Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler | Yüksek Tansiyonu Düşürmek İçin Ne Yemeli?

14.01.2021
836
Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler | Yüksek Tansiyonu Düşürmek İçin Ne Yemeli?

Yüksek tansiyon dünya genelinde yaygın olarak görülen bir rahatsızlık. Önüne geçilmediğinde çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabildiği için tıbbi yardım alınmalıdır. Bunun için yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler tüketilmelidir.

Süt ve Süt Ürünleri

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Yüksek tansiyona ne iyi gelir: Süt ve süt ürünleri içerdikleri kalsiyum sebebiyle kalp sağlığının ve tansiyon dengesinin korunmasına fayda sağlamaktadır. Bu sebeple yüksek tansiyon problemi yaşayanlar yeterli miktarda süt, peynir ve yoğurt tüketmeye dikkat etmelidir.

 • Yüksek tansiyon ile mücadele edenler her gün bir bardak süt veya bir kâse yoğurt tüketebilir.
 • Yüksek tansiyon hastalarının kullandıkları süt ve süt ürünleri yağsız olmalıdır. Yağlı olanlar faydadan çok zarar sağlayabilir.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler; Yemişler

Yüksek tansiyon nasıl geçer: Yemişler yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler arasında bulunmaktadır. Yemişler kan basıncını düşürüp kalp sağlığını koruduğu için yüksek tansiyon hastaları için çok önemlidir.

 • Yüksek tansiyon hastaları tarafından yaban mersini, böğürtlen ve çilek tüketilmelidir.
 • Günde 2-3 kâse kadar tüketilebilir.
 • Taze tüketilebileceği gibi dondurulmuş olanları da tercih edilebilir.

Yağlı Balıklar

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Bazı balıklar kalp sağlığına yardımcı olan yağ asitleri barındırmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda balık yağının tansiyonu düşürme konusunda etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden yağlı balıklar yüksek tansiyona iyi gelen şeyler arasında bulunur.

 • Günde 100-200 gr arasında kullanılabilir.
 • Balık tüketemeyenler uygun oranlarda balık yağı takviyesi kullanabilir.
 • Somon, sardalya ve uskumru yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken balık türleri arasında bulunmaktadır.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler; Tam Tahıllı Gıdalar

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Tam tahıllı gıdalar ikan basıncını düzene sokması sayesinde yüksek tansiyon hastalarında kalp sağlığını koruyucu etki göstermektedir. Bu yüzden yüksek tansiyon sorunu ile mücadele eden hastalar diyetlerinde ve beslenme düzenlerinde bolca tam tahıllı gıdalara yer vermelidir.

 • Yüksek tansiyon hastaları tam tahıllı gıdalardan faydalanmak için beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih etmelidir.
 • Esmer pirinç, arpa ve çavdar yüksek tansiyon diyetinde bulunması gereken besinlerdir.

Yulaf Ezmesi

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Yulaf ezmesi tansiyon yüksekliği yaşayan kişilerin beslenme düzeninde mutlaka bulundurması gereken besinler arasındadır. Yulaf yüksek tahıl içeren bir besindir.  Sodyum açısından düşük olduğu için de sağlıklıdır. Tansiyonun normal değerler aralığında kalması üzerinde rol oynayarak kalp sağlığını olumlu anlamda etkiler. Yüksek tansiyon sorunu için yulaf ezmesinden faydalanabilirsiniz.

 • Yulafı az miktarda yağsız süt veya su ile birkaç dakika pişirerek tüketebilirsiniz.
 • Kuru üzün, kuru kayısı gibi kurtulmuş meyveler veya kuru yemişler ile daha lezzetli bir şekilde tüketilebilir.
 • Muz, çilek gibi meyvelerle az miktarda kullanarak daha tatlı şekilde tüketebilirsiniz.
 • Günlük 2-3 kaşık yulaf ile hazırlayacağınız yulaf ezmesini tüketebilirsiniz. Fazla tüketilmesi kilo problemine sebep olabilir.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler; Sarımsak

Yüksek tansiyon için bitkisel çözüm olarak karşımıza hemen hemen her hastalığa iti gelen sarımsak çıkıyor. Sarımsak nitrik oksit seviyelerini yükseltme konusunda rol oynamaktadır. Bu sebeple kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur. Böylelikle kalbiniz kan pompalamak için daha az çaba gösterir ve kan basıncı düşmeye başlar. Bu yüzden yüksek tansiyon sorunu yaşayanlarda sarımsak mucizevi sonuçlar yaratabilmektedir.

 • Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlar için günde 1-2 diş sarımsak tüketilmesi uygundur.
 • Çiğ olarak günde 1-2 diş bol su ile yutulabilir.
 • Çiğ tüketemeyenler günde 1-2 diş sarımsağı yemeklerin içinde pişmiş olarak da tüketebilir.

Antep Fıstığı

Yüksek tansiyon iyi gelen yiyecekler arasında badem ve ceviz gibi kuruyemişler de sayılabilir. Fakat bunlar arasında yüksek tansiyon için en etkili olanın antep fıstığı olduğunu söyleyebiliriz. Antep fıstığı hem üst hem de alt tansiyon yüksekliği yaşayanlar için işe yarayan besinler arasında bulunmaktadır.

 • Haftalık toplam 1-2 bardağı geçmeyecek şekilde tüketilebilir.
 • Tamamını haftanın bir gününde tüketmek yerine her gün az miktarlarda tüketirseniz daha etkili olacaktır.

Zeytin Yağı

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Zeytinyağı içerisinde yüksek miktarda polifenol bulunmaktadır. Polifenoller kan damarlarının daha esnek olmasına ve dolayısıyla kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Yüksek tansiyon ile mücadele edenler doğal yağlar arasında bulunan zeytin yağından yardım alabilir.

 • Yemekleri pişirirken tereyağı ve kanola yağı yerine zeytin yağı tercih etmelisiniz.
 • Günde 2-3 çay kaşığı olacak kadar tüketilebilir.
 • Zeytin yağını direk çay kaşığıyla içerek tüketebilirsiniz. Bu şekilde tüketmekte zorlananlar salatalara zeytin yağı koymayı tercih etmeliler.
 • Beslenme düzeninde zeytinyağlı besinlere yer vermek de fayda sağlayacaktır.
Tansiyonu En Hızlı Ne Düşürür?
Bazı yiyeceklerden destek alarak yüksek tansiyonu dengelemek söz konusudur, tansiyona karşı en bilindik olan limonlu su içmektir. Sarımsak da yüksek tansiyon ve mücadelede en başarılı olan gıdadır, potasyum zengini muz, mucizevi yiyecek kudret narı tansiyonu dengeler. Kavun ve pancar suyu da yüksek tansiyona karşı en etkili yiyecek sınıfında yer almaktadır.
Büyük Tansiyon Yüksekse Ne Yapılmalı?
Tansiyon yüksekliği ile mücadele etmek için öncelikle tüketilen tuz miktarı engellemek gerekir, basit şeker yerine bol meyve ve sebze tüketilmelidir. Düzenli beslenmeye özen göstermek, beyaz un yerine tam tahıllı un tüketmek önemlidir. Alkolden uzak durmalı ve aşırı kilo artışından kaçınılmalıdır. Düzenli egzersiz kan basıncını dengeler tüm bunların yanı sıra hekimin yazacağı tansiyon düşürücü ilaçlarla tedavi desteklenir.
Hangi Bitki Çayı Tansiyonu Düşürür?
Kan basıncını düşürerek tansiyonu dengeleyen 5 bitki çayı karahindiba, kekik, at kuyruğu, lavanta ve kereviz çaylarıdır. Tansiyon tedavisinin en iyi tamamlayıcısı olan at kuyruğu diüretik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. İçeriğindeki fitokimyasal ve antioksidanlar ile kan basıncını kontrol eden kereviz çayıdır. Kan basıncını düşürmek için lavanta çayı idealdir, basıncından etkilenen böbreğin fonksiyonları güçlendirmeye yardımcı olan karahindibadır. Karvakrol arterlerin temizlenmesine yardımcı olan kekik çayıdır.
Hangi Meyve Tansiyona İyi Gelir?
Tansiyonun düşmesini sağlayan sebzeler brokoli, patates, ıspanak, domates ve kabak tır. Besin lifi içermesi ve düşük kaloriye sahip olmasından dolayı tansiyonu düşmesini destekleyen meyveler ise kavun, çilek, elma, nar, şeker pancarı, ananas, mango, şeftali ve turunçgillerdir. Ancak sadece gıdalar ile tansiyonun dengelenmesi söz konusu değildir kesinlikle bu konuda bir uzmandan destek almak gerekir.

İlginizi Çekebilir;

Düşük Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Doğal Yöntemle Tansiyon Düşürme

Saç Bakımı Nasıl Yapılır Erkek

Biberiye Ve Kekik Yağı Faydaları

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ağrı Nasıl Geçer?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.