Prematüre Bebek Anne Sütü | Prematüre Bebek Ne Kadar Anne Sütü Almalı?

05.09.2022
340
Prematüre Bebek Anne Sütü | Prematüre Bebek Ne Kadar Anne Sütü Almalı?

Yeni doğan bebekler için en önemli besinin anne sütü olduğunu dile getirmeye artık gerek yoktur diyebiliriz. Durum böyle olmasına karşın, senelerdir anne sütünün kaç yaşına kadar ve nasıl verilmesi gerektiği gibi sorularda görüş ayrılıkları yaşanmaktadır. Ancak yaygın fikirler ve tescillenen akademik araştırmalar gösteriyor ki; bebeklerin sağlıklı bir gelişim sürdürebilmeleri için en az 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmeleri şart. İşte bizler de bu yazıda özellikle erken doğum ile dünyaya gelen prematüre bebek anne sütü ilişkisini inceleyeceğiz. Tabi bu ilişkiyi normal doğum süresinde dünyaya gelen yani anne karnındaki gelişimini tamamlamış bebekler için de kuracağız…

Prematüre Bebeklerde Beslenme

  1. hafta dolmadan dünyaya gelen bebekler prematüre olarak isimlendirilmekte ve bu minikler ne yazık ki bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Çünkü bilindiği üzere doğumun son aşamasına kadar, bebekler anne karnındaki gelişimlerini tamamlamaya devam ederler. Özellikle en son gelişen organlardan bir tanesi olan akciğerin gelişimini tamamla aşaması gebeliğin 39. Haftasıdır diyebiliriz. İşte bu miniklerde de en sık karşımıza çıkan rahatsızlığın akciğer ya da solunum rahatsızlıkları ile yakından ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Zaten bu tür aksiliklerde boğuşan bebeklerde ailenin her şeye daha fazla özen göstermesi gerekmektedir. Ki bunlar arasındaki en önemli hususun beslenme olduğunu söylemeye gerek yok… Anne sütüne diğer bebeklerden daha fazla ihtiyaç duyan prematüreler için belirli bir beslenme saati var mı, nasıl beslenmeleri daha yararlı olur ve prematüre bebek anne sütü ilişkisi nasıl olmalı gibi soruların yanıtları için aşağıdaki alt başlıkları inceleyebilirsiniz.

Prematüre Bebekler Nasıl Beslenmeli?

Erken doğum ile dünyaya gelmiş ve ağır olmasa da bazı solunum problemleri ile karşı karşıya gelmiş bebekler için her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da ekstra özenin var olması şarttır. Öyleyse aşağıdaki maddelerde prematüre bebek anne sütü ilişkisine dair bilinmesi gereken hususlardan bahsedelim:

  • İlk olarak anne sütünde zaten pek çok yararlı maddenin bulunduğunu ve bunun için de her çocuğun mutlaka anne sütü ile beslenmesi gerektiğini söyleyebiliriz.
  • Konu hakkında yapılan araştırmalar erken doğum yapan annelerin sütlerinde çok daha fazla enzim, mineral ve protein bulunduğunu göstermektedir.
  • Ancak bebek normal doğum süresine eriştikten sonra yani takriben 4- 5 aylık olana kadar anne sütündeki bu yararlı maddelerin kesildiği ve normal doğumdaki kadınların sütleri ile aynı seviyeye geldikleri söylenmektedir.
  • Anne sütü ve bebek arasındaki en iyi ilişki, en içten temas emzirme zamanlarında yaşanmaktadır. İşte bu yüzden uzmanlar, anne adaylarına ve annelere sık sık bu konuda bilgilendirme yapmaktadır.

Yenidoğanlarda Anne Sütünün Önemi Nedir?

Aslında yukarıda da bahsettiğimiz üzere prematüre bebek anne sütü arasındaki ilişki hem kutsal hem de iyileştiricidir. Erken doğum yapan yani prematüre bir bebek dünyaya getiren her kadının sütünde, daha fazla potasyum daha fazla protein ve daha fazla mineral oranlarının bulunduğu söylenebilmektedir. Ayrıca bu oranlar, bebek normal doğum süresine gelene kadar devam etmektedir.

Anne sütünün hem iyileştirici hem besleyici hem de ruhsal- bedensel gelişimi destekleyen özellikleri olduğu için gerek yeni doğanlarda gerekse prematüre bebeklerde beslenme saatlerine- aralıklarına dikkat edilmesi de önerilmektedir. Şimdi merak edenler için, her iki gruptaki beslenme kurallarına yakından göz atalım…

Yenidoğan Bebekler İçin Beslenme Aralıkları

Hem prematüre hem de normal bebeklerde anne sütünün önemi kadar beslenme saatleri ve aralıkları da önemlidir. Peki, prematüre bebek anne sütü ile günde kaç kez beslenmeli? Prematüre yani erken doğan bebeklerde bu durum aslında boy- kilo oranına göre değişmektedir. Ancak genel olarak; 25-30 gram/gün ölçeğindeki kilo alımını sağlayacak beslenme aralıklarının ideal olduğu söylenmektedir. Beslenme süresi için de uzmanlar yine bu sürecin 30 dakikayı aşmamasının iyi olacağını söylemektedirler.

S.S.S

1 Aylık Prematüre Bebek Kaç Cc Mama Yer?

Yeni doğanlarda bu oran için genel olarak; beslenme başına 30 ila 60 ml olarak belirtilmiştir. Ayrıca gün içerisinde 3 ya da dört saatte bir beslenmeleri de tavsiye edilmektedir.

Prematüre Doğan Bebekler Günde Kaç Gram Alır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere genel olarak 20 ila 30 gram aralığı idealdir diyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.