Doğal Sağlık

Covid-19 Yeni Belirtileri | COVID-19’un Tanısı Nasıl Konulur?

07.05.2021
574
Covid-19 Yeni Belirtileri | COVID-19’un Tanısı Nasıl Konulur?

Covid-19 virüsü, 2019 yılı sonunda Çin’den tüm dünyaya yayılarak, günümüze kadar süren bir süreci kapsamıştır. Özellikle yaşam düzeni ve sağlık kurumları açısından pek çok şeyi değiştiren Covid-19 son dönemde mutasyona da uğramıştır. Özellikle, Covid-19 belirtilerinin farklı şekillerde ortaya çıkması ve daha hızlı yayılması yönünden etki eden Covid-19 mutasyonları, pek çok kişi için korkulan 3. Dalga hareketlerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Dolayısıyla, sağlık kurumları tarafından açıklanan yeni belirtiler ve etkilerini takip etmek önemlidir. Peki, Covid-19 yeni belirtileri nelerdir ve nasıl bir etki bırakmaktadır?

Covid-19 Yeni Belirtileri Nelerdir ve Ne Gibi Bir Etki Yaratmaktadır?

Covid-19 virüsü olma şüphesi duyan bir kişi genellikle bazı semptomlara dikkat etmektedir. Bu semptomların dışında olanlar bazen göz ardı edilerek, dikkate alınmamaktadır. Özellikle, mutasyona uğramış Covid-19 virüsü farklı semptomlar gösterdiği ve her kişi de aynı etkiyi yaratmayacağı için kişinin hem kendi sağlığı hem de başkalarının sağlığını düşünerek, yeni belirtileri de kontrol etmesi önerilmektedir. Bu noktada Covid-19 yeni belirtileri klasik olarak bildiğimiz, öksürük, nefes darlığı ve ateşin yanı sıra tat ve koku kaybı, kas ağrısı, yüzde morarma, hapşırma, ishal ve benzer şekillerde ilerlemektedir.

Covid-19 Yeni Belirtilerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Covid-19 virüsü konusunda olup olunmadığını anlamak için kişinin belirtileri kontrol etmesi önemlidir. Bedende yaşanan değişiklikler ve belirtiler kişilere Covid-19 konusunda bir şüphe bırakmaktadır. Bu nedenle Covid-19 yeni belirtileri takip ederek, Covid-19 belirtisi taşıyıp taşımadığını anlamak gerekmektedir. Özellikle ortalama olarak 4 ya da 5 gün içerisinde kendini gösteren Covid-19 virüsü belirtileri göstermeye başlamaktadır. Bu belirtiler, üşümeden baş ağrısına kadar çeşitlendiği için kişilerin şüphelendiği anda, test olması tavsiye edilmektedir.

Covid-19 Testi Nerede Yapılır?

Covid-19 virüsü sürecinde, Covid-19 yeni belirtileri gösteren bir kişi hemen bir sağlık kuruluşuna başvurarak, test yaptırmalıdır. Bu test sonucunda pozitif olan kişiler ağır bir durumda değiller ise evde tedavi edilmektedir. Ancak Covid-19 pozitif hastanın durumu ağır seyrediyorsa, hastalar hastane de gözlem altına alınarak, doktorların kontrolünde izole edilmektedir.

Koronavirüs hastaliginin en sik gorulen belirtileri nelerdir?
Korona virüse yakalanan kişilerde en sık görülen belirtiler; yüksek ateş, öksürük ve aşırı bir yorgunluk / halsizlik halidir. Bunun yanında kişilerde eklem ağrıları, boğaz ağrısı, baş ağrısıdır. Ancak kişinin bu semptomlara sahip olması kesinlikle korona virüse yakalandığı anlamına gelmez. Semptomların giderek artıyor özellik bulundurması ve birkaç gün süre ile devam etmesi beklenir. Bu semptomlardan birkaçına sahip olan kişiler en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmalıdır.
Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?
Yeni korona virüs kişilere bulaştıktan sonra 2 ila 15 gün kuluçkada bulunur. Ancak kuluçka süresinin farklı kişilerde daha kısa görüldüğüne de rastlanmıştır. Kişiler virüs kuluçka sırasında iken herhangi bir semptom ile karşılaşmayabilir. Korona virüse yakalanmış biri ile temaslı oldu iseniz hastalığın semptomlarını görmeyi beklemeden sağlık kuruluşuna test için başvuruda bulunmalısınız.
COVID-19 hangi yollarla bulaşır?
Covid-19 dolaylı ya da doğrudan yollar ile bulaşabilir. Doğrudan bulaşma şekli solunum yolu ila bulaşmadır. Öksürme, hapşırma, konuşma ve benzeri eylemlerde havaya yayılan damlacıklar virüsün yayılmasına neden olur. Bu damlacıkları soluyan kişi korona virüsü kendi solunum yolu içerisine alarak enfekte olur. Dolaylı yoldan bulaşım ise virüs bulunan yüzeylere temas edilmesi ile gerçekleşir. Dokunma işlemi gerçekleştirildikten sonra kişi elini temizlemeden gözüne, ağzına ya da burnuna temas ettirirse enfeksyon gerçekleşecektir.
Coronavirus ismi nereden geliyor?
Corona kelimesi Latincedir ve kelimenin Türkçe karşılığı “taç” şeklindedir. Korona virüsün yapısı genel olarak incelendiğinde taca benzer bir görünümü olduğu keşfedilmiştir. Bu nedenle “taç virüs” yani “corona virüs” adı verilmiştir.

İlginizi Çekebilir;

Korona Tedavisi

Covid-19 Belirtileri Gün Gün | Aşama Aşama Covid-19

Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı?

Covid-19 Kuluçka Süresi

Covid-19 Semptomları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.