Nodüllere İyi Gelen Yiyecekler | Nodüllerin Küçülmesi İçin Ne Yapmalı?

14.01.2021
712
Nodüllere İyi Gelen Yiyecekler | Nodüllerin Küçülmesi İçin Ne Yapmalı?

Nodüller yeni oluştuysa ve büyümeye başladıysa, doğru yiyecekleri yiyerek etkili bir şekilde yönetilebilir. Bununla birlikte, nodülleriniz zaten gelişmiş bir durumda (sert vokal nodüller) ise, doğru yiyecekleri yemek artık onlardan etkili bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olamaz, çünkü bu nodüller zaten fibröz dokular (skar dokuları) oluşturmuştur. Aşağıda, yumuşak vokal kord Nodüllere İyi gelen Yiyecekler listelenmiştir;

Sarımsak

Antik çağlardan beri, sarımsak çeşitli sağlık rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır ve bazı tıbbi özellikleri, yumuşak vokal kord nodüllerin tedavisinde yararlı olan anti-kanser, antibakteriyel ve anti-enflamatuardır. Bu nedenle Nodüller için bitkisel çözüm seçeneğidir.

 • Günlük öğünlerinize 4 ila 6 diş kıyılmış veya ezilmiş çiğ sarımsak ekleyin.
 • Sağlıklı içecekler elde etmek için en sevdiğiniz meyve veya sebze ile birlikte tüketebilirsiniz.

Nodüllere İyi Gelen Yiyecekler; Bal

Bal aynı zamanda çeşitli sağlık problemlerini tedavi etmek için en sık kullanılan ev ilaçlarından biridir. Nodüller çoğu zaman oldukça risklidir ve bunu yönetmede yararlı olan güçlü antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 • En sevdiğiniz sıcak bitki çayına birkaç çorba kaşığı bal ekleyip tüketebilirsiniz.
 • Günde 2 kez tüketilmesi uygundur.

Meyveler

Meyveler, nodüllere iyi gelen şeyler arasında en etkili olanlardır.  Aynı zamanda yumuşak ses tellerinin nodüllerinden, vücudun doku iyileşmesini hızlandırmaya kadar birçok etkisi vardır.

 • Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler ve gerekli besinler açısından zengin portakal ve elma gibi meyveler en iyi seçimlerden bir tanesidir.
 • Portakal sıkılarak ve bal eklenerek tüketilebilir.

Soğuk Balıklar

Uskumru, somon, sardalye ve ton balığı gibi soğuk balıklar, iltihaplanmayı etkili bir şekilde azaltmaya yardımcı olan yüksek konsantrasyonlarda omega-3 yağ asitleri içerir. Bu nedenle nodüllere iyi gelen yiyecekler listesinde önemli rol oynar.

 • Haftada en az 3 kez tüketilmelidir.
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler ile birlikte yenmesi daha sağlıklıdır. (Sebzeler vitamin özelliğiyle balığın verdiği etkiyi yükseltir).

Kepekli Tahıllar

Kepekli tahıllar lif bakımından zengindir ve ayrıca iltihaplanmayı teşvik eden kanda bulunan C-reaktif protein seviyelerini azaltarak doku iltihabını azaltır. Nodüllere ne iyi gelir diye düşünüyorsanız kepekli tahılları tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

 • Pirinç, ekmek ve tane şeklinde tüketilebilir.
 • Salata ve yoğurtlara eklenebilir.

Koyu Yapraklı Sebzeler

Brokoli, ıspanak ve lahana gibi koyu yapraklı sebzeler, vücudu sitokinlerden (enflamatuar moleküller) koruyan en iyi E vitamini kaynaklarıdır. Nodüllere ne iyi gelir sorusunun cevabı sebzelerdir.

 • Koyu yapraklı sebzeler ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren demir, kalsiyum ve fitokimyasallar bakımından zengindir.
 • Salata veya yemek olarak tüketilebilir.

Nodüllere İyi Gelen Yiyecekler; Tam Tahıl

Vücut nodülleri yok etmek için, tam tahıl, yulaf ezmesi, ekmek, kahverengi pirinç, tam tahıllı kraker, patlamış mısır ve tam tahıllı buğday gibi yemeklerin günlük porsiyonlarına ihtiyaç duyar; Bu, her gün istenilen oranlarda tüketilebilir, çünkü nodülleri şiddetlendirebilecek zararlı yağ içeriği olmadan, karbonhidratlarda ve lif içeriğinde yüksek olduğu bilinmektedir.

 • İstendiği gibi tüketilebilir.
 • Yoğurt veya salataya eklenebilir.
 • Özellikle sabah tüketimi daha fazla yarar sağlamaktadır.

Meyve ve Sebze

Çeşitli meyve ve sebzeler ses teli nodüllerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra gerekli olan detoksifikasyon ve hidrasyon için lif, vitamin ve minerallerin yanı sıra suya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle meyve ve sebze ile birlikte su tüketimi oldukça önemlidir.

 • Elma, portakal, karpuz, marul, lahana gibi sayısız meyve ve sebze ile nodül tedavisini destekleyebilirsiniz.
 • Günde en az 3 kez yukarıdaki meyvelerden bir tanesi tüketilmelidir.

Nodüllere İyi Gelen Yiyecekler; Su

Su, ses telleri ve boğaz sağlığı için gerekli olan yumuşamayı sağlamaktadır.  Bu nedenle su tüketimi oldukça önemli ve nodüllerden kurtulmak için hayati bir konudur. Nodül nasıl geçer diye merak ediyorsanız cevabı bol su tüketmektedir.

 • Dehidrasyona neden olabilecek soda ve kahve gibi çok fazla kafeinli veya gazlı içeceklerden uzak durmanız önerilmektedir.
 • İdrarınızın temiz ve berrak olduğunu gördüğünüzde yeterli su içip içmediğinizi kontrol edebilirsiniz.
 • Her gün en az sekiz bardak su içmeniz gerekmektedir, ancak çok yakın aralıklarla çok fazla su tüketmemeye dikkat edin, çünkü bu da tehlikeli olabilir.

Ayrıca maydanoz çiğneyerek de boğazınızda rahatlama sağlayabilirsiniz. Bir tutam maydanozu alıp yıkayıp ağzınıza atın ve çiğnedikten sonra yutun.

 

Nodüllerin küçülmesi için ne yapmalı?
Nodule küçülmesi için çeşitli yiyecekler tüketilmeli. Bu yiyecekler düzenli olarak tüketilmelidir. Kaya tuzu, yeşil yapraklı sebzeler, kızılcık, yumurta, deniz börülcesi, deniz yosunları, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri tüketilmeli. A vitamini, D vitamini, E vitamini ve çinko açısından faydalı olan yiyecekler kesinlikle tüketilmelidir. Bunlar haricinde sigara ya da alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulması tavsiye edilir.
Tiroid Nodüllerini ne yok eder?
Tiroid nodüllerinin yok edilmesi ya da diğer bir ifade ile erimesi için belirli tedaviler uygulanır. Radyofrekans ya da lazer ile tahrip olan nodüller, canlılığını kaybettiği gibi erimesi de gerçekleşir. Erimesi diğer bir ifade ile küçülmesidir. Bu küçülme ultrason incelemelerle birlikte takip edilmektedir. Küçük nodüller için tek bir seans yeterlidir. Ancak nodüller büyük ise birkaç kez tedavi edilmesi mümkün.
Boğazda nodül olması ne demek?
Boğaz’da bulunan nodül, kanser başlangıcı olarak yer edinir. Kanserli nodül tedavisi için ameliyat gereklidir. Burada dokunun büyük bir kısmı teknik cerrahla birlikte, ameliyatla çıkartılır. Sonrasında geride kalan tiroid dokuları için seans uygulaması gerçekleşir. Burada erken tanı önemlidir ve kesinlikle doktor kontrolünde olmalısınız.
Nodül hastalığı nasıl tedavi edilir?
Tiroid nodülünün tedavi edilme yöntemleri, radyoaktif ile birlikte gerçekleşir. Nodülün büyüklüğüne göre erime ya da yok edilme gerçekleşir. Küçük nodüller için tek bir seans yeterlidir. Ancak 2 santimden daha büyük nodüllerin tedavi edilmesi, 2-3 kez seans gerektirebilir. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.

İlginizi Çekebilir;

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer

Doğal Yöntemlerle Ben Yok Etme

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ağrı Nasıl Geçer?

Astıma İyi Gelen Yiyecekler | Astımın Düzelmesi İçin

Anemiye İyi Gelen Yiyecekler | Anemi Nasıl Geçer?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.