Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler | Uykunun Gelmesi İçin Ne Yemeli?

14.01.2021
768
Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler | Uykunun Gelmesi İçin Ne Yemeli?

Uykusuzluğa iyi gelen yiyecekler: Uykusuzluk, günümüzün sorunlarından biridir. Uykunun yeterince alınamaması sonucunda kişi kendini yorgun ve halsiz hisseder. Uykusuzluğun gitmesi için önerilen yiyecekleri düzenli bir şekilde tüketin.

Yoğurt

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler

Uykusuzluğa ne iyi gelir?A, E ve B vitaminlerden oluşan yoğurt içerdiği kalsiyum ile birlikte vücuda fayda sağlamaktadır. İçerdiği probiyotikler sayesinde dış etkenlere karşı koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Triptofan özelliği ile birlikte kısa sürede uykuya dalmak kolaylaşacaktır. İnsanı rahatlatarak uykusuzluk sorununa iyi gelmektedir.

 • Günde 1 2 kase yoğurt tüketin.
 • Yemeklerin üstünde yiyebilirsiniz.

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler; Muz

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler: Kasların gevşemesini sağlayarak rahat bir uyku oluşturur. Muz içerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde kesintisiz bir uykunun kapısını açmaktadır. Triptofan etkisi ile birlikte uykuya geçiş süresini hızlandıracaktır. Uykusuzluk probleminin önüne geçilmesi için önerilen besinlerden biri de muzdur.

 • Günde 1 tane muz tüketin.
 • Pastaların içinde kullanabilirsiniz.
 • Muz 2 defadan fazla tüketmeyin.

Marul

Uykusuzluk nasıl geçer? Salataların vazgeçilmez ürünü olan marul içindeki laktamaz ve phytonutrient ile birlikte kasların yumuşamasını sağlayarak keyifli bir uyku oluşturur. Uykuyu tetikleyerek zorlanmadan yatmanızı sağlar.  A ve C vitamini bakımından zengin olan marul sindirim problemleri konusunda oldukça etkilidir. Güçlü bir antioksidan etkisi bulunmaktadır. Enfeksiyonlu hücreleri atarak, damarda bulunan tıkanıklığı giderir. Düzensiz olan uykusuzluk hastalığını dengeli bir hale getirir.

 • Haftada 3 4 kez yiyebilirsiniz.
 • Kaynatıp suyunu içebilirsiniz.

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler; Bal

Uykusuzluk, günümüzün bilinen sorunlarından biridir. Oreksin maddesi sayesinde uykusuzluğu gideren bal günümüzün sevilen yiyeceklerden biridir. Yaraları iyileştiren ve yeni dokular oluşturan bal sayesinde vücut rahat bir uyku çekecektir. Kalsiyum, fosfat, sodyum ve magnezyumdan oluşan balın birçok faydası bulunmaktadır. Enfeksiyonların önüne geçerek dinlendirici bir uyku sağlar.

 • Günde 1 kaşık bal yiyebilirsiniz.
 • Nane, limonla karıştırıp tüketin.

Ceviz

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler

Uykusuzluk için bitkisel çözüm:Melatonin hormonu uyku geçişini düzenlediği için uykusuzluk gibi sorunlara iyi gelmektedir. Triptofan maddesi salgılanarak vücut dış etkenlere karşı korunmaktadır. Uyku düzenini dengeli bir hale getiren ceviz yiyeceğinin insan vücudu için birçok faydası bulunmaktadır. İçerisinde B, C, B6, kalsiyum, demir, ve magnezyum olan ceviz kişiyi rahatlayıp sakinleştirir.

 • Günde 1 çay bardağı ceviz tüketin.
 • Cevizi çeşitli keklerle karıştırıp yiyebilirsiniz.

Brokoli

Uykusuzluğa iyi gelen şeyler:İnsan üzerinde bulunan sinirleri gevşeterek sakinlik sağlayan brokoli uykusuzluk konusunda kesintisiz çözüm sağlıyor. Demir, fosfor, selenyum ve C vitamini ile vücudu besleyerek yabancı etkilere karşı koruma sağlıyor. Metabolizmayı çalıştırarak sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. Uyku sorunu yaşıyorsanız bir miktar brokoli yiyerek bu problemden kurtulabilirsiniz.

 • Brokoliyi sirkeli suda beklettikten sonra tüketin.
 • Çiğ olarak da yiyebilirsiniz.
 • Haşlama şeklinde kullanabilirsiniz.

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler; Yulaf Ezmesi

Kahvaltıların bilinen lezzeti olan yulaf ezmesi uyku problemi yaşayan insanlar tarafından sıkça tüketmektedir. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum ile birlikte vücuda birçok mineral katkısı sağlarlar.  Psikolojik ve mental açıdan rahatlama sağlayarak sakinleştiren bir etkisi vardır. Sinir sistemini güçlendirerek uykusuzluk riskine karşı önerilen yiyecekler arasındadır.

 • Süt ve meyve ile karıştırıp tüketin.
 • Haftada 3 4 kez kullanabilirsiniz.
 • Sade olarak da yiyebilirsiniz.

Somon

Kesintisiz uyku için somon ve yağlı balıkları tercih etmeniz önerilir. İçerisinde bulunan omega 3 ve D vitamini vücudu güçlendirip direnç bir hale getirir. Serotonin hormonu salgılanarak kısa sürede uykuya dalmanızı sağlar. Uykusuzluk riskini azaltır. Beyin ve sinir sağlığını geliştirerek psikolojik problemlere iyi gelir. Uyku kalitesini ve uykuya geçiş süresini arttırır. Hem hızlı hem de derin bir uyku isteyenlerin yemesi gereken bir yiyecektir. B6 ve B12 gibi birçok vitamini üzerinde barındırmaktadır.

 • Fırında kendi yağıyla pişirin.
 • Izgara yapılması tercih edilmez
 • Haftada 2 3 kez tüketebilirsiniz.

Tatlı Patates

 

Gece uykusu sevenler için mükemmel bir tercih olacaktır. Beyin içinde gamma aminobütirik asit ve magnezyum salgılanmasını sağlayarak kas ve sinirleri gevşetir.  Tatlı patates, potasyum ile birlikte vücudun uyku için gerekli mineralleri almasına yardımcı olur. Uykusuzluk yaşayanlar için tercih edilir. Vücudu dinlendirip, sakinleştirerek kısa sürede uykuya dalmanızı sağlar.

 • Püre şeklinde yapıp kullanabilirsiniz.
 • Haftada 2 kez tüketebilirsiniz.
 • Çorbalara ekleyebilirsiniz.

Badem

Uykusuzluğa iyi gelen yiyecekler: Vücudun fosfor, manganez ve riboflavin ihtiyacını gidermektedir. Dengeli ve sağlıklı bir üründür. Melatonin hormonunun kaynağı olarak bilinen badem dengesiz uykusuzluk halini düzenleyerek kaliteyi arttırır. Kişiyi rahatlatıp sakinleştiren etkisi ile birlikte keyifli bir uyku sağlar.

 • Günde 6 7 tane badem tüketin.
 • Diğer kuruyemişlerle yiyebilirsiniz.
 • Keklerin içine ekleyin.
Uykuya Hangi İçecek İyi Gelir?
Uyku problemi yaşayanlara tavsiye edilen sakinleştirici etkisinden dolayı papatya çayı tüketimidir. Deliksiz ve derin bir uyku için tercih edilen bitki çayı melisadır, yapılan birçok araştırma uyumadan önce süt içmenin derin uykuya etkisi sağladığını ortaya koymaktadır. Ayrıca badem sütünün de uyku ve uyanıklık döngüsüne etkisi kanıtlanmıştır. Yapılan çalışmalar vişne suyunun uyku süresini ve verimliliğini arttırdığını gösterir.
Uykuya Ne İyi Gelir Bitkisel?
Hem ruhen hem de bedenen insanoğlunun en önemli ihtiyaçlarından birisi uykudur. Uyku problemi yaşayanların bitkilerden yardım aldığı yüzyıllardır bilinen gerçektir. Tarih boyunca uykusuzluğa iyi gelen bitkiler arasında ilk 7 sıra şu şekildedir; sinirleri yatıştırmak için papatya çayı, uykuya dalmayı kolaylaştıran çarkıfelek, sinir sistemini rahatlatan lavanta çiçeği, anneanne tarifi ıhlamur, her derde deva kereviz sapı, ferahlatıcı etkisi ile nane, uykusuzluğu uçuran melisa otu.
Uykusuzluk Sonrası Vücutta Neler Olur?
Uykusuzluk insanlarda çabuk yorulmanın yanı sıra aynı zamanda sinirlilik hali neden olur. İnsanların konsantrasyonu bozulur ve dikkat süresi düşer bu yüzden hata yapma şansı artar. Uzun süre uykusuzluk yaşanması halinde halüsinasyon görülmeye başlanır ve idrak yetisi azalır. 3 günden daha uzun süre uykusuzluk problemi yaşanması halinde kişinin durumu kötüleşir, ölüme kadar varan sonuçlara sebep olur.
Gece Uyuyamamak Neyin Belirtisi?
Uyku bozukluğuna neden olan birçok durum vardır, uyku apnesi, narkolepsi, huzursuz bacak sendromu uyuyamama hastalığı yani insomnia hastalığı uykuya dalmadan sorun yaşanmasına ya da çok erken saatlerde uyanmaya sebep olur. Aynı zamanda psikolojik etkenler, kalp hastalıkları, depresyon, yaşam stili, uykuya yakın tüketilen çay ya da kahve ve kullanılan ilaçlar da uyku sorunlarına yol açar.

İlginizi Çekebilir;

Uyku Apnesine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenilip, İçilmelidir?

Uyku Apnesi Tedavisi

Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler |Ne İyi Gelir?

Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Horlama Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.