Doğal Sağlık

Regl Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Regl Ağrısı En Hızlı Nasıl Geçer?

14.01.2021
932
Regl Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Regl Ağrısı En Hızlı Nasıl Geçer?

Bir kadının ağrılı dönemleri, adet kramplarını önlemek ve tedavi etmek için yiyebileceği en iyi yiyecekler nelerdir? İşte muz ve buğday tohumlarından zencefil ve susam tohumlarına kadar regl ağrısına iyi gelen yiyecekler listesi! En sevdiğiniz kramp önleyici yiyecekleri seçin ve menstruasyon öncesi ve sırasında onları öğünlerinize dâhil edin.

Muz

Regl Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Anekdotsal kanıtlar, muzların regl ile ilişkili krampları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. B6 vitamini gibi anti-kramp besin maddelerinin zengin besin kaynağı olmasının yanı sıra, muz su tutulmasını azaltmaya yardımcı olan potasyum ile doludur. Regl ağrısı nasıl geçer diye düşünmeyi bırakıp bir muz yemeniz önerilmektedir.

 • Menstruasyon sırasında sık sık şişkinlik yaşıyorsanız, bu sizin için oldukça önemlidir.
 • Sade, basit bir aperatif hazırlayabilir, yağsız yoğurt ile karıştırabilir, mısır gevreği, meyve salatası ya da olduğu gibi tüterek regl ağrısını hafifletmeye yardımcı

Buğday Tohumu

Regl Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Buğday tohumu, adet kramplarından muzdaripseniz öğünlerinize dâhil edebileceğiniz en iyi yiyeceklerden biri olabilir. Konsantre bir B6 vitamini kaynağı (piridoksin) sağlar ve sadece bir fincan çiğ buğday tohumu, bu önemli vitamin için önerilen günlük alımın %75’ini sağlar! Regl ağrısına bitkisel çözüm için birebirdir.

 • Buğday tohumu aynı zamanda diğer B vitaminlerinin yanı sıra çinko için de mükemmel bir kaynaktır. Dahası, çok yüksek miktarda E vitamini ve magnezyum içerir.
 • Buğday ekmeği, tahıl, müsli, ya da krep olarak tüketebilirsiniz, bu aynı zamanda oldukça besleyicidir.
 • Buğday tohumunun raf ömrünü optimize etmek için, güneşe maruz kalmamasına, serin ve kuru yerde saklanmasına özen göstermeniz gerekmektedir (buğday tohumu, doymamış yağ içeriği nedeniyle hızlı bir şekilde kokmaya eğilimlidir).

Regl Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler; Ayçiçeği Tohumu

Menstrüel kramplardan muzdaripseniz, ayçiçeği tohumları öğünlerinize mükemmel bir ektir. Bu hafif fındık tatlı tohumlar, E vitamini ve önemli anti-kramp mineralleri çinko ve magnezyum ile doludur. Regl ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında en etkili olanlardan biridir.

 • Ayçiçeği tohumları mükemmel bir piridoksin kaynağıdır (B6 vitamini), bir fincanı günlük ağrı kesici alımın yaklaşık üçte birini sağlar.
 • Piridoksin ağrı kesici etkileri nörotransmitter dopaminin sentezindeki rolü ile bağlantılıdır.
 • Ek olarak, piridoksin çinko ve magnezyum emilimini teşvik ettiği bilinmektedir.
 • Ayçiçeği tohumlarını beslenmenize dâhil ederken dikkatli olunması gerekmektedir çünkü diğer tohumlarda olduğu gibi yağ ve kalori bakımından yüksektir.

Maydanoz

Maydanoz, restoranlarda yemeklere eşlik eden dekoratif bir garnitürden çok daha fazlasıdır. Önemli besinlerle doludur ve adet ağrıları da dâhil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Regl ağrısına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız maydanoz en güzel ve bitkisel cevaptır.

 • Adet sürecini uyarmada ve adet kramplarını hafifletmede oldukça etkili olduğu gösterilen apiol içerir.
 • Maydanozun menstruasyonu uyarma yeteneği orta çağdan beri söktürücü olarak kullanılmaktadır.

Regl Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler; Ananas

Bingo! Düzenli olarak ananas yiyerek anti-kramp menülerinizi zenginleştirebilirsiniz. Ananas, kasları gevşetmeye yardımcı olan ve böylece regl ağrısını geçirdiği düşünülen bromelain enzimi içerir. Regl ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında en lezzetli olanlardan bir tanesidir.

 • Bununla birlikte, ananastaki bromelainin çoğunun, et kadar lezzetli olmayan, ancak yine de yenilebilir olan sap kısmında olduğunu unutmayın.
 • Regl olmadan önce veya sonra ananas tüketmek ağrıyı ve şiddeti hafifletecektir.

Çemen Tohumu

Asya’da, keskin bir tada sahip olan bu küçük çemen tohumları menstrüel ağrı için popüler bir ilaçtır. Kas gevşetme özelliği ile regl ağrısını anında dindirme özelliğine sahiptir.

 • Çemen tohumların toz halinde tüketmek istiyorsanız, kullanımdan hemen önce öğütmeniz önerilir, çünkü öğütüldükten sonra hızlıca bayatlamaya meyillidir.
 • Regl ağrısı için bitkisel çözüm çemen tohumudur.

Regl Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler; Zencefil

“Süper gıda” teriminin ortaya çıkmasından önce bile, zencefil aromatik, keskin tadı ve sağlığı teşvik eden özellikleri nedeniyle çağlar boyunca kullanılmıştır. Geleneksel Çin tıbbında, zencefil regl ağrıları için en büyük çare olarak kullanılmaktadır.

 • Dünyanın dört bir yanından gelen büyük bir anekdot kanıtı, zencefilin anti-kramp ilacı olarak kullanımını doğrulamaktadır.
 • Zencefilin en etkili şekli olduğu söylenen taze zencefil, süpermarketlerin ürün bölümünde yıl boyunca mevcuttur.
 • Bal ve tarçın eklenerek macun gibi tüketilebilir.
 • Çayı demlenebilir.
 • Kabuğu soyularak doğrudan tüketilebilir.
 • Tadını sevmeyenler %60 zencefil içeren bitkisel şekerleri deneyebilir.
 • Ilık suda demlenerek kullanılabilir.
Regl Hangi Meyve İyi Gelir?
Regl kramplarını en aza indiren besinlerin başında kasların gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olan magnezyum ile fiber açısından zengin olan muz gelir. Sancıları hafifletmek için limon ve portakal gibi demir emilimine yardımcı olan narenciyeler tüketilmelidir. Regl döneminde tatlı isteği için çözüm sunan karpuz aynı zamanda ağrıları da hafifletir. Omega-3 açısından zengin olan somon ve ton balığı da sancıları azaltmaya yardımcı olur.
Regl Ağrısına Ne İyi Gelir İçecek?
Adet sancısına en iyi gelen bitkisel çaylar içerisinde papatya çayı ilk sırada yerini alır, papatya çayını sırası ile sarı kantaron çayı, biberiye çayı, maydanoz çayı ve kış çayı karışımı alır. Doğal bitkiler ile yapılan takviyeler sayesinde regl dönemi daha sıkıntısız ve rahat şekilde atlatılır. Özellikle rezene çayı adet sancısı için en etkili yardımcılardan biridir.
Adet Ağrısı Nasıl Geçer Evde?
Adet ağrısını geçirebilmek için farklı yöntemler kullanılır evde uygulanan en yaygın yöntem bitki çayları ve sıcak içecekler tüketmektir. Hafif ve lifli gıdalar tüketmek, alt karın bölgesine baskı uygulamadan masaj yapmak, ayakları yüksekte tutmak, ılık duş almak regl kasılmalarını hafifletir. Aynı zamanda E vitamini ve çinko takviyesi ile birlikte doktor tavsiyesi ile kas gevşetici ve ilaç kullanımı da ağrıların azalmasını sağlar.
Adet Sancısı Olunca Nasıl Hangi Pozisyonda Yatmak İyi Geliyor?
Regl ağrısını azaltmak için birçok farklı pozisyondan destek almak mümkündür bu sayede ağrılar en hafife indirilebilir. Ağrılardan kurtulmak için uyku, yoga, meditasyon ya da pilates gibi uygulamalar ile kasları gevşetmek yararlı olur. Özellikle karın kasların rahatlamasını sağlayan cenin pozisyonunda yatmak ağrı kesici ilaç ve sıcak uygulama ile birlikte önemli oranda olumlu sonuçlar almaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir;

Doğal Yöntemlerle Regl Geciktirme

Maydanoz Çayı Zayıflama | Maydanoz Çayı ile Kilo Verme

Adet Geciktirici Doğal Yöntemler

Buğday Yağı Faydaları

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir, İçilir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.