Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Yiyecekler | Damarları En Hızlı Ne Temizler?

14.01.2021
684
Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Yiyecekler | Damarları En Hızlı Ne Temizler?

Damar tıkanıklığı uzun yıllar boyunca sağlıksız beslenmenin ve egzersiz yapmamanın sonucu olarak oluşan bir rahatsızlıktır. Özellikle beslenmeye dikkat ederek, egzersiz yaparak damar tıkanıklığının önüne geçilebilir. Damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekler için örnek vermek gerekirse şu yiyeceklerden bahsedilebilir;

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Yiyecekler, Sarımsak

Sarımsak içerisinde quercetin isimli kimyasal doğal bir madde bulunmaktadır. Bu madde sayesinde kalp damarları doğal yöntemler ile temizlenir ve damar tıkanıklığı şikayeti ortadan kalkar. Tam bir antioksidan deposu olan sarımsak kolesterol oranını da düzene sokarken aynı zamanda kalp sağlığını da korur. Damar tıkanıklığının önüne geçerken kanın akışını rahatlatır. Atardamarlardaki sertleşmeyi de engelleyen sarımsak her derde devadır.

 • Sarımsak mümkün olduğunca çiğ tüketilmelidir.
 • Sabahları kahvaltıdan önce hap içer gibi su ile birlikte 1 ya da 2 diş içilebilir.
 • Yemeklerin yanında çiğ olarak yenebilir.
 • Salatalar ve çorbalar ile birlikte de tüketilebilir.

Nar

Nar, renginden de anlaşılabileceği gibi tam bir kan ve kalp dostudur. Vücutta nitrik oksit düzenini dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple damar tıkanıklığı problemi için tam bir şifa deposudur. Damarların tıkanmasını engelleyen özelliği sayesinde sağlıklı bir kalp damar sağlığı için her gün düzenli olarak nar tüketilmelidir. Kalp dostu olan nar kanın damarlarda pıhtılaşmasını engelleyerek kanın düzenli bir şekilde dolaşımını sağlar. Damarın yüzeyinde kanın birikmesini önleyerek tıkanıklıkların önüne geçer.

 • nar her gün 1 adet tüketilmelidir.
 • Taneli olarak yenemiyor ise suyu sıkılarak her gün içilmelidir.
 • Düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.
 • Tercihe bağlı olarak portakal suyu ile de karıştırılabilir.

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Yiyecekler, Yeşil Çay

Damarların temizlenmesinde oldukça etkili olan Yeşil çay sayesinde kan akışı daha rahatlar ve damar tıkanıklığı problemi ortadan kalkmaktadır. Özellikle kalp krizinin önlenmesi için destekleyici niteliktedir. Kalpte oldukça hassas bir özelliği olan endetol hücrelerin sağlığı için oldukça faydalı olan yeşil çay özellikle kalp hastaları tarafından düzenli olarak tüketilmelidir. Yapılan araştırmalara göre yeşil çay düzenli olarak kullanıldığında damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına yakalanma riski oldukça azalmaktadır.

 • Kaynayan suya yeşil çay çaprakları eklenerek demlenmeye bırakılır.
 • Günde 2 fincan kadar yeşil çay içmek yeterlidir.
 • İsteğe bağlı olarak limon ile tatlandırılarak içilebilir.

Ispanak

Damarlarda kan pıhtılarının birikmesini engelleyen ıspanak içerisinde bulunan nitrik oksit sayesinde kan akışı daha rahat bir şekilde devam eder. Damarlarda kasılmaları engeller ve damar tıkanıklıklarının önüne geçer. Damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekler arasında bulunan ıspanak düzenli tüketimi sayesinde felç ve kalp krizi gibi hastalıkların da önüne geçer. Ispanak içerisinde bulundurduğu A ve C vitaminleri sayesinde damar tıkanıklığının da önüne geçer. Kolesterolü dengeleyerek damarlarda yağlanma ve birikmelerin engellenmesine fayda sağlar. Ispanak potasyum ile beraber aynı zamanda folik asit içerir ve bu sebeple tansiyonu da dengeleyen özelliği bulunmaktadır.

 • Ispanak çiğ olarak bol su ile temizlendikten sonra pişirilmeden tüketilebilir.
 • İsteğe bağlı olarak salatalarla tüketilebilir
 • Smootie yapılarak da tüketilebilir
 • Çorba şeklinde de tüketilebilir.
 • Günlük 2 porsiyon yeterlidir.

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Yiyecekler, Kuşkonmaz

Kuşkonmaz bitkisi düzenli olarak tüketildiğinde kan basıncını azaltan ve tansiyonu dengeleyen bir özelliği bulunmaktadır. Kanın damar içerisinde dolaşım anında pıhtılaşmasını engelleyerek damar tıkanıklığı hastalığının önüne geçer. Kuşkonmaz içerisinde bol miktarda B vitamini vardır ve B vitamini sayesinde amino asitlerin etkisini azaltırken kalp krizi riskini azaltır. Vücutta iltihaplanma riski oluşturan proteinlerin etkisini azaltmaktadır. Antioksidan içeriği sayesinde zararlı oluşumların vücuttan atılmasını sağlar. Kuşkonmaz mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir. Damar tıkanıklığı ve kalp hastalığı için faydalı bir bitkidir.

 • Yemek olarak tüketilebilir.
 • Haşlanarak limon ile birlikte tüketilebilir.
 • Salatalara eklenerek zeytinyağı ve diğer yeşilliklerle birlikte zenginleştirilebilir ve daha lezzetli hale getirilebilir.

Avokado

Avokado meyvesinin içerisinde bulunan faydalı yağlar sayesine kandaki kolesterol seviyesi dengelenir ve kalp sağlığı korunur. Avokadonun içerisinde bulunan bol miktarda E vitamini sayesinde kan basıncı düşürülerek tansiyon dengelenir ve aynı zamanda damar tıkanıklığı probleminin de önüne geçer. Kolesterolün oksitlenmesi engellenir ve tansiyondaki ani yükseliş ve düşüşler engellenerek daha sağlıklı bir yapıya kavuşulur. Damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekler arasında bulunan avokado, kanın damarlar içerisinde pıhtılaşmasını engeller. Kalp ve damar sisteminin daha sağlıklı olmasına fayda sağlar ve kanın daha rahat dolaşımına sebep olur.

 • Avokado ekmeğe yağ gibi sürülerek tüketilebilir.
 • Avokado olgunlaştığı zaman tüketilebilir.
 • Günlük olarak 1 avokado yeterlidir.
Damar tıkanıklığı nasıl geçer?
Diş eti çekilmesi için en iyi bitkiler arasında yeşil çay ve aleo vera bitkisi yer almaktadır. Hindistancevizi yağı da gargara yapılarak diş eti sağlığında etkili olacaktır. Nane, ada çayı ve ısırgan otu da diş etinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesinde, tedavisinde kullanılabilmektedir.
Damarları güçlendirmek için ne yapmalı?
Damarları güçlendirmek için dengesi beslenmek ve günde en az 25 dakika yürüyüş yapmak önemlidir. Akdeniz mutfağından beslenmek, zeytin yağı ve yeşil çayı hayatınızdaki en önemli besinler olarak tüketmeniz önemlidir. Kilonuza dikkat etmeniz ve glisemik indeksi yüksek olan besinlerden uzak durmanız da damarlarınızı güçlendirmeniz için etkili olacaktır.
Damar tıkanıklığına hangi ot iyi gelir?
Damar tıkanıklığına iyi gelen bitkiler arasında sarımsak, bahçe alıcı ve karnıyarık otu ilk sıralarda yerini almıştır. Zencefil, zerdeçal ve keşişkülahı da damar ve kalp sağlığı için önemli bitkilerdir. Damarların eski sağlığına kavuşması için düzenli beslenmek, zeytin yağı ve yeşil çayı da düzenli kullanmak etkili olacaktır.
Damarları hangi bitkiler temizler?
Damarları temizleyen bitkiler arasında yeşil çay, badem, zerdeçal ve kuşkonmaz yer almaktadır. Düzenli bir beslenme ve yeşil çay tüketimiyle damalarınızın eski sağlığına dönmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle yulaf ve zeytinyağı tüketmeniz de damarlardaki hasarın en aza inmesini ve oksidatif stresin azaltılmasını sağlayacak önemli besinler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Damar Sertliğine İyi Gelen Yiyecekler

Nar Çiçeği Çayı Zayıflama | Nar Çiçeği Çayı ile Kilo Verme

Kılcal Damar Tedavisi

Nar Kabuğu İle Saç Bakımı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.