Prematüre Bebeklerde Down Sendromu | Yeni Doğan Bir Bebeğin Down Sendromlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

11.09.2022
363
Prematüre Bebeklerde Down Sendromu | Yeni Doğan Bir Bebeğin Down Sendromlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dünyanın en masum en tatlı kişileri olarak tanımlayabileceğimiz down sendromlu bireyler, bir zamanlar bebeklik sürecini yaşamış kişilerdi. Belki onlardan da pek çoğu erken doğum nedeni ile hem beyinsel hem de bedensel gelişimini tamamlayamadılar. Ancak her ne olursa olsun, bu sendrom için anne karnında dahi test yapılabildiğini bilin ve bu tür durumları ne ona ne de kendinize yaşatmamak için tedavi- yapılması gereken konusunda önleminizi bir an önce alın. Bu bilgilerin arkasından prematüre bebeklerde down sendromu var mı, varsa bunu önceden anlayabilir miyiz gibi soruların yanıtlarını sizlere verelim…

Down Sendromu Nedir ?

Bilindiği üzere insan, mükemmel bir düzenek gibi her bir parçası itina ile bir araya getirilmiş akıllı bir varlıktır. Var oluşumuzda DNA’lar, kromozomlar ve daha milyarlarca detay devreye girmiştir. İşte bu hususların arasında 21. Kromozom çiftinde bir adet fazladan kromozom bulunması durumu down sendromu hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Peki, bu tür bir hastalığa sahip kişilerde hangi belirtileri görüyoruz:

  • Down sendromuna sahip bebeklerin hepsinde benzer karakteristik bir yüz tipi bulunmaktadır.
  • Zeka geriliği, fiziksel açıdan büyümenin durması;
  • Daha küçük eller ve daha küçük ayakların olması;
  • Çekik gözlere ek olarak genellikle açık duran bir ağız;

Ve bunun gibi daha pek çok özelliğin var olduğunu söyleyebiliriz. Peki, prematüre bebeklerde down sendromu yaşama oranı daha mı fazla? Hayır, bunun üzerine özellikle bir araştırma yapılmamıştır. Ancak erken doğumlarda anne karnında daha fazla sorun yaşama ihtimali olduğu için bu açıdan düşünüldüğünde kabul edilebilir bir açıklaması olabilir.

Down Sendromu Belirtileri

Hem normal doğum hem de erken doğumla hayata gelen prematüre bebeklerde down sendromu farklı şekillerde görülebilir. Çünkü bu hastalığın belirtileri herkese göre farklı bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Ancak yine de özellikle karakteristik görünüm açısından tüm özellikler birbirine benzemektedir diyebiliriz. Bebek doğduğunda ilk olarak bu hastalıktan şüphe edilmeyebilir. Ancak anne sütü emmede güçlük çekme, kaslarda aşırı gevşeklik yani hipotoni gibi durumlar ilk fark edilenler arasındadır. Bu hastalığa yakalanmış kişilerde sarılık durumu çok sık görüldüğü için, durumu araştırmak için bebekten alınan kan durumu ortaya çıkarmaktadır.

Evet genel olarak davranışsal ve bilişsel bozukluğun ön planda olduğu bu hastalık az önce de belirttiğimiz üzere karakteristik bir görünümle de hemen fark edilebilmektedir.

Down Sendromunun Tedavisi Var mı?

Prematüre bebeklerde down sendromu diğer normalde doğumda dünyaya gelen bebeklerle aynı belirtilerde karşımıza çıkmaktadır. Bazen bebeklikte bu rahatsızlığın farkına varılamamaktadır. Ancak genel olarak daha kısa kollar daha kısa bacaklar, geçmeyen ishal ya da kabızlık, şişliği inmeyen bir karın yapısı ve bunu gibi detaylar da aslında hastalığı ele veren detaylar arasındadır.

Bu kadar bahsettikten sonra bu hastalık için en çok merak edilen sorulardan birini yanıtlayalım; down sendromunun tedavisi var mı? Ne yazık ki bu hastalığın görüldüğü bireyleri iyileştirme gibi bir tedavi yolu yoktur. Yani bu şekilde doğan bir bebek bu hastalıkla birlikte hayatını geçirecek ve yine bu hastalık ile ölecektir. Her ne kadar tedavisi olmasa da anne karnında yapılan testler sayesinde artık böyle durumlar yaşanmadan olaya müdahale etme şansı bulunduğunu hemen belirtelim…

Down Sendromlu Bir Bebek Nasıl Anlaşılır?

Normal ya da prematüre bebeklerde down sendromu hastalığına denk gelindiğinde ilk etapta fazla anlaşılmadığından sizlere bahsetmiştik. Ancak tüm ipuçlarının ya da belirtilerin bir araya gelmesi ile birlikte ister istemez sağlık açısından gerekli testler yaptırılmakta ve bunların sonucunda da down sendromu gibi büyük bir hastalıkla karşılaşılmaktadır. Siz belki bu insanlar için üzülebilirsiniz ancak onlar belki de bu dünyanın keyfine en derinden varan insanlardan… Sevgilerini, kızgınlıklarını, temiz kalplerini bizlerden hiç esirgemeyen, en ufak hediyelere çocuklar gibi sevinen bu insanlara artık toplumda daha fazla yer verildiğini görmekteyiz.

S.S.S

Down Sendromu Sonradan Olur mu?

Hayır, down sendromu genetik bir bozukluk olduğu için sonradan meydana gelme gibi bir durum söz konusu değildir.

Down Sendromu Genetik Bir Hastalık mı?

Her ne kadar genetik bir bozukluktan ileri gelse de down sendromu kalıtsal bir rahatsızlık değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.