Doğal Sağlık

Baş Dönmesine İyi Gelen Yiyecekler | Baş Dönmesi Ne İyi Gelen Şey?

14.01.2021
590
Baş Dönmesine İyi Gelen Yiyecekler | Baş Dönmesi Ne İyi Gelen Şey?

Baş dönmesi gün içinde hepimizin yaşadığı bir durumdur. Çoğumuz yoğun stres ile mücadele ederken baş dönmesi yaşayabilmekteyiz. Anlık olarak baş dönmesi yaşayanlar için ev içerisinde ya da bulunduğu ortamda anlık olarak hissedilen baş dönmesine iyi gelen yiyecekler nelerdir? Baş dönmesine iyi gelecek fazlasıyla yiyecek bulunmaktadır. Peki, baş dönmesine ne iyi gelir?

Bal

Bal her evde bulunabilen aynı zamanda kolay bir şekilde alınabilen bir üründür. Kahvaltılarda tüketilirken aynı zamanda baş dönmesine de faydası bulunmaktadır. Baş dönmesi çoğu zaman şekerin düşmesi ile ortaya çıktığı için bir kaşık bal tüketilmesi dönmeyi engelleyecektir.

 • Ev içerisinde ani bir baş dönmesi yaşandığı zaman bir tatlı kaşığı ile alınan bal toparlayıcı olmaktadır.
 • Aynı zamanda bir bardak su içerisine ilave edilmiş bir kaşık bal da kişinin vücut direncinin yeniden kendisine gelmesini sağlamaktadır.
 • Gece yatmadan önce bir kaşık bal tüketilmesi, uyku esnasında kişinin kendisini toplamasına daha yardımcı olmaktadır.

Baş Dönmesine İyi Gelen Yiyecekler; Zencefil

Baş dönmesi nasıl geçer? Zencefil çoğu hastalığa tedavi olarak kullanılırken aynı zamanda baş dönmesi için de tercih edilen bir besindir.Zencefil içerisinde bulunan besin değerleri ile birlikte kan değerini dengelerken aynı zamanda şeker oranında da dengeleyicidir.

 • Baş dönmesi esnasında alınan zencefil baş dönmesinin durdurmaktadır.
 • Bununla birlikte su ile kaynatılarak içilen bir bardak zencefil çayı da kişinin zihnen ve direnç olarak kendisine gelmesini sağlamaktadır.
 • Kişi kurutulmuş zencefil tüketerek baş dönmesini engelleyebilir.

Nane

Nane içerisinde bulanan mineraller ile birlikte baş dönmesine bire bir baharattır. Kokusu ile birlikte adeta odayı kaplarken aynı zaman da faydası da bir o kadar bulunmaktadır. Kurutulmuş nane olarak aktarlardan da alabilirsiniz ya da bir nane yaprağını baş dönmesi yaşandığı sırada tüketerek de kendinize gelebilirsiniz.

 • Baş dönmesi için bitkisel çözüm olarak, kurutulmuş naneyi bol su ile tüketilerek yiyebilirsiniz.
 • Evde bulundurulan nane yaprağından bir tane tüketmeniz de faydalı olmaktadır.
 • Aynı zamanda yoğun baş dönmesi yaşayanlar için bir tavsiye olarak, nane salatalar da yemekler de yer edinerek kullanılabilir.

Baş Dönmesine İyi Gelen Yiyecekler; Limon

Limon evinizde kolaylıkla bulabileceğiniz bir ürün. Baş dönmesi için adeta ilaç niyetine tüketilir. Tercihen nasıl isteniyorsa öyle tüketilmesi baş dönme riskini de azaltmaktadır. Baş dönmesine iyi gelen yiyecekler içerisine alınması gereken bir besin değerindedir.

 • Bir bardak kadar suya bir limon ilave edilir.
 • Üzerine eklenen toz şeker ile birlikte tüketilir.
 • Yaşanılan baş dönmesini azaltmaktadır. Bu azalma ile birlikte yoğun baş dönmesi yaşayanların sorunları çözülür.
 • Sabah uyandıktan sonra bir bardak limon ve su karışımı tüketilmelidir.

Bektaşi Üzümü

Bektaşi üzümü son derece faydalı bir besin maddesidir. Çoğu yerde ismi bilinmese de aktarlarda kolaylıkla bulmanız mümkün olacak. Bektaşi üzümü bölgeye göre kurt üzümü olarak da bilinmektedir. İçerisindeki vitaminler ile birlikte tüketildiğinde zihnen kişinin kendine gelmesini sağlamaktadır. Baş dönmesi yaşandığı sıra da şifa niyetine alınmaktadır.

 • Baş dönmesine iyi gelen şeyler arasında olan Bektaşi üzümü, ezilerek de tüketilebilir.
 • Aynı zamanda kişniş ile ilave olarak bekletildikten sonra tüketilmesi baş dönmesi olduğu sırada baş dönmesini azaltacaktır.
 • Bol su ile birlikte tüketilmesi önerilmektedir.
 • Aynı zamanda bektaşi üzümünü tek başına tüketmekten ziyade ezilerek tüketilmesi daha fazla önerilmektedir.

Baş Dönmesine İyi Gelen Yiyecekler; Kabak çekirdeği

İlk kez duyanlar için kabak çekirdeği baş dönmesine oldukça faydalıdır. Çoğu kişi bunu bilmese bile kabak çekirdeği şifa niyetinedir. İçerisindeki vitaminler ve mineraller ile birlikte adeta kişinin kendine gelmesini sağlarken, baş dönme riskini de azaltmaktadır. Baş dönmesine iyi gelen yiyecekler arasında olduğu için her ev de bulunması gereken bir besindir.

 • Kabak çekirdeği gün içerisinde rahatlıkla tüketebileceğiniz bir ürün.
 • Su içerisinde kabak çekirdeği atarak da tüketebilirsiniz.
 • Aynı zaman da ara öğünlerde de tüketilmesi kişinin günlük yaşantısında oluşabilecek herhangi bir baş dönmesi, göz kararması gibi durumları engeller.

Gün içerisinde bir avuç kadar tüketilebilir. Çalışırken yanınız da bulunması baş dönmesi rahatsızlığı yaşayanlar için faydalı olacaktır.

Vertigoya ne yemek iyi gelir?
Vertigo olarak bilinen rahatsızlık genel adıyla baş dönmesi rahatsızlığıdır. Ancak sadece baş dönmesiyle kısıtlamak doğru olmaz. Vertigo beyin sisteminde ve iç kulakta hasar oluşması sonucu ortaya çıkar. Vertigoya ilaç ve tedaviler dışında iyi gelebilecek diğer şey ise yiyeceklerdir. Ceviz, yumurta, badem, fındık, fıstık, süt, ayran, yoğurt gibi besinleri örnek olarak verebiliriz.
Vertigoya ne iyi gelmez?
Vertigo halk arasında bilinen ismiyle baş dönmesidir. Vertigonun sebepleri arasında beyin sisteminde ve kişilerin iç kulak bölgesinde oluşan hasar sonucu ortaya gelmektedir. Bu kişilerin tüketmemeleri gereken besinler bulunmaktadır. Bu besinler kişileri çok daha kötü etkilemektedir. Bu besinlere örnek olarak çay, kahve, çeşitli tuzlu yiyecekler, aşırı tuzlu yemekler ve dondurulmuş hazır gıdaları verebiliriz
Baş dönmesi iyi gelen şey nedir?
Baş dönmesi kişilerde çeşitli sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Bu sebeplere örnek olarak yoğun stres, yorgunluğu verebiliriz. Ayrıca bu konuda daha ciddi bir sebep olarak kişilerin iç kulak ve beyin sistemlerinde oluşan hasara bağlı olarak kişilerin vertigo rahatsızlığını örnek olarak verebiliriz. Bu konuda kişilerin dinlenme gibi doğal yöntemlere başvurabildiği gibi doğal yiyeceklerde kişilerde baş dönmesini azaltabilmektedir.
Vertigo hastalığına hangi bitki iyi gelir?
Vertigo hastalığına iyi gelen birçok çeşitli bitki vardır. Bu bitkilere örnek olarak rezene, ginko, civan perçemi, nane ve ökse otunu verebiliriz. Vertigo hastalığına sahip olan kişilerin bu bitkileri çeşitli yollarla tüketmeleri dahilinde kişilerin baş dönmelerinde azalma olabilmektedir. Bu bitkilerin tüketilme şekillerini sıcak çay yaparak, demleyerek ya da çeşitli tatlandırıcılar ile doğal bir şekilde tatlandırılması gibi sıralayabiliriz.

İlginizi Çekebilir;

Vertigo Tedavisi

Baş Ağrısı Nasıl Geçer | Baş Ağrısına Çözüm

Baş Ağrısı Nasıl Geçer İlaçsız | Baş Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı İçin Doğal Yöntemler

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.