Prematüre Bebek Akciğer Gelişimi | Bebeğin Akciğer Gelişimi Ne Zaman Tamamlanır?

28.08.2022
532
Prematüre Bebek Akciğer Gelişimi | Bebeğin Akciğer Gelişimi Ne Zaman Tamamlanır?

Bilindiği üzere anne rahmindeki bir bebek ancak 37. Hafta sonunda dış dünyada hayatta kalabilecek yeterliliğe sahip olabilir. Ancak prematüre bebekler, 37. Haftadan önce yapılan doğumlar sayesinde hayata gözlerini açmaktadır. Eğer çok büyük sorunlar yaşanmıyorsa genellikle prematüre doğan bebekler bir süre küveze alınarak burada kapsamlı bir şekilde gözetim altında tutulmaktadır. Çeşitli solunum problemlerine rastlanması en sık karşılaşılan durumlar arasında yer aldığı için bu yazı içerisinde sizlere prematüre bebek akciğer gelişimi hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Kronik Akciğer Hastalığı Nedir? Erken Doğan Her Çocukta Olur mu?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için 37 hafta gibi bir hamilelik süresi mevcuttur. Çünkü sevimli miniklerin anne rahmindeki gelişimleri, en azından dış dünyada hayatta kalabilecek hale gelmektedir. Fakat bu süreç evvelinde doğan bebeklerde ne yazık ki çeşitli rahatsızların yaşandığı da görülmüştür. Bunlar arasında en bilinen ve en çok da korkulan rahatsızlık akciğer hastalığıdır. Ancak solunum ile ilgili problemlerin de oldukça ciddi olabileceğini unutmamak gerekmektedir.

Peki, 37. Hafta dolmadan doğan prematüre bebek akciğer gelişimi için neler söylenebilir?

  • Bebeklerdeki erken doğum ne yazık ki en çok solunum sistemini ve dolayısıyla da akciğerleri etkilemektedir.
  • İşte burada bebeğin kilosu ve ne kadar erken doğduğu da bu hastalıkların şiddetini fazlası ile etkilemektedir.
  • Eğer bebek 1000 gram yani 1 kilonun biraz daha aşağısında bir kilo ile dünyaya gelmişse o zaman rahatsızlık görülme oranı % 30’dur.
  • Ancak 500 ila 750 gram doğan miniklerde bu oran % 52’ye yükselmektedir.

Hastalığın Şiddet Dereceleri Var mı?

Kronik akciğer rahatsızlıklarında da tabi ki hastalığın belirli şiddet dereceleri bulunmakta ve bu dereceler de doğumun ne kadar erken olduğuna göre değişmektedir. Şiddet dereceleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Hafif Akciğer Hastalığı; Bebek hastane içerisindeyken tedavi görür ancak eve çıkarken ek desteğe ihtiyaç duymaz.
  • Orta Dereceli Akciğer Rahatsızlığı; Hastanede tedavi sürecinden sonra bazı bebekler evde tedavi görmeye devam ederken bazılarında buna gerek kalmaz.
  • Şiddetli Akciğer Hastalığı; Epey uzun bir süre solunum desteğine ihtiyaç duyan bebeklerde görülmektedir.

Bu rahatsızlığın arkasından bebeklerde başka hangi solunum sorunları yaşanabilir bir de bunlara bakalım…

Yenidoğan Solunum Yetmezliği Sendromu

Yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlığı desteklerden türden bir hastalık çeşididir diyebiliriz RDS yani solunum yetmezliği için.  Yine üst kısımda açıkladığımız prematüre bebek akciğer gelişimi konusundaki yetersizlik, solunum yollarını etkilediği için haliyle erken doğum sürecine göre bebekteki rahatsızlık derecesi de belirlenmektedir. Eğer bebekler 28. Haftadan daha önce dünyaya gelmişse o zaman hastalığın şiddet derecesinin biraz daha artabileceğini belirtelim.

Peki, bu durumun altında yatan sebepler neler? Anne karnında bebeklerin solunum sistemlerini yani akciğerlerini geliştiren en önemli etkenlerden bir tanesi de surfaktan adı verilen maddenin yetersiz gelmesidir. Bu maddeye olan erişim engellendiği için haliyle bebeğin gelişimi konusunda da olumsuzluklar yaşanmaya başlanmaktadır. Surfaktan maddesinin yetersiz olması; düşük oksijen oranı, nefes alırken zorluk yaşama gibi önemli durumları tetikler.

Solunum Durması Prematüre Apnesi

Bilindiği üzere apne, yetişkin insanlarda bile sık karşılan solunum rahatsızlıklarından biridir. Aynı durum prematüre yani erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerde de karşımıza çıkmaktadır. Bu tür hastalıkların temelinde anne rahminde geçirilen sürenin yetersiz gelmesi ve bunun da gelişime olumsuz olarak etki etmesi durumu söz konusudur. Doğuma doğru gelişimde en son akciğerler tamamlanmaya başlandığı için haliyle erken dünyaya gelen prematüre bebek akciğer gelişimi konusunda problemler yaşayabilmektedir.

İşte bu durumun neden olduğu hastalıklardan bir tanesi de prematüre apnesi adı verilen bir rahatsızlık türüdür. Solunumda meydana gelen 20 saniyelik bir durma nedeni ile bebeklerde ciddi hasarlar hatta hayatı tehlikelerle karşı karşıya kalınabilmektedir. İşte bunun için yeni doğan ünitelerindeki bebeklerin kontrolleri dikkatli bir şekilde sağlanmalı ve ilgili tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

S.S.S

Prematüre Bebeklerde Solunum Sıkıntısı Ne Zaman Geçer?

Erken doğan bebekler eğer şiddetli bir solunum sorunu yaşamıyorsa tedavileri 2 ila 7 gün arasında tamamlanmaktadır.

Bebeğin Akciğer Gelişimi Ne Zaman Tamamlanır?

Bebeğin akciğer gelişimi tam anlamı ile gebeliğin 39. Hastasında tamamlanmaktadır diyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.