Doğal Sağlık

Apandisite İyi Gelen Yiyecekler | Apandisite Ne Zarar Verir?

14.01.2021
1.114
Apandisite İyi Gelen Yiyecekler | Apandisite Ne Zarar Verir?

Halk arasında kör bağırsak iltihabı olarak bilinen hastalık bağırsak kırıntısı şeklindeki uzantının iltihaplanması ile başlar ve sonucunda bakteriler bir araya gelir. Bu duruma apandisit hastalığı denir. Apandisit oluşumunu önleyecek bazı bitkisel kürler ve apandisite iyi gelen yiyecekler vardır ama patlaması durumunda kesinlikle cerrahi müdahale gerekir aksi halde ölümle sonuçlanabilir.

Apandisit İltihabı Tedavi Edilmeli

Kadınlardan daha sık olarak erkeklerde rastlanan apandisit problemi genellikle 10 ila 30 yaş grubundaki insanlarda görülür. Karın ağrısı, iştahsızlık, midede şişkinlik, ishal, mide bulantısı, kabızlık ve kusma gibi belirtileri vardır. Apandisit iltihabı tedavi edilmez ya da ihmal edilirse ölüme kadar giden sonuçlar ile karşılaşılır. Apandisit iltihaplanmasına neden olan;

 • Bağırsak solucanları
 • Genişlemiş lenf folikülleri
 • Tümörler
 • Travma
 • Bakteriler
 • Mantarlar ya da parazitler nedeni ile oluşan enfeksiyonlardır.

Doktor Tarafından Gözetim Altında Tutulmalı

Bağırsak bozukluğu sorunu yaşayan ya da crohn hastalarının apandisit iltihaplanması hastalığına yakalanma riski yüksektir. Kalın ve ince bağırsağın birleştiği yerde bulunan apandisitin halen ne işe yaradığı ya da görevi bilinmiyor, ama apandisitin patlamadan ve cerrahi müdahale gerektirmeden önce korunması için apandisite ne iyi gelir sorusunun cevabına bakalım. Apandisit iltihaplanması çok ileri düzeyde değilse evde bazı bitkisel ve doğal yöntemler ile rahatlatmak mümkündür. Apandisite iyi gelen yiyecekler bellidir ama ciddi bir boyutta sorun yaşanıyorsa kesinlikle bir doktor tarafından gözetim altında tutulmalıdır.

Apandisit Evde Tedavi Edilir

Apandisit iltihaplanması için bitkisel çözüm içinde en sık uygulanan ve halk arasında en fazla bilinen tedavi yöntemi dut yaprağından yapılan doğal kürdür.

Dut yaprağı kürü tarifi;

Malzemeler

 • Bir litre su
 • 250 gr dut kurusu ve dut yaprağı

Hazırlanışı; Derin bir kap içerisinde suyu kaynatın ve kaynayan suya dut kurusu ile dut yaprağını ilave edin. Yaklaşık 10 dakika daha kaynatın hazır hale gelen kürü her gün üç öğünde bir bardak tüketin.

Apandisite İyi Gelen Yiyecekler; Yoğurt Apandisit İltihaplanmasında Etkilidir

Her gün 3 ya da 4 kez tüketilen ayran ya da yoğurtta apandisit iltihaplanmasında etkili bir tedavi yöntemidir ayrıca apandisite iyi gelen yiyecekler arasında mide problemi yaşamayanlar her gün 2 ya da 3 diş sarımsağı ince şekilde dilimleyerek hap gibi tüketirse ağrıları azalır. Sarımsak aynı zamanda doğal antibiyotiktir ve iltihaplanmalara karşı en iyi besin maddesidir.

Apandisitte En Etkili Baharat Zencefildir

Apandisit iltihaplanmasında en etkili baharat ise zencefildir. Apandisit iltihaplanmasına iyi gelen şeyler içinde olan zencefil çayı günde 2 ya da 3 bardak içilebilir ayrıca bir limonun suyunu çıkarın içine biraz bal ekleyerek karıştırın ve bu karışımı günde 3 bardak tüketin; bu da ağrınızı hafifletecektir. Apandisit sorununa deva olan bir başka bitki ise nanedir, kusma ve bulantının kesilmesine yardımcı olan nane bağırsakları da rahatlatarak apandisit ağrısına şifa olur.

Nane çayı tarifi;

Malzemeler

 • Bir bardak su
 • Bir yemek kaşığı nane

Hazırlanışı; Bir bardak kaynamış suyun içerisine bir yemek kaşığı naneyi katarak demlenmesini bekleyin. 5 ila 10 dakika dinlenen nane çayını süzün ve bal katarak birkaç hafta boyunca günde 2 veya 3 bardak için. Ya da nane yapraklarını çiğneyerek tüketin.

Apandisite İyi Gelen Yiyecekler; Apandisit İçin Doğal Kürler

Apandisit iltihaplanması nasıl geçer sorusunun cevabı tamamı ile cerrahi müdahale şeklinde verilmelidir, Ancak apandisit iltihaplanmasını engellemek için evde uygulanan diğer bitkisel yöntemler arasında çeşitli kürleri saymak mümkün, her biri kendi özellikleri sayesinde şifa kaynağı olan kürlerin hem hazırlaması hem de tüketimi oldukça kolaydır.

Süt ve kimyon kürü tarifi;

Malzemeler

 • Bir fincan süt
 • Bir çay kaşığı kimyon

Hazırlanışı; Orta büyüklükteki cezveye sütü ve kimyonu koyun ve kaynamasını bekleyin, birkaç taşım kaynattıktan sonra soğutarak için.

Akdiken kürü tarifi;

Malzemeler

 • İki yemek kaşığı akdiken kabuğu
 • Bir litre su

Hazırlanışı; Bir litre suyun içerisine iki yemek kaşığı akdiken kabuğunu koyarak bir iki taşı kadar kaynatın, kaynayan çayı süzün ve günde 3 öğün bir bardak tüketin.

Böğürtlen yaprağı kürü tarifi;

Malzemeler

 • İki tutam böğürtlen yaprağı
 • Bir litre su

Hazırlanışı; Bir litre su içinde iki tutam böğürtlen yaprağını kaynatın, ardından soğuttuğunuz çayı günde üç öğün birer bardak tüketin.

Apandisit sıcak su iyi gelir mi?
Sıcak su apandisite hiçbir şekilde iyi gelmemektedir. Aksine bu yöntem çok büyük ve ölüme kadar götürebilecek sorunlara yol açacaktır. Bunun sebebi sıcak su apandisitin patlamasına sebep olur. Sıcak suyun iyi gelebileceği noktalardan bir tanesi regl ağrıları gibi ağrılardır, bunların dışında her ağrıya sıcak su kompresi yapılmamalıdır. Sonuçları çok daha kötü olabilmektedir.
Apandisit ağrısı için ne yapmak gerekir?
Apandisit vücudumuzda olan beyaz kan hücrelerinin üretilmesini sağlayan organdır. Apandisit ağrıları çeşitli sebeplerden organın ağzının tıkanmasından dolayı oluşmaktadır. Bu süreçte kişilerin ilk olarak doktorlarına başvurmaları gerekir. Bu süreçte kişilerin durumlarına bağlı olarak ilaçla antibiyotik tedavisine başlanıldığı gibi kişilere cerrahi müdahalede de bulunabilir. Bu sebeple, kişilerin sürecine doktorların karar vermesi gerekir.
Apandisit agrisi nerde ve nasil olur?
İlk olarak apandisit ağrıları, karın ağrısı ile karıştırılır. Bunun sebebi ağrının ilk olarak kişilerin karınlarının sağ ve orta kısımlarında ortaya çıkmaktadır. Bu ağrı kalıcı bir ağrı olmamakla beraber ilk başlarda yalnızca ara sıra gidip gelen bir ağrıdır. Ancak zaman geçtikçe ağrının farklılığı belli olmaktadır. Ağrılar birkaç saat sonra apandisit bölgesinde yoğunlaşır ve kalıcı bir şekilde ağrımaya başlar. Bu süreç içerisinde ağrı gittikçe şiddet kazanır. Bu sebeple kişiler yürüyemez, konuşamaz ve hatta öksüremez hale gelirler.
Apandisit belirtileri evde nasıl anlaşılır?
Apandisit ağrısı keskin bir ağrıdır. Zaman içerisinde ağrı şiddetlenerek artar. Kişilerde mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, ağız ve dil kuruluğu, yüksek ateş, ishal, sindirimde zorlanma, kabızlık, hızlı kalp atışı gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu durumda kişilerin vakit kaybetmeden yetkili doktora başvurmaları gerekmektedir. Aksi takdirde apandisit patlaması gibi durumlarda geri dönülemez sonuçlar oluşabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Anason Çayı Zayıflama | Anason Çayı İle Kilo Verme

Dut Kurusunun Cinselliğe Faydaları

Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler |Ne İyi Gelir?

Diş Eti Sağlığı İçin Doğal Yöntemler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.