Doğal Sağlık

Safra Kesesine İyi Gelen Yiyecekler | Safra Kesesini Hangi Yiyecekler Temizler?

14.01.2021
1.352
Safra Kesesine İyi Gelen Yiyecekler | Safra Kesesini Hangi Yiyecekler Temizler?

Safra Kesesine İyi Gelen Yiyecekler; Safra kesesi problemleri genellikle hayatı tehdit edici değildir ve gerekirse cerrahi olarak çıkarılarak kolayca tedavi edilir, ancak semptomlar fark edildiğinde veya safra kanalını tıkayan bir safra taşı iltihabı olduğunda çok fazla rahatsızlığa neden olabilir. Ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırmayı ve safra kesesi sağlığına dikkat etmek için gerekli besinleri kullanmayı tercih ediyorsanız, yardım elinizin altında.

Karaciğerinizin altına sıkışmış küçük safra kesesi, vücudunuzun karaciğer tarafından yapılan safra salınımı ile yiyecekleri sindirmesine yardımcı olur. Tıkandığında, safra kanallarından karaciğerden ince bağırsağa akmasını önleyerek sizin için sorun yaratabilir. Sertleşmiş safra kesesi taşları ve bazı durumlarda kansere neden olur, bu nedenle derhal kontrol edilmesine ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Hayati önem taşıyan diğer organların aksine, safra kesesi olmadan hayatta kalabilirsiniz, bu yüzden bazen cerrahi olarak çıkarılır. Bununla birlikte, safra kesesine iyi gelen yiyecekler çoğu zaman bu durumu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Taze Ürünler

Safra Kesesine İyi Gelen Yiyecekler

Aşırı kiloluysanız, safra kesesi taşları geliştirme riski taşırsınız, obezite kolesterol taşlarının nedenlerinden biridir. Daha iyi yemekler ve taze ürünler seçerek kiloların düştüğünü, safra kesesi ve karaciğer de dâhil olmak üzere genel sağlığınızın iyileştiğini görebilirsiniz. Safta kesesine ne iyi gelir diye düşünüyorsanız sebze ve meyve tüketimini arttırmanız gerekmektedir.

 • Kolesterol içermeyen ve besin açısından zengin çok sayıda taze meyve ve sebze tüketin.
 • Bu, yavaş ve istikrarlı kilo kaybına yardımcı olur ve hızlı kilo vermenize yardımcı olabilecek yağ diyetlerinin aksine, aslında safra kesesi problemleri riskinizi arttırır.
 • İçlerindeki antioksidanlar ayrıca genel bağışıklığı ve safra kesesi sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Domates, biber, kabak, kiraz ve yaban mersini en iyi seçeneklerdir.

 Zeytinyağı Ve Keten Tohumu

Araştırmacılar, zeytinyağı içerisinde bulunan tekli doymamış yağların yanı sıra keten tohumunda bulunan omega-3 yağ asitlerini yemenin safra taşı geliştirme riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

 • Normal pişirme yağlarınızı zeytinyağıyla değiştirmek veya diyetinize biraz keten tohumu eklemek safra kesesi için bitkisel çözüm olacaktır.
 • Sabahları 1 kaşık zeytinyağını doğrudan tüketebileceğiniz gibi keten tohumunu yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz.

Safra Kesesine İyi Gelen Yiyecekler; Balık Yağı

Araştırmalar, balık yağı içerisinde bulunan yüksek trigliserit seviyesi nedeniyle, bu yağ ile beslenenlerde daha az safra kesesi sorunu bulmuştur. Vücuda anti-inflamatuar omega-3 yağ asidi sağladığı için balık yağı, safra kesesine iyi gelen yiyecekler arasındadır.

 • Daha da önemlisi, safra kesesinin boşalmasını kolaylaştırır ve daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Doğal lavman etkisine sahiptir.

Demir Açısından Zengin Gıdalar

Hayvan çalışmaları, demir eksikliğinin safra taşı gelişme riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur. Demir açısından zengin gıdalar kepekli tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve deniz sebzeleri gibi kaynaklardır.

 • Bu şekilde, safra kesesi sağlığınız için iyi olmayan kırmızı etle birlikte gelen kolesterolden kaçınırsınız.
 • Sabahları aç karnına bu besinleri tüketmek safra kesesi için oldukça faydalıdır.

Lif Bakımından Zengin Gıdalar

Yüksek lifli gıdalar ve lif bakımından zengin gıdalar, safra taşı riskinin azalması ile ilişkilidir. Yiyeceklerde bulunan lif, sindirim sisteminize bir bütün olarak yardımcı olur ve kandaki kolesterol seviyesini düşürmekle ilişkilendirilir.

 • Bu yüzden daha fazla kepekli yiyecek, yulaf, mercimek, fasulye ve brokoli tüketilmelidir.
 • Brüksel lahanası ve enginar gibi lif bakımından zengin sebzelerle beslenmeye başlama safra kesesi sorunu nasıl geçer diye düşünenler için harika bir cevaptır.

Safra Kesesine İyi Gelen Yiyecekler; Fındık

Safra kesesi sağlığını iyileştirmek için bol miktarda fındık yemek, diğer bir çok zengin gıdayı beraberinde getirmeye yardımcı olur. İçerisinde bulunan zengin yağlar ve folik asit özelliği sayesinde safra kesesine iyi gelen yiyecekler arasındadır.

 • Yer fıstığı, badem veya ceviz gibi besinler tüketmekte safra kesesi için oldukça yararlıdır.
 • Porsiyonunuzu günlük bir avuç olacak şekilde sınırlandırabilirsiniz.
 • Ayrıca fındık yağı ve fındık sütünden de yararlanmak mümkündür.

Safra Kesesine İyi Gelen Yiyecekler; Zerdeçal

Dünyevi sarı baharat zerdeçalının karaciğer sağlığına ve işlevine yardımcı olduğu bilinmektedir ve hepatoprotektif antioksidan etkileri beslenmenizde büyük rol oynar. Zerdeçal içeriğinde bulundurduğu yüksek miktarda faydalı besinler sayesinde safra kesesi sağlığı için en çok tüketilen baharatlardan biridir.

 • Aktarlardan kolayca temin edilebilmektedir.
 • Çay veya pastilini tüketmekte oldukça faydalıdır.
 • Günde 2 çay kaşığı olacak şekilde istenilen öğünle karıştırılıp tüketilebilmektedir.
Safra kesesine iyi gelmeyen yiyecekler nelerdir?
Yiyeceklerin besin değerlerini bilmek sağlık açısından kişilere her zaman yararlı olmaktadır. Bu sebeple bazı kişiler, bazı yiyecekleri tüketmekten kaçınmaları gerekmektedir. Birçok hastalığa iyi gelmesi için tüketilmesi gereken yiyecekler varken, bazı yiyecekler ise yarardan çok zarar vermektedir. Örneğin; sakatatlar, yağlı etler, kavurmalar, kızartma çeşitleri, gazlı içecekler ve fazla yağlı yemekler safra kesesinde bir problem olan kişilerin kaçınması gereken maddelerdir.
Safra kesesine hangi bitki çayı iyi gelir?
Safra kesesinde oluşan en büyük sorunlardan bir tanesi de taştır. Bu süreçte kişilerin elbette en yakın zamanda bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Ancak bu durumda oluşan ağrıları çeşitli doğal yollarla da en aza indirebilirler. Bu doğal yollardan en çok tercih edilenleri bitki çayları olmaktadır. Bu bitki çaylarına örnek olarak karahindiba, tarhun otu, ısırgan otu, tarçın çaylarını verebiliriz.
Safra kesesi iltihabı olanlar ne yemeli?
Safra kesesi iltihabı, kesenin içerisinde oluşmuş taşların kanalları tıkaması sonucunda bu iltihaplanma süreci başlar. Bu süreç oldukça zor ve ağrılıdır. Safra kesesi iltihaplanması yaşayan kişilerin yedikleri ve içtikleri şeylere dikkat etmeleri gerekmektedir. Kişilerin yiyebilecekleri ürünlere; bitkisel yağları, yağsız veya az yağlı beyaz et, içerisinde en az yağı bulunduran dana ya da kuzu etini örnek olarak verebiliriz.
Safra kesesi nasıl rahatlatılır?
Safra kesesinde oluşabilecek taş, iltihaplanma gibi sorunlar oldukça zor ve ağrılı süreçlerdir. Bu süreçlerde kişilerin vakit kaybetmeden doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Bu sürece yardımcı olacak besinleri de tüketmeleri kendilerinin yararlarına olacaktır. Bu noktada gece yatmadan evvel tuzlu su içmek kişileri oldukça rahatlatacaktır. Ayrıca elma sirkesi bu gibi durumlarda ağrı kesici özelliği taşımaktadır, ancak tüketilen miktar bir tatlı kaşığını geçmemelidir.

İlginizi Çekebilir;

Anemiye İyi Gelen Yiyecekler | Anemi Nasıl Geçer?

Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenmelidir?

Fındık Yağı Saç Bakımı

Balık Yağı Faydaları

Balık Yağının Cinselliğe Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.