Doğal Sağlık

Damar Sertliğine İyi Gelen Yiyecekler | Damarları En Hızlı Ne Temizler?

14.01.2021
656
Damar Sertliğine İyi Gelen Yiyecekler | Damarları En Hızlı Ne Temizler?

Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada en çok ölümle sonuçlanan hastalıkların başında yer almaktadır. Henüz genç yaştayken düzenli yapılan spor sayesinde ileriki yaşlarda karşılaşılabilecek kalp ve damar hastalıklarının önüne geçilebilir. Damar sertliğine iyi gelen yiyecekler şu şekilde sıralanabilir;

Damar Sertliğine İyi Gelen Yiyecekler, Zeytinyağı

Zeytinyağı sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz besinlerden bir tanesidir. Düzenli olarak kullanılan zeytinyağı sayesinde kalp ve damar tıkanıklığı, damar sertliği gibi problemler yarı yarıya azalmaktadır. Zeytinyağı içerisinde antioksidan bulunmaktadır ve bu antioksidan sayesinde kalp daha sağlıklı çalışıyor ve tansiyon problemleri de engellenmiş oluyor.

 • Zeytinyağı her gün en az iki kaşık direkt olarak tüketilmelidir.
 • Lezzet vermesi açısından içerisine birkaç damla limon damlatılabilir.
 • Yemekler zeytinyağı ile yapılmalıdır.
 • Salatalarla birlikte mutlaka zeytinyağı kullanılmalıdır.

Badem

Badem sadece kalp ve damar hastalıkları için değil tüm hastalıklar için faydalı bir besindir. Özellikle damar sertliği için faydalı olan badem kalbin de daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. İçerdiği bol lif ve doymamış yağlar sayesinde kanın kalbe daha sağlıklı bir şekilde pompalanmasını sağlamaktadır. Tamamen kalp ve damar dostu olan badem damar sertliği problemi yaşayan kişiler tarafından kullanılmalıdır.

 • Badem her gün bir avuç kadar tüketilmelidir.
 • Karışık çerez içerisinde diğer kuruyemişler ile birlikte tüketilebilir.
 • Her gün 1 avuçtan fazla tüketildiğinde kilo alımını hızlandırabilir, bu sebeple fazla kullanımı zararlı olabilir.

Damar Sertliğine İyi Gelen Yiyecekler, Tarçın

Kalbe giden damarların temizlenmesini sağlayan tarçın güçlü bir antioksidandır. Antioksidan özelliği sayesinde tarçın kalp sağlığını olumlu yönde etkilerken damar sertliği problemine de iyi gelmektedir. Düzenli olarak tarçın tüketildiği zaman kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski yüzde 30’a kadar azalmaktadır. Damar sertliğine iyi gelen yiyecekler arasında bulunan tarçın çeşitli şekillerde tüketilebilir.

 • Günlük olarak 1 çay kaşığı olarak tüketilmelidir.
 • 1 bardak su ile tüketilebilir.
 • Farklı gıdaların üzerine serpilerek gıdalarla birlikte tarçın tüketilebilir.

Yulaf

Yulaf bol miktarda lif içermektedir. Kalp ve damar yollarının temizliğinde büyük önem taşıyan yulaf, damar sertliği rahatsızlığı için oldukça faydalı bir besindir. Her gün düzenli olarak kullanıldığında oldukça olumlu sonuçlar vermekte olan yulaf kolesterolü düşürmek gibi önemli bir işlev görmektedir. Damar sertliği problemi yaşayan kişiler tarafından mutlaka kullanılması gereken yulaf düzenli olarak mutlaka kullanılmalıdır.

 • Salatalarla beraber yulaf kullanılabilir.
 • Ekmek tüketimi bırakılarak yulaf kullanılabilir.
 • Bir kase yoğurda karıştırılıp kullanılabilir
 • Süt ile karıştırılarak da kullanılabilir.

Nar

Kalp ve damar sağlığı denince akla gelen ilk sağlıklı besin hiç şüphesiz ki nardır. Nar sayesinde vücuttaki tüm damarlar etkin bir şekilde çalışmakta ve daha sağlıklı olmasını sağlanmaktadır. Bol nar tüketimi sayesinde damar sertliği problemine de yardımcı olmaktadır. Narın içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde damar sertliğine neden olan faktörler ortadan kalkar ve damar sağlığı daha kaliteli bir duruma gelir. Damar sertliğine iyi gelen yiyecekler arasında bulunan nar şu şekilde tüketilmelidir;

 • Her gün 1 adet nar tüketilmelidir.
 • İsteğe bağlı olarak suyu da sıkılıp içilebilir.
 • Soyulduktan sonra bekletilmemelidir. Bu yüzden taze olarak tüketilmelidir.

Damar Sertliğine İyi Gelen Yiyecekler, Zerdeçal

Damar sertliği için en etkili besinlerden birisi olan zerdeçal sayesinde daha sağlıklı kalp ve damarlara kavuşmak mümkündür. Düzenli olarak tüketildiğinde oldukça faydalı olan zerdeçal güçlü antioksidan özelliği sayesinde damarlar ve kan temizlenmektedir. Damar sertliği hastalığı sebebi ile ortaya çıkan rahatsızlıklar zerdeçal ile biraz daha rahatlatılmaktadır.

 • Zerdeçal kaynayan suya bir miktar eklenerek çayı yapılabilir.
 • Yapılan çaya bal ya da limon eklenerek tatlandırılabilir.
 • Tercihe göre yemeklerde de kullanılabilir.

Brokoli

Brokoli hem yetişkin hem çocuk için her derde deva bir yiyecektir. Bol vitamin içermesi, özellikle demir ve mineraller içermesi sebebi ile damar sertliğine iyi gelen yiyecekler arasında bulunmaktadır. K vitamini sayesinde kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkilerken damarlarda yağlanma oluşumunu engellemektedir. Brokoli, damarlarda kolesterol oluşumuna engel olmakta ve kalsiyum oranını da olması gereken seviyeye getirmekte ve damar sertliğinin önüne geçmektedir. Sadece damar sertliği değil birçok hastalık için de oldukça fazla tercih edilen bir besindir.

 • Haşlama olarak bolca tüketilebilir
 • Yemeği yapılarak 1 ya da 2 porsiyon tüketilebilir.
 • Brokoli salatası yapılarak zeytinyağı ve limon ile birlikte oldukça sağlıklı ve lezzetli olmaktadır.
Damarlar doğal yolla nasıl temizlenir?
Damar sertliği ve tıkanıklığı için hastanın doktoruna danışarak, yeşil çay tüketmesi ve açai üzümü ile kolesterolünü kontrol altına alması önerilmektedir. Damarların doğal yolla temizlenmesi uzun süren bir süreç olduğu için hastanın zeytin yağı ve kuşkonmaz tüketerek badem ve tarçını da hayatının en önemli yiyecekleri olarak tüketmesi gerekmektedir.
Damar sertliği nasıl belli olur?
Sinirlilik, öğrenmede güçlük, baş dönmesi ve titreme gibi, etkiler hastanın geçici veya kalıcı bir hastalığı bulunmuyorsa damar sertliğine işaret etmektedir. Özellikle baş ağrısı ve görme kayıpları da damar sertliğinin belirtileri arasında yer almaktadır. Hastanın sağlıklı bir süreç geçirmesi için mutlaka doktora danışması ve muayene olması gerekmektedir.
Damar tıkanıklığı için ne yemeliyiz?
Damar tıkanıklığına iyi gelen besinler arasında nar, yeşil çay ve badem ilk sırada yer almaktadır. Hastanın bütün yemekleri zeytinyağlı yemesi de kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Yulaf, brokoli ve zerdeçal da tüketerek damar tıkanıklığının hafiflemesinde ve etkilerinin azalmasında sağlıklı bir süreç takip etmesini sağlayabilecektir.
Damarları en iyi ne açar?
Damarların açılması için kepekli tahıl ve fasulye tüketilmesi, bolca meyve ve sebze tüketmek gerekmektedir. Damar tıkanıklığının ilerlemesine neden olan hayvansal yağlardan kötü kolesterolün etkilerini artıran margarinlerden uzak durulmalıdır. Hastanın badem, yeşil çay ve zeytin yağıyla arasının iyi olması önemlidir.

İlginizi Çekebilir;

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Yiyecekler

Kılcal Damar Tedavisi

Nar Çiçeği Çayı Zayıflama | Nar Çiçeği Çayı ile Kilo Verme

Nar Kabuğu İle Saç Bakımı

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler | Nelerdir, Listesi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.