiyon hastalığında hastada kan basıncı seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur.

 • En iyi sonuç için, gece boyunca yaklaşık 4-5 bademi suda bırakmaktır.
 • Ertesi gün kabuklarını soyarak tüketebilir ya da ezerek süt ile bitlikte içebilirsiniz.

Havuç

Düşük tansiyona iyi gelen yiyecekler listesinde yer alan havuç, sizin için en iyi seçeneklerden biridir. Araştırmalar sonucu havuç suyunun kan dolaşımınızı iyileştirdiği ve kan basıncı seviyenizi kontrol ettiği gözlemlenmiştir.

 • En faydalı sonuçlar için, havuç suyuna (bir bardak) bal (iki yemek kaşığı) eklemeniz yeterlidir.
 • Daha sonra günde iki kez (sabah ve akşam) aç karnına tüketmeniz etkili olacaktır.

Tuz

Tuz, düşük tansiyon için en iyi doğal gıdalar arasında yer alır. Tuzda bulunan sodyum kan basıncını arttırdığı için düşük tansiyonun tedavisinde yardımcı olur.

 • Her zaman tükettiğiniz tuz limitinin 1 çay kaşığı daha üzerine çıkmanız uygundur.
 • Ayran veya turşu suyu gibi içeceklerle tuz alımı sağlamanız mümkündür.

Düşük Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler; Limon

Şaşırtıcı bir şekilde, limon suyu dehidratasyon nedeniyle oluşan düşük tansiyon seviyesini tedavi etmek için çok iyi bir yoldur. Ek olarak, limonun antioksidanlarının kan dolaşımını kontrol ettiği ve kan basıncını koruduğu da gözlemlenmiştir. Kan basıncı seviyeniz nedeniyle yorgun veya bitkin hissediyorsanız, kan basıncını kontrol etmek için biraz tuz ve şekerle karıştırılmış limon suyu (bir bardak) tüketebilirsiniz.

 • Günde bir bardak tüketilmesi uygundur.
 • Şeker yerine bal kullanılabilir.
 • Hamileler içinde kullanıma uygundur.
Tansiyonu yükseltmek için ne yemeli?
Tansiyon yükseltmek için potasyum eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. Potasyum kan basıncını dengeler ve düşük tansiyon tedavisinde kullanılabilir. Düşük tansiyon için zeytin, zencefil, uskumru, tuzlu ayran ve ıspanak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda havuç ve havuç suyu da tansiyonunun dengelenmesinde etkili olacaktır.
Tansiyonu normale getirmek için ne yapmalı?
Tansiyonunuzu dengelemek için düşük ve yüksek olması durumlarına göre dikkat etmelisiniz. Günlük hayatta özellikle havalar çok sıcak olduğu zamanlarda su tüketmek tansiyonun normal seyretmesinde etkili olacaktır. Yüksek ve düşük tansiyonun ilacı her zaman düzenli su içmektir.
Tansiyonu düşen kişi nasıl yatmalı?
Tansiyonu düşen kişinin sırt üstü yatması ve ayaklarının vücuduna oranla çok az yukarıda olması gerekmektedir. Tuzlu ayran ve zeytin düşük tansiyon için kan basıncını dengeleyecek çözümlerdir. Evde tansiyonu düşen kişinin ilk iş, sırt üstü uzanması ve ayaklarını yukarda tutması tavsiye edilmektedir. Vücut düzeyine göre ayaklarının yukarı kaldırılması ve nabzına bakılması da önemlidir.
Tansiyon düşüklüğüne hangi bitki iyi gelir?
Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen bitkiler, ıspanak ve meyan kökü çayıdır. Kan dolaşımını düzenleyecek ve kan basıncının dengelenmesini sağlayacak etkili bir çay olan meyan kökü çayı, günde bir bardak içilerek tansiyon düşüklüğünün düzenlenmesinde etkili olacaktır. Potasyum değeri yüksek bitlilerin ve meyvelerin tüketilmesi de uzun vadede sağlıklı bir tansiyon seyir etmesini sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Doğal Yöntemle Tansiyon Düşürme

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer | Ne İçilir ve Yenir?

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir, İçilir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.