Depresyona İyi Gelen Yiyecekler | Depresyondan Kurtulmak İçin Ne Yemeli?

14.01.2021
643
Depresyona İyi Gelen Yiyecekler | Depresyondan Kurtulmak İçin Ne Yemeli?

Günlük hayatta insanı mutsuz eden birçok olay meydana gelmektedir. Gerek iş hayatı gerek aile hayatı gerekse sosyal hayat sebebi ile her zaman olumsuz durumlarla karşılaşabilmekte ve ister istemez bazen depresyona sürüklenebilmekteyiz. Antidepresan kullanmadan depresyona iyi gelen yiyecekler ile de depresyonun etkilerini azaltmak mümkün olabilmektedir.

Ispanak

Ispanak hem vücut sağlığımız için hem ruhsal sağlığımız için oldukça büyük faydaları olan bir besindir.  Vücudumuzda serotonin isimli hormon mutluluk hormonunun ismidir ve depresyon halinde baskılanan bir hormondur. Ispanak serotonin seviyesini yükselttiği için depresyon için oldukça faydalı bir besindir. Vücudun ihtiyaç duyduğu serotonin seviyesini dengeleyecek magnezyumu da içerdiği için depresyon atakları geçirildiğinde mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Vücutta magnezyum seviyesi düşük olduğunda serotonin salgılanması da baskılanır ve bu sebeple de depresyon riski artmaktadır.

 • Her sabah özellikle aç karına ya da kahvaltı sırasında tüketilmelidir.
 • Çiğ olarak tüketilmesi daha faydalıdır.
 • Günlük olarak birkaç yaprak çiğ ıspanak tüketimi yeterlidir.

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler, Çikolata

Çikolata herkesi mutlu eder. Özellikle en mutsuz zamanlarda bile bir parça çikolatanın mutlu etmeyeceği kimse yoktur. Çikolata vücutta serotonin seviyesini yükselttiği için depresyon açısından oldukça faydalıdır. Depresyon etkilerini ortadan kaldırmada oldukça yararlı olan çikolata, antidepresan ilaçlar ile aynı serotonin içeriğine sahiptir. Yani bir çikolata yediğimiz zaman bir antidepresan kullanmış gibi rahatlama sağlanır. Çikolata sayesinde kaygı bozukluklarının etkisi de azalarak stresin ve depresyonun  uzaklaştırılması sağlanır.

 • Her gün mutlaka bir parça çikolata yenmelidir.
 • Çikolata miktarı abartılmamalıdır. Fazla tüketildiği zaman ciltte sivilcelenmelere yol açabilir ve kilo alımı başlayabilir.
 • Çikolatalı puding şeklinde de tüketilebilir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz vücudumuzdaki folik asit seviyesini dengelemeye yardımcı olmaktadır. Depresyona iyi gelen yiyecekler arasında bulunan kuşkonmaz folik asit seviyesini yükselterek serotonin hormonunun yükselmesine yardımcı olur. Tüm olumsuz duygu karmaşasından kurtulmak için mutlaka kuşkonmaz tüketilmelidir. Salata ile birlikte de oldukça lezzetli olan kuşkonmaz depresyon etkilerinden kurtulmaya yardımcı olur ve vücut için de oldukça faydalıdır.

 • Kuşkonmaz yemek olarak pişirilip tüketilebilir.
 • Yemeklerin aralarına katılarak da pişirilebilir.
 • Günlük bir porsiyon kadar yenmesi yeterlidir.

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler, Muz

Muz içeriğindeki triptofan sayesinde serotonin hormonunun salgılanmasına faydası olmaktadır. Serotonin seviyesini yükselterek mutluluk hormonları açığa çıkar ve depresyonun uzaklaştırılmasına fayda sağlamış olmaktadır. Ayrıca muzun içerisinde yer alan triptofan sayesinde uyku hormonları da salgılanır ve rahat uyumayı sağlar. Böylece depresyonun en büyük etkilerinden olan uykusuzluk muz sayesinde yok edilmiş olur. Muz, içerisindeki sağlığa yararlı diğer maddeler sayesinde de vücuda sağlık ve dinçlik kazandırır.

 • Her gün 1 adet muz yemek oldukça faydalıdır.
 • Daha rahat uyumak ve zihinden olumsuz düşünceleri atmak için yatmadan önce bir bardak muzlu süt içmek iyi gelmektedir.
 • Olgun ve üzerinde minik benekler olan muz hem lezzetli hem daha sağlıklıdır.

Avokado

Avokado tropik bir meyvedir. İçerisinde bol miktarda omega 3 içermektedir. Omega 3 yağ asidi depresyon için oldukça etkilidir. Mutluluk hormonunun salgılanmasında büyük faydası olan avokado stresi azaltmaya da fayda sağlamaktadır. Akıl sağlığı için de oldukça yararlı olan avokado ile vücudumuzdaki potasyum oranı artar ve beyin fonksiyonları daha rahat çalışmaya başlar. Potasyum düşük olduğu zaman asabiyete, üzgün bir ruh haline ve sersemliğe sebep olmaktadır. Bu sebeple avokado içerdiği potasyum sayesinde bu duyguları yok etmektedir.

 • Her gün en az yarım avokado ya da bir avokado yemek depresyonu azaltacaktır.
 • Olgun bir avokado tüketilmelidir.
 • Salatalara eklenerek daha lezzetli hale getirilebilir.

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler, Somon Balığı

Somon balığı soğuk su balıklarından bir tanesidir ve zengin omega 3 içeriği ile yağ asidi bakımından oldukça faydalıdır. Depresyona iyi gelen yiyecekler arasında bulunan somon ile depresif ruh halinden kurtulmaya fayda sağlamaktadır. Depresyon geçiren kişilerde omega 3 yağ asidi miktarı normal olan kişilere göre daha düşüktür. Bu sebeple omega 3 önemlidir. Ton balığı, sardalya ve hamsi gibi balıklarda da omega 3 yağ asidi oldukça yüksektir. Somon balığı şu şekillerde kullanılabilir.

 • Günlük 1 porsiyon olarak tüketilebilir.
 • Somon balığı yerine ton balığı tüketilerek de aynı faydalar sağlanabilir.
 • Salatalarla beraber kullanılarak diğer vitaminlerin de alınması sağlanabilir.
 • Izgara şeklinde de tüketilebilir ve bu şekli ile de oldukça sağlıklıdır.
Depresyona iyi gelen şeyler nelerdir?
Depresyonun nedenleri arasında kişinin sadece ruhsal bozukluğu değil aynı zamanda vitamin eksikliği de yatmaktadır. Depresyonun birincil düşmanı B12 vitaminidir. Hastanın her gün B12 vitamini takviyesi alması, düzenli beslenmesi ve günde bir küçük bitter çikolata tüketmesi depresyon seyrinin değişmesinde etkili olacaktır.
Depresyon için ne yemeli?
Depresyona iyi gelen yiyecekler arasında bitter çikolata, muz, incir ve tahıllı gıdalar vardır. Özellikle serotonin salgılamak için ideal olan B vitaminlerinin yüksek olduğu gıdalara yönelmek ve iştahsızlığı giderecek meyve ve sebzeleri tercih etmek önemlidir. Günde bir avuç ceviz, kuru incir ve tahıllı gıdalardan oluşan yiyecekler tüketilmesi önemlidir.
Depresyona hangi içecek iyi gelir?
Depresyonda kaygı oranı yüksek olacağı için yeşil çay ve melisa çayı oldukça faydalı olacaktır. Yatmadan önce kantaron çayı da tüketerek depresyonun hafif seyir etmesini, sakin ve stresiz hissetmenizi sağlayacak içecekler tercih edebilirsiniz. Sarı kantaron özellikle rahatlatıcı etkisiyle sizi iyi hissettirecektir.
Hangi vitamin depresyona iyi gelir?
Vitamin depresyonun en iyi düşmanlarından biridir. Özellikle B vitamini ve B12 vitamini depresyon sürecini hızlı bir şekilde atlatmanızda etkili olacaktır. Sağlıklı bir süreç geçirmek, depresyonu rahatlatmak için B 12 vitaminine önem vermeniz gerekmektedir. Günlük K, D ve C vitaminlerini de takviye alarak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz de depresyonun etkilerini azaltmanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Depresyon Tedavisi

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Yiyecekler

Migrene İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenmelidir?

Menopoza İyi Gelen Yiyecekler | Ne Seçilir?

Psikolojiye İyi Gelen Yiyecekler | Ne İşe Yarar?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.