Doğal Sağlık

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer | Gebelikte Şiddetli Baş Ağrısı Neden Olur?

13.03.2021
684
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer | Gebelikte Şiddetli Baş Ağrısı Neden Olur?

Minik mucizemizin bize ilk merhaba deyişi olabilir bu baş ağrıları. Vücudumuzun, alışık olmadığı ufak dünyayı kabullenebilmesi için birtakım değişikliklere ihtiyacı olur bu dönemde. Artan kan hacmi ile de anne adayında sürekli veya ara ara görülen baş ağrıları ortaya çıkar. Hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer? Sorusunun cevabını makalenin devamında bulabilmeniz mümkündür.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Ortaya Çıkar?

Hormon seviyesi günlük olarak sürekli katlanarak artmaya başlar. Bununla birlikte kan hacminin de artması baş ağrılarına sebep olmaktadır. Anne adayının yaşadığı stres, yorgunluk, uykusuzluk, sıvı kaybı gibi durumlarda bu ağrıları tetiklemektedir.

Hamilelikte baş ağrısı, kadın doğum uzmanları tarafından normal karşılanmaktadır. Hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer? Sorusuna verilecek cevaplardan biri de; anne adayının sakin ve sessiz bir ortamda dinlemesi ile olacaktır.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Öncelikle su tüketimine dikkat etmelisiniz. Günlük su ihtiyacınızdan daha az su tüketmemeye özen gösterin. Hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer? Sorusunun diğer bir cevabı ise şöyle belirtilebilir; rahat bir hamilelik dönemi için ve baş ağrılarından kurtulmak için egzersiz veya düzenli aralıklarla temiz havada yürüyüş yapmalısınız. Herkesin uzak durmasının gerektiği gibi, hamilelik döneminde özellikle stres ve kaygıdan kaçınmalısınız.

Minik mucizenizin her şeyi hissedeceğini asla unutmayın. Normal bir insanda stres, baş ağrısının temel sebepleri arasında yer alırken hamilelikte de bayrağı sallayan sebeplerden biri olması oldukça normaldir. Ruhunuza iyi gelen müzikleri dinleyebilirsiniz ya da yapmaktan zevk alacağınız hobilerinize vakit ayırabilirsiniz.

Stres ile beraber geçirilen hamilelik dönemi yerini stres ile beraber büyütülen bebeğe bırakacaktır. Baş ağrısı için doktor kontrolü olmadan ilaç kullanımı oldukça yanlıştır. Belki de ilaca başvurmadan uyku rutininizi bozmayarak bol bol istirahat ederek bu rahatsız edici durumun önüne geçebilirsiniz.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamileliğin son zamanlarında elinizde olmadan duruş bozukluğu yaşayabilirsiniz. Bu da son dönemleriniz baş ağrıları ile geçirmenize sebep olabilir. Mümkün olduğunca dik ve belinizi destekleyecek şekilde oturmaya dikkat edin. Tüm bunlara rağmen geçmeyen inatçı baş ağrılarınız varsa mutlaka bir doktora görünün.

Hamilelik sürecinde dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise, sağlıklı bir beslenme programınızın olmasıdır. Bu sayede, hem bebeğinizin hem de kendinizin genel sağlığını tehlikeye atmamış olursunuz.

Hamilelikte baş ağrısı için hangi ilaç kullanılır?
Hamilelik sürecini yaşayan kadınlarda baş ağrıları oluşabilmektedir. Bu süreçte hamilelerin ağrı kesici kullanımında dikkatli olması gerekmektedir. Bunun sebebi hamilelik sürecinde her ilacın kullanılmaması gerektiğidir. Hamileler için en güvenli ilaçlar salisilat ve parasetamol içeren ilaçlardır. Hamileler tarafından bu ilaçların en yaygın olarak kullanılanı ise parasetamol içeren ilaçlardan olan minoset ve paroldur.
Hamilelikte sık sık baş ağrısı neden olur?
Hamilelik süreci geçiren kadınların bugünlerde çeşitli rahatsızlıkları olabilir. Bu rahatsızlıklara örnek olarak el ve ayaklarda şişme, ilerleyen süreçlerde oluşan bel ağrıları ve sık sık karşılaşılan baş ağrısını verebiliriz. Baş ağrısının başlıca sebepleri olarak stres, hormonsal değişimler, uykusuzluk, kan hacmindeki artış, kan şekerinin düşmesi ve çok fazla susuz kalma durumlarını sayabiliriz.
Hamilelikte migreni ne geçirir?
Hamilelik süreci içerisinde olan kişilerin yaşadıkları streslerden dolayı en çok zorlandıkları sorunlardan bir tanesi baş ağrısıdır. Sık sık oluşan baş ağrılarının migrene dönüşmesi hamile kadınlar için bir çile haline gelmektir. Migrenin yoğun etkisinden dolayı tedavilerinde güçlü olması gereklidir. İyi bir uyku ve hamilelere uygun olan ilaçların düzenli olarak kullanılması önemlidir.
Hamilelikte her gün baş ağrısı olur mu?
Hamilelik süreçlerinde görülen bulantılar gibi baş ağrıları da anne adaylarının bünyelerine göre değişim gösterebilmektedir. Bu konuda kesin bir cevaba varmak zordur ancak birçok anne adayı baş ağrılarından şikayet etmektedir. Ancak bu durumlar kişilerin yapılarına, vücutlarında bulunan gerekli vitaminler gibi durumlara bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Bazı anne adaylarının hamilelik süreçleri çok kolay atlatılabilinirken, bazı anne adayları ise belirli bir dönem ya da tüm hamilelik süreci boyunca bu sorunlarla karşı karşıya gelebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Hamilelikte Saç Bakımı

Baş Ağrısı Nasıl Geçer | Baş Ağrısına Çözüm

Tatlı Badem Yağı

Hamilelikte Çatlak Önleyici Doğal Yağlar

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.