Doğal Sağlık

Depresyon Tedavisi | Depresyona İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

16.09.2021
452
Depresyon Tedavisi | Depresyona İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Depresyon Tedavisi; Depresyon travma sonrası, serotonin gri alım inhinitörlerinin, dopamin salgılamanın hormon düzeyi açısından yetersiz olması durumunda görülebilen biyolojik ve psikolojik bir rahatsızlıktır. Depresyon tedavisi için hastanın psikiyatri tedavisi alması ve günlük yaşamındaki değişkenlere yön verecek düzeye gelmesi önemlidir. Depresyon iyi gelen yiyecekler tüketmesi, egzersiz yapması ve uyku düzeni kazanması önemlidir.

Depresyon İçin Ne Yapmalıyım?

Depresyon, depresif ruh haliyle karıştırılan bir hastalıktır. Hasta kendini sadece mutsuz hissetmez, yeme bozuklukları, kaygı bozukluğu ve halsizlikle birlikte uyku bozuklukları da başlayacaktır. Depresyon ağır geçirilen ve norma düzeyde geçirilen iki farklı süreçle tanımlanır. Major depresyon yaşayan biri, zaman içinde uykusuzlukla birleşen aşırı acı hissetme, ağlama ve düzensiz yeme bozukluklarıyla seyir eden durumları da yaşamaktadır.

Depresyon belirtileri nelerdir;

  • Depresyon uykusuzluk, aşırı iştahlı ve iştahsız olarak kişinin yeme bozuklu yaşamasıyla seyir eder.
  • Kişi halsiz ve isteksiz olacaktır.
  • Cinsel isteksizlik, hayattan tat alamama ve kendini suçlama durumları da gözlemlenir.
  • Kendine zarar verme ve intihar girişimleri de depresyonun ileri safhalarında görülmektedir.

Depresyon tedavisi için mutlaka psikiyatriye gidilmesi ve yeme düzenine dikkat edilmesi gerekir. Hastanın çilek, çikolata ve su içmesi de serotonin salgılaması açısından önemlidir. Düzenli beslenmek, egzersiz yapmak ve dopamin ile serotonin salgılayan yiyecekler tüketmek, daha iyi bir ruh hali için önemlidir.

Major Depresyon Kaç Günde Geçer?

Depresyon tanısı konması için hastanın kan testi, hormon testi ve psikiyatri terapisi görmesi gerekmektedir. Major Depresyon, hastalığın ileri olan durumlarıdır ve zaman içinde hastanın bütün hayatını alt üst edecek düzeydedir. Özellikle yeme bozukluğu, uykusuzluk, hayata karşı isteksizlik ve cinsel isteksizlikle de birlikte depresyon ilerlemektedir. Hastanın evde tedavi olması imkansız hale geldiği için uzmanla görüşerek 6 ay ile 24 aya kadar hastalığın iyileşmesi için süreç takip edilmelidir.

Tedavi sürecinde, hasta kendini yalnız hissedebilir, suçlayabilir ve intihara meyilli olabilir. Tedavi için antidepresan kullanması uzmanın tavsiyesi üzerine gerçekleşmeli hasta kendi kendine eczaneden ilaç almamalıdır. Tedavi için birkaç hafta ve birkaç ayda bir uzmanla görüşmelidir.

Depresyonda Olan İnsan Nasıl Anlaşılır?

Depresyon, kişinin kendinin bile farkında olmadığı bir durum olabilmektedir. Depresif ve mutsuz hissetmek depresyon tanısı konması için yeterli semptomlar değildir. Hasta unutkanlıkla başlayan, kendini suçlama, ağlama, uykusuzluk, iştahsızlık veya aşırı yeme isteği gibi durumlarla gözlemlenebilir. Birçok Depresyon hastası evden çıkmaz, işini kaybeder ve eğitim hayatına devam edemeyecek düzeyde isteksizlik başlar.

Depresyonda olan birinin anlaşılması için onunla konuşmak en iyi çözümdür. İstemediği şeyleri yapmasında ısrarcı olmak, kendi kötü hissetmesini sağlayacak suçlayıcı konuşmalar da bulunmak hastanın zaman içinde kendini sizden uzaklaştırmasına neden olacaktır. Tehlikeli boyutlara varmadan mutlaka bir uzmanla görüşmesini sağlamak Depresyon tedavisi için oldukça önemlidir.

Depresyon Tedavisi; En Tehlikeli Depresyon Hangisidir?

Gizli depresyon veya gülümseyen depresyon olarak bilinen Depresyon, kişinin kendisini iyi hissediyormuş gibi göstermesi ama aslında derin bir depresyon atağı geçirmesi anlamına gelmektedir. Atipik depresyon olarak adlandırılan hastalıkta, hasta kendini uykuya vurmaktadır. Günlük küçük mutluluklara açıktır. Olumsuz durumlara karşı kendini sürekli eleştirir ancak bununla başa çıkmaya da çalışacaktır.

Yemek yer, uyur ve mutsuz hisseder. En tehlikeli olarak adlandırılmasının nedeni uzun süre fark edilmemesinden kaynaklanan bu durumda, intihara yatkınlık ve kendine zarar verme gözlemlenebilmektedir. Hasta zaman içinde daha da Depresyona çekilir ve bir gün aniden çökebilir. Bu nedenle A tipik depresyona yatkınlığı bulunan kişilerin Depresyon tedavisi için mutlaka uzmanla görüşmesi tavsiye edilmektedir.

Depresyon Tedavisi; Depresyon Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Depresyon tedavisi için kullanılan ilaçlar, antidepresanlardır. Birçok uzman ve Depresyon hastası ilaçların zararlı olduğunu düşünse de, çağımızın hastalığı olan depresyon için hastanın kendini toplamasını sağlayacak doğru ilacı kullanması sağlanmalıdır. Ağır depresyon vakalarında, hasta zaman içinde kendini çok daha mutsuz ve umutsuz hisseder. Bu durumlarda eczaneden ilaç almak da tetikleyici olabilmektedir.

Doktorla görüşmek ve kullanılacak ilaca gözlem altına karar vermek hastanın tedavisi için oldukça önemlidir. Depresyon belirtilerinin azalması veya artması durumlarına bakılmadan, ilaçları dilediğiniz zaman eczaneden almamalı, özellikle kendi başınıza bırakmamalısınız. Hastaların yaptığı en büyük hatalardan biri olarak, iyileşme sürecini geriye çeken bir nedendir.

Tekrarlayan Depresyon Tedavisi Nedir?

Hastanın depresyonu ağır atlatması fakat travma ve benzeri durumlarda hastanın zaman içinde kendini iyi hissetmemesi durumunda tekrarlayan depresyon tedavisi için yeni bir süreç başlatılmaktadır. Hayatını değiştirecek ve kendini iyi hissedecek bir süreç yaşaması için ilacının değiştirilmesi ve uzmanla görüşmelere devam ederek, ağır depresyon ataklarının kontrol altına alınması oldukça önemlidir.

Depresyon Bitkisel Tedavisi Var Mı?

Depresyon bitkisel tedavi edilebilecek bir rahatsızlık değildir. Ancak hastanın kafein, tein ve alkollü içeceklerden uzak durması tedavi sürecinde etkili olacaktır.

Depresyon Nasıl Geçer?

Depresyonun geçmesi için uzmana görünmek ve kişinin kendi isteği çerçevesinde hayatına yön vermesi önemlidir.

Depresyon iyileşmezse Ne Olur?

Depresyon ilerlediği takdirde hastanın kendine veya çevresine zarar vermesi durumu görülebilir.

İlginizi Çekebilir;

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Strese İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Erken Boşalma Tedavisi

İshal Tedavisi

İktidarsızlığa İyi Gelecek Yiyecekler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.