Uyku Apnesine İyi Gelen Yiyecekler | Uyku Apnesi Hastaları Ne Yemeli?

14.01.2021
812
Uyku Apnesine İyi Gelen Yiyecekler | Uyku Apnesi Hastaları Ne Yemeli?

Uyku apnesine iyi gelen yiyecekler: Uyku apnesi, uyku esnasında solunumda durma oluşmasıdır. Oksijen seviyesi azalarak beyin tarafından uyandırılma yaşanır. Uyku sorununun düzelmesi için birçok bitki ve yiyecek önerilmektedir. Kesintisiz uyku ve rahatlık için faydalı yiyecekler bulunmaktadır.

Kırkkilit Otu

Uyku Apnesine İyi Gelen Yiyecekler

Uyku apnesine fayda sağlayan bitkilerden biri olan kırkkilit otu içerisinde yoğun bir silikon içeriğine sahiptir. Uyku apnesine ne iyi gelir? Kemik ve dokuların iyileştirilmesi ve yenilenmesi konusunda fayda sağlayan ot slika içeriği sayesinde vücuda iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemini düzenleyerek kan hücrelerini yenilemektedir. Kırkkilit otunu kullandığınızda gece rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz. Uyku apnesi için engel olacak riskleri önler.

 • Kırkkilit otunu bitki çayı olarak tüketebilirsiniz.
 • Çeşitli yemeklerle karıştırıp kullanın.
 • Günde 1 2 defa içebilirsiniz.

Uyku Apnesine İyi Gelen Yiyecekler; Bal

Uyku apnesi nasıl geçer? Solunum yollarını ve boğazı yumuşatan etkisiyle uyku aknesine fayda sağlayan gıdalardan biridir. Yaraları iyileştiren ve dokuları yenileyen bal birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Antibakteriyel yapısı fruktozla birleşince kişiyi yumuşatır. Üst solunum yollarını gevşeterek rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Şişmeyi azaltarak uyku apnesi sorununa engel olmaktadır.

 • Günde 1 2 kaşık taze bal tüketin.
 • Bitki çaylarıyla beraber içebilirsiniz.

Sarımsak

Uyku Apnesine İyi Gelen Yiyecekler

Uyku apnesine iyi gelen yiyecekler: Kükürt, aminoasit, A, B1 ve C gibi vitaminlerden oluşan sarımsak, uyku apnesi için uygun bir besindir. Kuvvetli bir antibiyotik etkisi bulunan sarımsak bağışıklık sistemini düzenlemektedir. Kan dolaşımını hızlandırarak damar yolunda oluşan tıkanıkları açmaktadır. Bademciklere etki ederek sakinleşmesine yardımcı olur. Rahat ve huzurlu bir şekilde uyumanıza yardımcı olur.

 • Sarımsağı günde 1 diş tüketin.
 • Yoğurt ile karıştırarak yiyebilirsiniz.
 • Yemeklerin içine ekleyerek kullanın.

Uyku Apnesine İyi Gelen Yiyecekler; Nane

Uyku apnesi için bitkisel çözüm: Solunum yollarını temizleyip ferahlatan bir bitki olan nane uyku apnesi için tercih edilen faydalı ürünlerden biridir. Burun ve boğaz yollarını açarak nefes alırken kolaylık sağlar. Kişiyi rahatlayıp yatıştırarak iyi bir uyku çekmesini sağlar. Kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından oldukça zengindir. A ve omega 3 barındırması uyku apnesi için önemli özelliklerden biridir. Nanenin içinde bulunan antioksidanlar stres ve depresyona iyi gelmektedir. Kişiyi rahatlatıp ve sakinleştirerek uyku apnesi riskini azaltır. Bilişsel bir etkisi bulunan nane sağlık açısından önemli bir bitkidir.

 • Naneyi yemeklerin içinde kullanın.
 • Haftada 3 4 kez tüketebilirsiniz.
 • Bitkilerle karıştırıp suyunu içebilirsiniz.

Zerdeçal

Uyku apnesine iyi gelen şeyler: Anti bakteriyel ve anti-viral etkiye sahip olan zerdeçal nefes almaya yardımcı olarak boğaz yollarını açmaktadır. Curcuminoidler sayesinde oluşan iltihaplar önlenerek ağızda ferahlama sağlanır. Zerdeçal ciğerlere giden havayı açarak rahat bir şekilde hava nefes almayı sağlar.   Kişiyi rahatlatan ve ferahlatan etkisi ile uykusuzluğa iyi gelmektedir. Uyku apnesi olan kişilerin kullanması gereken ürünlerden biridir.

 • Süt, bal ve zerdeçalı birleştirip tüketin.
 • Zerdeçalı çorbaların içinde kullanın.
 • Haftada 3 4 kez zerdeçal yiyebilirsiniz.

Uyku Apnesine İyi Gelen Yiyecekler; Badem

Uyku Apnesine İyi Gelen Yiyecekler

Boğazda bulunan kasları yumuşatarak uyku apnesi oluşturan ortamı yok etmektedir. E vitamini, potasyum, kalsiyum, manganez, bakır gibi mineraller sağlayarak vücudu beslemektedir. Protein açısından zengin bir besin olan badem deliksiz uykular için tercih edilen ürünlerden biridir. Uyku aknesine engel olarak birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Doğal bir tedavi olan badem evinizde kolaylıkla yiyeceğiniz ürünlerden biridir.

 • Günde 5 6 tane badem tüketin.
 • Bademi tatlı ve keklerin içinde kullanabilirsiniz.

Rezene

Anti-enflamatuvar özellikleri ve yatıştırıcı etkisiyle uyku apnesi hastalığına engel olmaktadır. Boğaz kaslarını rahatlatarak nefes alıp vermeyi kolaylaştırmaktadır. Kişiyi sakinleştirmektedir. Kesintisiz uyku için rezene bitkisini tercih edebilirsiniz. Çinko, selenyum, ve kalsiyum gibi mineralleri ile oksijen dengesinin arttırılması konusunda yardımcı olmaktadır.

 • Kedi otu, nane ve rezeneyi karıştırıp kullanın.
 • Haftada 1 2 defa tüketin.
 • Bitki çayı şeklinde içebilirsiniz.

Uyku Apnesine İyi Gelen Yiyecekler; Papatya

Uyku apnesine iyi gelen yiyecekler: Solunum yollarını açarak horlama gibi sorunları çözmektedir. Uyku apnesi olan kişiler papatya içerek rahatlayabilir. Gevşeterek kesintisiz bir uyku sağlar. Kan dengesini düzenleyerek nefes almayı kolaylaştırır. Kaygı durumunu azaltarak uyku halini tetikleyen bir yapıya sahiptir. Stres ve depresyon gibi sorunları çözerek psikolojik olarak rahatlama sağlamaktadır. Kan şekerini düşürerek birçok rahatsızlığın çözülmesinde etkili olmuştur.

 • Papatyayı kurutarak kullanabilirsiniz.
 • Günde 1 2 defa içebilirsiniz.
 • Çeşitli bitkilerle beraber kullanın.
Uyku Apnesinden Nasıl Kurtulurum?
Uyku apnesinden alınacak basit önlemler sayesinde kurtulmak mümkündür. Uyku apnesi hastalığı için değiştirilebilen risk faktörlerinden en önemlisi obezitedir, kilo vererek sorundan yarı yarıya oranda kurtulmak mümkündür. Aynı zamanda sigara, alkol ve uyku ilaçlarından kaçınmak gerekir. Horlamayı azaltan burunu açan spreyler tedavi için yeterli değildir ancak sırt üstü yatmamak rahatsızlığı azaltır.
Uyku Apnesi Uyandırır Mı?
Uyku esnasında solunum durması olarak tanımlanan uyku apnesi sendromunda kişi uykusunda birkaç saniye süren geçici boğulmalar yaşar. Uyku anında kandaki oksijen seviyesi düşerek beynin uyanması sağlanır, insan beyni solunum fonksiyonlarının durduğunu vücudu uyandırarak haber verir. Gece boyu birkaç sefer uyanan hasta bu durumu hatırlamaz bu yüzden yorgunluk ve halsizlik sorunu yaşar.
Uyku Apnesi Olduğumu Nasıl Anlarım?
Solunum durmasından dolayı uyku apnesi problemi yaşayanlar gece birkaç sefer uyanır ancak bunu fark etmez. Uyku apnesi belirtileri arasında öne çıkan baş ağrısı, sinirlilik hali, gündüz uykusuzluk, konsantrasyon eksikliği, hafıza problemleri, horlama, ağız kuruluğu, yüksek tansiyon, boğaz ağrısı ve kalp ritim bozukluğudur. Tüm bu belirtilerden şikayeti olanlar en kısa süre içerisinde doktora danışmalı ve uyku apnesi tanısı konmalıdır.
Uyku Apnesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Uyku apnesi tanı ve tedavisi oldukça büyük öneme sahiptir, hastalık tedavi edilmezse kalp, böbrek, akciğer ve hormon hastalıklarından kaynaklı ani ürünlere kadar uzanan ve hayati riski Taşıyan problemleri ortaya çıkar. Uyku esnasında nefesin en az 10 saniye durması olarak tanımlanan uyku apnesi hastalığı yaşam kalitesinin düşmesine neden olur dolayısı ile sendromun riski hayli yüksektir.

İlginizi Çekebilir;

Uyku Apnesi Tedavisi

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Fıtığa İyi Gelen Yiyecekler | Fıtığa Ne İyi Gelir?

Horlama Tedavisi

Çarpıntıya İyi Gelen Bitkisel Besinler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.