Diyabete İyi Gelen Besinler | Kan Şekerini En Hızlı Ne Düşürür?

14.01.2021
825
Diyabete İyi Gelen Besinler | Kan Şekerini En Hızlı Ne Düşürür?

Diyabet yani diğer ismi ile şeker hastalığı günümüzde en çok görülen hastalıklardan birisidir. Sonucu çok ciddi boyutlara varabilen hastalıkların temelinde çok büyük bir oranda diyabet yatmaktadır. Bu yüzden diyabet yani şeker hastalığı oldukça önemli bir hastalıktır. Diyabet tedavisi doktor kontrolünde yapılmaktadır fakat diyabete iyi gelen besinler ile de diyabet tedavisi desteklenmelidir.

Diyabete İyi Gelen Besinler; Sarımsak

Glisemik olarak içeriği oldukça düşük bir besin olan sarımsak vücuttaki şeker oranını dengeler. Diyabet hastaları için oldukça faydalı olan sarımsak sadece diyabet için değil  bir çok hastalıkta kullanılan tam bir şifa deposudur. Sarımsak sayesinde, yükselmiş olan kan şekeri düşürülerek şeker dengesi korunur ve pankreas üzerinden fazla şeker salınımı ortadan kaldırılır. Sarımsak aynı zamanda kanı temizleyen quercetin isimli doğal bir kimyasal madde içermektedir. Bu sebeple sarımsak vücuttaki zararlı maddelerin de yok edilmesi sağlanırken aynı zamanda karaciğer için de faydaları bulunmaktadır. Yüksek tansiyona karşı da oldukça faydalı olan sarımsak tansiyonu dengeleyen bir yapıya sahiptir.

 • Sarımsak diyabet hastaları tarafından her gün tüketilmelidir.
 • Her gün günde 3 diş sarımsak çiğ olarak tüketilmelidir.
 • Özellikle sabah kahvaltıdan önce hap gibi su ile birlikte içilebilir.
 • Bu şekilde zorlanılıyor ise yemeklerle birlikte çiğ olarak da tüketilebilir.

Süt

Sütün içerisinde yağ asitleri bulunmaktadır ve yağ asitleri sayesinde kandaki şeker oranı düşürülmekte ve böylece vücuttaki insülin oranı dengelenmektedir. Süt sadece diyabet hastaları için değil diğer hastalıklar açısından da oldukça faydalıdır. Özellikle doğal süt tüketmek çok daha faydalıdır. Süt, vücuttaki şeker oranı dengelenmekte ve diyabet hastalığının zararlı etkileri azaltılmaktadır.

 • Süt her gün 2 kez içilmelidir.
 • Her sabah kalkınca aç karına ya da kahvaltı esnasında ve akşamları yatmadan önce 1 er bardak olmak üzere 2 kez içilmelidir.
 • Doğal süt evde kaynatılarak ılık bir şekilde tüketilmelidir.

Diyabete İyi Gelen Besinler; Enginar

Kandaki şekerin yükselmesini engellemektedir ve bu şekilde vücuttaki insülin seviyesinin dengede olmasını sağlamaktadır. Her diyabet hastası mutlaka enginar tüketmelidir. Enginar sayesinde de pankreastan şekerin fazla salgılanması engellenir. Diyabete iyi gelen besinler arasında bulunan enginar sayesinde diyabet hastalığı sebebi ile yaşanan problemler için rahatlama sağlanabilir. Enginar ayrıca kanser için de oldukça faydalıdır. Kanser hücrelerinin oluşumunu önler.

 • Enginar diyabet hastaları tarafından düzenli olarak tüketilmelidir.
 • Her gün günde 2 porsiyon olarak tüketilebilir.
 • Enginar yemek şeklinde ya da salata olarak da tüketilebilir.

Tarçın

Tarçın’ın yıllardan beri diyabete iyi geldiği bilinmektedir. Her gün düzenli olarak tarçın kullanma alışkanlığı kazanıldığında vücuttaki insülin seviyesi de düzene girecek ve sürekli insülin seviyesinde iniş ve çıkışlar yaşanmayacaktır. Tarçın vücuttaki yüksek olan insülin seviyesini düşürerek şekerin orantılı olarak kalmasını sağlar. Tarçın diyabet hastaları için ilaç tedavisine destek olarak mutlaka kullanılmalıdır. Vücuttaki şeker miktarını dengeleyen tarçın sayesinde vücut için bol fayda sağlanmaktadır.

 • Tarçın her gün düzenli olarak tüketilmelidir.
 • Diyabet hastaları tarçını günde 2 kez çay olarak içebilirler.
 • Kabuklu olan tarçın çay olarak demlendiği zaman günlük ihtiyaç karşılanmış olacaktır.

Diyabete İyi Gelen Besinler; Fasulye

Fasulye düşük şeker oranı sebebi ile diyabet hastaları için oldukça faydalı bir besindir. Bu sebeple fasulye yemek olarak yendiği zaman bile vücuttaki insülin seviyesi yükselmemektedir ve insülin seviyesi dengede kalmaktadır. Diyabet hastaları tarafından çokça tercih edilen fasulye faydaları bakımından da oldukça iyidir. Kan şekerini yükseltmeyen yapısı sayesinde diyabet hastaları tarafından bolca tüketilebilir.

 • Fasulye diyabet hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilir.
 • Haşlama olarak ya da yemek olarak tüketilebilir.
 • İster taze fasulye ister kuru fasulye olarak tüketilebilir.
 • Günde 1 ya da 2 porsiyon tüketilmesi yeterlidir.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı herkes tarafından çok sevilen atıştırmalıklardan bir tanesidir. Özellikle şeker hastaları tarafından tercih edilen yer fıstığı diyabete iyi gelen besinler arasında bulunmaktadır. Yer fıstığı vücuttaki insülin seviyesini dengelemekte ve diyabet hastalığından gelen zararlı etkilerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle tedavi amaçlı değil, tıbbi tedaviye destek amaçlı kullanılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta yer fıstığı alerjen bir besindir bu yüzden dikkatli kullanılmalıdır.

 • Yer fıstığı diyabet hastaları tarafından rahatlıkla kullanılabilir.
 • Her gün sadece 1 çorba kaşığı fıstık ezmesi yenmelidir.
 • Fıstık ezmesi yoksa 1 avuç kadar yer fıstığı yemek yeterli olacaktır.
 • Fazlası hem alerji yapabilir hem de kilo yapabilir.
Yüksek şekeri en çabuk ne düşürür?
Kan şekerini düşüren ve beraberinde dengeleyen belirli besinler bulunur. Bunlar tarçın, çemen otu, zerdeçal ve brokoli filizidir. Bu ürünler tüketildiği takdirde yüksek şeker düşer ve kişi kendisini daha iyi hissetmeye başlar.
Şeker hastalığına hangi yiyecekler iyi gelir?
Şeker hastalığı olan kişiler daha çok doğal besinler tüketmesi gerekir. Bunlar bitkisel çaylar ya da bitkisel ürünlerdir. Yeşillik tüketildiği takdirde vücuttaki şeker dengeli bir hale gelir. Ancak bitkisel çaylar günlük çay tüketimi yerine tercih edildiği takdirde kişi genel olarak bir rahatlama sağlar. Tarçın, yeşil çay ya da fesleğen yaprağı şeker hastalığında yardımcı olacak en önemli besinlerdir.
Şekeri düşürmek için ne yapmak lazım?
Şekeri düşürmek için şekeri tetikleyen değil aksine şekerin düşürülmesine yardımcı olan ürünler tüketilmeli. Bunlar fesleğen yaprağı, keten tohumu, yaban mersini yaprakları, tarçın, yeşil çay ve belirli besinlerdir. Bu ürünler, yemek olarak da yapılabilir. Belirli besinlerin çay şekline tüketilmesi de mümkündür. Bunlar haricinde asitli ve şeker oranı fazla ürünler kesinlikle tüketilmemeli.
Şeker sınırda olanlar ne yememeli?
Şekeri sınırda olan insanlar beslenmesine fazlasıyla dikkat etmeli. Bu ürünler içerisinde şeker oranını artıracak yemekler kesinlikle tüketilmemeli. Gluten olmamasına önem gösterilmeli. Günde yaklaşık 6 öğün beslenilmeli ve 6 öğün boyunca da dengeli beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir.

İlginizi Çekebilir;

Şeker Hastalığı Tedavisi

Enginar Yağı Faydaları

İnsülin Direnci Tedavisi

Doğal Yöntemle Şeker Nasıl Düşürülür?

Covid-19 Şeker Hastası Kaç Günde İyileşir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.