Doğal Sağlık

Mide Asidini Arttırmaya İyi Gelen Yiyecekler | Mide Asidi Nasıl Arttırılır?

14.01.2021
875
Mide Asidini Arttırmaya İyi Gelen Yiyecekler | Mide Asidi Nasıl Arttırılır?

Mide asidi (hidroklorik asit veya HCl olarak da bilinir) sindirim sürecinin gerekli bir parçasıdır. Asit, patojenlere, bakterilere, parazitlere vb. karşı ilk savunma hattımızdır. Ayrıca yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmemize yardımcı olur. Vücut rahatladığında, HCl mideye salınır ve yağları yağ asitlerine, karbonhidratları glikoza ve proteinleri amino asitlere ayırır. Bu nedenle Mide Asidini Arttırmaya İyi Gelen Yiyecekler aşağıdaki makalede sizlerle paylaşılacaktır.

Midenizdeki yiyecekler doğru miktarda mide asidi, enzim ve diğer sindirim salgıları ile karıştırıldığında, PH ölçeğinde 1,5-3,0 arasında bir asitliğe ulaşacak ve daha sonra sindirim sürecine devam etmek için ince bağırsağa geçecektir. Yeterli mide asidi olmadığında meydana gelen önemli şeyler;

 1. Yağlar, karbonhidratlar ve proteinler vücudun bunları kullanması için düzgün bir şekilde parçalanamaz. Yiyecekler daha sonra oturacak, fosilleşecek, kokmuş ve/veya fermente olacaktır.
 2. Vücut, çinko, demir, magnezyum, kalsiyum, A vitamini, D vitamini, selenyum vb. gibi besin maddelerini ememez veya kullanamaz.
 3. Ülser ve kansere yol açabilecek zararlı bakterilerin aşırı büyümesi meydana gelebilir.
 4. Midenin içeriği yeterince asidik olmadığından, mide midenin içeriğini ince bağırsağa bırakmak istemez (aşağıya bakınız).
 5. Midenin içeriği ince bağırsağa ulaştığında, safra kesesi safrayı serbest bırakmak için sinyal vermez, pankreas enzimlerini serbest bırakmak için sinyal vermez ve sindirilmiş gıdaların ph’ını arttırmak için sodyum bikarbonat salınmaz.
 6. Sodyum bikarbonat salınmadığından, gıda karışımı mukoza zarını yakabilir ve bu da ülserlere yol açabilir. Bu nedenle mide asidini arttırmaya iyi gelen şeyler denemek oldukça faydalı olabilir.
 7. Uygun mide asidi tarafından parçalanmayan proteinler artık villusları tahriş eder ve sızdıran bağırsaklara neden olabilir.
 8. Sindirilmemiş yiyecekler kalın bağırsağa gider ve kolonu dejenere edebilir, zayıflatabilir, florayı bozabilir ve iltihaplanma, IBS ve kolite neden olabilir.

Fermente Sebzeler /Lahana Turşusu

Mide asidini arttırmaya ne iyi gelir sorusunun cevabı kesinlikle lahana turşusudur. Pastörize edilmemiş, ısıtılmamış, tuzsuz lahana turşusu ve salatalık turşusu gibi diğer fermente sebzeleri yemek oldukça sağlıklıdır. Fermente sebzeler, mide asidi çok düşükse yükseltmeye yardımcı olacaktır.

 • Yemeklerle 1/4 ila 1/2 bardak lahana turşusu tüketmek sindirim sistemi için çok yararlıdır.
 • Bu önemli sebzelerin farkındalığı arttıkça, size en yakın fermente sebze seçeneklerini marketlerden temin edebilirsiniz.

Mide Asidini Arttırmaya İyi Gelen Yiyecekler; Muz

Muz, mide dostu yiyecekler listesinde ilk sırada yer alır, çünkü muz, mide suyundaki aşırı asit içeriğini nötralize edebilir ve mide iltihabı ve gastrointestinal sistemin şişmesi riskini azaltabilir. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olan ve sodyumun kan basıncını arttırmasını ve kan damarına zarar vermesini kontrol eden potasyum bileşenine sahiptir. Özellikle, muzda bulunan pektin, kabızlık ve ishalden muzdarip sindirim bozukluğu olan insanlar için yararlı olan bir çözünür lif şeklidir.

 • Günde en az 1 adet tüketilmesi gerekmektedir.
 • Muzu sabah aç karnına tüketmek daha sağlıklıdır.
 • Fazla muz tüketimi kabızlık sorunua neden olabilir.

*Mide asidini arttırmaya iyi gelen yiyecekler listesinin ilk sırasındadır.

Mide Asidini Arttırmaya İyi Gelen Yiyecekler; Çinko Alımı

Çinko HCL üretimi için büyük öneme sahiptir. Bütün gıdalar yoluyla çinko alımı arttırılabilir. Kabak çekirdeği, en konsantre, etsiz çinko besin kaynağıdır. Çinko bakımından yüksek gıdaların çoğu sığır eti, kuzu eti, yengeç eti, hindi, tavuk, ıstakoz, istiridye ve somon gibi hayvansal gıdalardır. Mide asidine iyi gelen şeyler arasında çinko büyük öneme sahiptir.

 • Etin yanı sıra çinko besin kaynakları yoğurt, kefir, peynir, besin mayası, yer fıstığı, fasulye, kepekli tahıllar, kahverengi pirinç, kepekli ekmek ve patates gibi ürünlerdir.
 • C vitamini, E, B6 ve magnezyum gibi mineraller vücuttaki çinko emilimini artırabilir.
 • Bu nedenle, tüm besin takviyelerinin eklenmesi de asimilasyona yardımcı olacaktır.
 • Günde en az 2 öğün 1 porsiyon çinko alımı gereklidir.

Mide Asidini Arttırmaya İyi Gelen Yiyecekler; Çiğ Gıda

Uzmanların tavsiyelerine göre, rafine gıdalar yerine daha fazla çiğ yiyecek yemek, sindirim bozuklukları, mide ağrısı veya ülser bozuklukları olan insanlar için diyette ana çözümdür. Kahverengi pirinç, mısır, fasulye, susam, kaju fıstığı, kabak çekirdeği ve daha fazlası gibi bazı Yağlı tohumlar da dâhil olmak üzere çiğ gıda veya kepekli tahıllar mide asidine iyi gelen bitkisel çözüm arasındadır.

 • Çiğ gıdalarda lif, vitamin ve mineral içerirler.
 • Çiğ gıdalarda bulunan B vitaminleri, metabolizma ve gıda sindirimi için gereklidir.

Makalede yer alan Mide asidini arttırmaya iyi gelen yiyecekler, vücut içinde oldukça gerekli temel besin zincirinin bir parçasıdır.

 

Midenin asidini gidermek için ne yapılmalı?
Mide asidini gidermek için doğal ürünler tüketilmeli. Bunun için asitli ürünlerden ziyade midenizin yumuşamasını sağlayan ve asit dengesini azaltmak adına yardımcı olan ürünler önemlidir. Örneğin portakal ya da greyfurt gibi asitli meyvelerden ziyade midenizi rahatlatmaya fayda sağlayacak ürünler tercih edilmeli.
Mide asidi nasil Arttirilir?
Mide asidi yiyip içilen yiyeceklerle birlikte artırılır. Mide asidinin çok düşük ya da çok yüksek olması kişiye problem oluşturur. Ancak dengeli bir düzeyde olması sağlık açısından önemlidir.
Sarımsak mide asidini artırır mı?
Sarımsak mide asidini, tüketilmesine göre arttırabilir. Çok fazla sarımsak tüketildiği takdirde içeriğindeki asitten dolayı artması mümkündür. Ancak yaş ya da kilo durumuna göre sarımsak tüketimine dikkat etmekte fayda var.
Mide asidinin oluşmasında hangi mineral etkilidir?
Mide asidinin oluşmasında belirli hücreler işleyiş gösterir. Asit tam bir formüle sahip değildir. Ancak hidrolik asit, potasyum klorid ve son olarak sofra tuzu içerir.

İlginizi Çekebilir;

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir, İçilir?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer | Ne İçilir ve Yenir?

Kırmızı pancarın faydaları neler? Kırmızı pancar turşusu nasıl yapılır?

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.