Covid-19 Olduğunu Nasıl Anlarsın | COVID-19’un Tanı Testlerinden Hangisi Daha Güvenilir?

12.05.2021
448
Covid-19 Olduğunu Nasıl Anlarsın | COVID-19’un Tanı Testlerinden Hangisi Daha Güvenilir?

Covid-19 süresi boyunca en çok sorulardan bir tanesi Covid-19 olduğunu nasıl anlarsın şeklindedir. Özellikle, bir yakını ya da görüştüğü birisi Covid olan kişiler, Covid-19 belirtilerinin ne olduğuna dair çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Bu noktada, gün gün Covid-19 belirtilerini incelemek, bu şüphe ile ilgili soru işaretlerini de giderecektir. Bu bağlamada bakıldığında Covid-19 virüsü ilk gün gösterdiği semptomlar ile ilerleyen süreçte aynı semptomları göstermemektedir. Ancak, bu semptomlar herkes için aynı şekilde gelişmemekte ya da aynı etkiyi bırakmamaktadır. Bu nedenle, semptomları hisseden bir kişi bir sağlık kuruluşuna başvurarak test yaptırmalıdır.

Covid-19 Belirtilerinden Covid-19 Olunduğu Anlaşılır Mı?

Covid-19 süresi boyunca Covid-19 olduğunu nasıl anlarsın konusu pek çok kişinin ilgi alanına girmiş ve Covid-19 belirtileri ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu noktada, Covid-19 olup olmadığını anlamak için bilinen en kesin ve bilimsel yol, Covid-19 testi yaptırmak şeklindedir. Ancak, bu süreçten önce Covid-19 şüphesi barındırıp barındığını anlamak amacıyla bilimsel otoriteler tarafından belirtilen belirtilerin varlığı kontrol edilmelidir. Bu noktada en bilindik belirtiler, ateş ve öksürük şeklindedir. Ancak özellikle mutasyona uğrayan virüs ile daha farklı belirtilerde gelişmeye başlamıştır.

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 sürecinde Covid-19 olduğunu nasıl anlarsın sorusu için Covid-19 belirtileri incelenmelidir. Bu belirtiler, ishal, halsizlik, ateş, bulantı ve kusma, koku ve tat kaybı, kaslarda oluşan ağrı ve yorgunluk hissi, nefes darlığı, boğazda yanma ve ağrı, üşüme, titreme ve son olarak nadir görülse de yüzde morarma şeklindedir. Bu belirtileri gösteren ve daha önce Covid-19 pozitif olan bir kişi ile görüşen kişiler Covid-19 testi yaptırmalıdır.

Covid-19 Testi Pozitif Çıkan Kişiler Ne Yapmalıdır?

Covid-19 sürecinde Covid-19 olduğunu nasıl anlarsın ile belirtileri inceleyerek ilgili antikor ya da PCR testi yaptıran kişilerde testin pozitif çıkmasının ardından bazı adımlar izlenmelidir. Bu adımlardan bir tanesi virüs olan kişinin ne durumda olduğu önemlidir. Bu adımda kişinin sağlık durumu iyi ise evde karantina altına alınmakta, durumu ağırlaşmış ise de hastaneye yatırılmaktadır. Bu noktada, her iki durumda da en önemli nokta, virüsün yayılmasını engellemek amacıyla izole olmak yönünde olmalıdır.

Koronavirüs hastalığının en sık görülen belirtileri nelerdir?
Salgın sürecinde en sık görülen belirtiler eksiksiz biçimde uzmanlar tarafından ifade edilmiştir. Bu şekilde salgının daha kısa sürede fark edilerek bilinçsizce diğer kişilere yayılmasının önüne geçmek hedeflenmektedir. Yüksek ateş bu aşamada en temel belirleyici unsurların başında gelmektedir. Yüksek ateşin düşürülmesine dair çaba sarf edilse dahi, uzun saatler boyunca devam ettiği anlaşılmaktadır. Tat ve koku kaybı da belirleyici detaylardandır.
Yeni koronavirüs kuluçka süresi ne kadardır?
Koronavirüs kuluçka süresinin 5 gün olduğu belirlenmiştir. Vücuda alınmasının sonrasında ortalama 5 gün içerisinde net olarak tepki vermeye başlayacaktır. İlk belirtilerin başında tat ve koku kaybı gelmektedir. Bu koku kaybının daha önceki griplerinizdeki gibi bir duyu azalması değil tamamen duyunun yok olması şeklinde olması da dikkat çekmektedir. Ayrıca eklem ağrısı ve baş ağrısı da sıklıkla yaşanan sorunlardandır.
Coronavirusler nedir?
Coronavirüs hayatımıza yeni girmiş bir virüs çeşidi değildir. Bundan önceki senelerde de gribe sebebiyet veren virüsler arasında Corona kategorisi dikkat çekmekteydi. Fakat Covid 19 un asıl farklı olduğu nokta bulaşıcılığının çok daha yüksek olmasıdır. Aşılamanın azalması, etkisinin geçmesi ile beraber ülkemizde yeni varyantların meydana gelmesi beklenmektedir. Tam da bu nedenle aşılamanın olabildiğince hızlı yürütülmesi gerekmektedir.
COVID-19 hangi yollarla bulaşır?
Covid solunum yolu ile bulaşmaktadır. Bu nedenle uzmanlar maske takmanın ne derece önemli olduğunu bir kere daha vurgulamaktadır. Kapalı alanlarda maskesiz bulunmanız durumunda salgına yakalanmanızın olası bir durum olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekir. Solunum yolunun yanı sıra el ile göze dokunulması sonrasında da hastalığın geçebileceğini iddia eden uzmanlar bulunmaktadır. Kişisel hijyen sizin için en temel koruyucu faktör olacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Negatif Ne Demek

Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı?

Covid-19 Yeni Belirtileri

Covid-19 Testi Nasıl Yapılır?

Covid-19 Mutasyon Belirtileri

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.