Doğal Sağlık

Psikolojiye İyi Gelen Yiyecekler | Psikolojik Bunalıma Ne İyi Gelir?

14.01.2021
524
Psikolojiye İyi Gelen Yiyecekler | Psikolojik Bunalıma Ne İyi Gelir?

Huysuz bir ruh hali, rüzgâr kadar hızlı geçebilir veya zihninizin içinde uzun süre kalmak için check-in yapabilir. Çoğu zaman göz ardı edilse de, yemek genellikle inkâr etme eğiliminizin ardındaki suçlu olabilir. Hayatınızda mutluluk ve istikrar için doğru sağlıklı yiyecekleri yemek önemlidir. Psikolojiye iyi gelen yiyecekler bu durumu tersine çevirmede önemli rol oynar. Gerçek şu ki, ruh haliniz yediğiniz yiyeceklerden doğrudan etkilenebilir. Örneğin, patates cipsi ve margarin gibi yiyeceklerin kendi kişisel ihtişamınıza ulaşmanızı engelleyebileceğini biliyor muydunuz? Ruh halini yükselten yiyecekler ile psikolojik bir geçiş başlatabilecek yiyecekler arasındaki fark, D ve B vitaminleri, omega-3 yağ asitleri ve hatta triptofan gibi temel bileşenlere dayanıyor gibi görünüyor. Bu nedenle psikolojiye iyi gelen şeyler denemek hem beyninizi hem de midenizi mutlu edecektir.

Tohumlar ve Fındık

Tohumlar ve fındıklar, serotonin sentezleyecek, ruh halinizi artıracak, stabilize edecek ve aynı zamanda daha iyi uyumanıza yardımcı olacak triptofan bakımından zengindir. (ve hepimiz iyi uykunun zihinsel refah için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz). Psikolojiye iyi gelen yiyecekler arasında en önemli olanları fındıklar, tohumlar vb.’dir.

 • Yani, sağlık tohumlarını ekin ve bunları alışveriş listenize ekleyin: kabak çekirdeği, badem, kaju fıstığı, chia tohumları ve cevizler.
 • Fındık pahalı olabilir, bu yüzden alışveriş listenize sadece bir tane ekleyecekseniz, cevizi tercih edin: bu beyin şeklindeki çerezlerin bir avuç dolusu 318mg triptofan içerir.
 • Buna ek olarak, araştırmalar ayrıca günde sadece bir avuç fındığın kalp hastalığı ve kanser riskinizi azaltabileceğini gösteriyor, bu yüzden ek bir sağlık bonusu olarak güvenle tüketilebilir.

Psikolojiye İyi Gelen Yiyecekler; Somon

Pembe renkte güzel, besleyici ve iyi bir ruh hali ile doludur. Bunun nedeni, somonun vücutta üretilmeyen önemli bir besin olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olmasıdır. Omega-3 yağ asitleri, özellikle beyindeki insan hücrelerini çevreleyen zarların bir kısmını oluşturur. Çalışmalar, somon gibi omega-3 yağ asidi içeren balıkların tüketilmesinin depresyonu hafifletebileceğini göstermiştir. Bu nedenle psikolojiye ne iyi gelir sorusunun cevabı %100 somon ve türevleridir.

 • Ek olarak, somon iltihapla savaşır ve çalışmalara göre vücutta artan iltihaplanma ve depresyonda rol oynayabilir.
 • Aynı şekilde, somon depresyonu hafifletmeye yardımcı olduğuna inanılan bir D vitamini kaynağıdır.
 • Ayrıca, bu vitamin güçlü kemikler, dişler ve sağlıklı kaslar için gereklidir.

Psikolojiye İyi Gelen Yiyecekler; Yumurta

Yumurta, beyin sağlığı ile ilgili çeşitli besin maddelerinin kaynağı oldukları için harika birer psikolojik gıdadır; – B6 ve B12 vitaminleri, kolin ve folik asit içerirler. Psikolojiye iyi gelen yiyecekler listesine mutlaka eklenmelidir.

 • B vitaminleri bir dizi hücresel ve metabolik süreç için gereklidir ve ayrıca çeşitli beyin kimyasallarının üretiminde önemli bir rol oynarlar.
 • Bu arada, kolin, vücudun hem ruh halini hem de hafızayı düzenlemeye yardımcı olan bir nörotransmitter olan asetilkolin oluşturmak için kullandığı en önemli mikro besindir.
 • İki ayrı çalışma, daha yüksek kolin alım seviyelerinin gelişmiş hafıza ve zihinsel işlevle ilişkili olduğunu göstermiştir.
 • Yumurta yemek, kolin almanın kolay yoludur.
 • Folat ve B12 eksikliği depresyon ile ilişkilendirilmiştir ve folat eksikliği demanslı yaşlılarda yaygındır.
 • Araştırmalar ayrıca folik asit takviyelerinin yaşa bağlı zihinsel düşüşü en aza indirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir, bu nedenle yumurta ve diğer kaynaklardan yeterli miktarda folik asit almanın size yardımcı olabileceği bilinmektedir.

Koyu Yeşil Sebzeler

Annelerimiz her zaman yeşillik yememizi söylerdi ve haklıydı!

Koyu yeşil sebzeler bir başka zengin folat kaynağıdır. Bununla birlikte, brokoli ve ıspanak gibi sebzeler, folatın ruh halini kontrol eden etkisi nedeniyle sadece ruh hali değil zihinsel faktörler üzerinde de büyük rol oynar. Psikoloji bozukluğu nasıl geçer diye düşünmek yerine market listelinize bolca yeşillik eklemeyi düşünmelisiniz.

 • Ispanak gibi yapraklı yeşilliklerde iyi miktarlarda bulunan demir, birçok nörolojik aktivitede rol oynar.
 • Eksikliği anksiyete ve depresif belirtilerle ilişkilidir.
 • Demir ayrıca vücudun sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olur.
 • Magnezyum eksikliği de depresif ve anksiyete belirtileriyle ilişkilendirilmiştir ve harika haber, bu mineralin yapraklı yeşilliklerde de bol miktarda bulunmasıdır.
 • Brokoli ve lahana da tümör ve diğer kanserli hücre büyümelerini bastırmaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle psikoloji için bitkisel çözüm brokoli ve lahanadır.
Psikolojik bunalıma ne iyi gelir?
Psikolojik bunalımda olan kişilerin kendilerini yalnızlaştırmamaları gerekmektedir. Bunu başaran kişilerin kafalarındaki düşüncelerde dağılacağından bunalımdan çıkma eğilimi göstereceklerdir. Kişilerin kendilerine ait bir aktiviteleri, hobileri ya da alışkanlıklarının olması ve bunlara yenilerini katmaları kişilerin yararına olacak çözümlerdendir. Bunun yanında kişilerin istedikleri şeyleri yapmaları, seyahat etmeleri de bu durumun içerisinden çıkmalarına yardımcı olmaktadır.
Ruh sağlığına ne iyi gelir?
Ruhsal hastalıklar genel olarak gün içerisinde çok fazla stresten ve kişilerin hayatlarının çok fazla monotonlaşmasına bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bu sebeple kişilerin hayatlarını renklendirebilecek yeni aktiviteler içerisinde bulunmaları ve hobiler edinmeleri yararlarına olacaktır. Ayrıca beslenme alışkanlıklarını daha düzenli ve sağlıklı bir hale getirerek daha dinç ve sağlıklı hissedebileceklerdir. Bu sayede hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyileşeceklerdir.
Psikolojik ne iyi gelir?
Ağır süreçlere, streslere ve travmatik olaylara bağlı olarak kişilerin psikolojileri bozulabilmektedir. Bu noktada kişilerin kafalarını dağıtacak alanlara yönelmesi ve stresten uzak durması kişilerin adına yararlı olacaktır. Bunun yanında serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayan çikolata gibi yiyeceklerin tüketilmesi de kişilere yararlı olabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı kişilerin fiziki durumlarını bir düzene soktuğu gibi psikolojilerini düzenlemek içinde önemli bir anahtardır.
Depresyona hangi içecek iyi gelir?
Depresyona iyi gelebilecek çeşitli yollar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi stresten uzak durmak amacıyla yeni bir hobi edinmek iken bir diğeri ise serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayan besinleri bolca tüketmekten geçmektedir. Bunlara ek olarak belirli bitkisel çaylarda kişilerin ruh hallerinde rahatlatıcı etkileri bulunmaktadır. Bu çaylardan bazıları; melisa çayı, yeşil çay, yasemin çayı, kediotu kökü çayı, papatya çayı ve sarı kantaron çayıdır.

İlginizi Çekebilir;

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Migrene İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenmelidir?

Menopoza İyi Gelen Yiyecekler | Ne Seçilir?

Panik Atağa İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Prostata İyi Gelen Yiyecekler | Ne Seçilmelidir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.