Korona Tedavisi | COVID-19’un Tedavisinde Antibiyotikler Kullanilir Mi?

24.08.2021
397
Korona Tedavisi | COVID-19’un Tedavisinde Antibiyotikler Kullanilir Mi?

Korona Tedavisi; Korona virüs hastalığı, yeni bir korona virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın bulaşması, virüs olan kişilerin öksürmesi veya hapşırması ile etrafa damlacık saçması ve diğer kişilerin soluması ile meydana gelir. Virüsten korunmak için ellerin sıklıkla sabun ve su ile yıkanması, dezenfektan kullanılması gerekir.

Hafif Seyirli Covid-19 Nasıl Tedavi Edilir?

Korona virüs ağır belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi hafif belirtilerle atlatılması da mümkündür. Virüsün ortaya çıkması ardından görülebilecek belirtiler; boğaz ağrısı, yüksek ateş, halsizlik, kemik ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtilerdir. Virüsün hafif seyirli olması halinde sadece bel ağrısı veya sadece boğaz ağrısı gibi etkiler görülür. Bu süreçte hastaların herhangi bir ilaç kullanmadan da hastalığı geçirdiği bilinmektedir.

Korona tedavisi ile ilgili kesin sonuçlara ulaşılmasa da kullanılan birtakım ilaçlar ve tedavi yöntemleri vardır. Virüs belirtileri görülen kişilerin en kısa sürede sağlık kurumlarına gitmesi ve test yaptırması gerekir. Virüs olan kişilerin diğer insanlarla temas etmemesi ve karantinaya alınması gerekmektedir. Hafif seyirli covid-19 tedavisi evde ilaç kullanımı ile gerçekleşir.

Covid-19’dan Kimlerin Etkilenme Olasılığı Daha Yüksektir?

Korona virüs hastalığının tam olarak neden meydana geldiği ve nasıl bulaştığı ile ilgili kesin veriler yoktur. Hastalığın insandan insana damlacık yoluyla veya temas yoluyla geçtiği bilinmektedir. Hasta insanların hapşırması, öksürmesi ile ortaya saçtığı damlacıklara, solunum yoluyla temas eden kişilere hastalık bulaşır. Aynı zamanda damlacık salgılarını temas ettiği yerlere temas edilmesi ve ellerin göz, ağız bölgelerine temas etmesi de virüsün bulaşmasına neden olur.

Covid-19’dan etkilenme olasılığı yaşa ve bağışıklığa bağlı değildir. Hasta insanlarla temas eden ve damlacıkları solunum yoluyla alan herkese hastalık bulaşması mümkündür. Hastalık korunmak için ellerin sıklıkla yıkanması, hijyene ve temizliğe dikkat edilmesi, mecbur kalmadıkça kalabalık ortamlara girilmemesi gerekir. Hastalığın bulaştığı insanlarda tansiyon, şeker ve astım hastalığı olması daha ağır seyretmesine neden olur. Korona tedavisi tüm insanlar için aynı şekilde uygulanmaktadır. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte ilaç kullanımı ile hastalığın iyileştiği de görülmüştür.

Yeni Korona virüs Hastalığı (Covid-19) Belirtileri Nelerdir?

Yeni korona virüs hastalığı belirtileri bilinen virüs belirtileri ile benzerlik gösterir. Virüse yakalanan kişilerde öncelikle kuluçka dönemi görülür. Bu dönemde hastalarda belirgin etkiler meydana gelmez. Hastalığın bulaşması ardından 7 gün içerisinde belirtiler görülmeye başlar. Yeni virüsün en yaygın belirtileri; yüksek ateş, halsizlik, bel ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtilerdir. Yeni korona virüs, belirtileri açısından aynı olsa da daha bulaşıcı olduğu ve daha ağır seyrettiği bilinmektedir.

Korona tedavisi için PCR testi uygulanır ve hastaların ağır belirtiler göstermemesi durumunda tedavisine evde devam etmesi istenir. İlaç kullanımı ile tedavi gören kişilerin büyük kısmında iyileşme sağlandığı bilinmektedir. Yeni korona virüs belirtileri daha şiddetli olduğu için virüsten korunmak adına daha sıkı önlemler alınmalıdır.

Yeni korona virüs hastalığının bulaşmaması için rutin temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda hastalığa yakalandıktan sonra kolay atlatılması için bağışıklık sisteminin güçlü olması önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için zerdeçal tüketebilirsiniz. Baharat olarak kullanabileceğiniz gibi zencefil içeren çayları tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirmeniz mümkün. Yeni korona virüsün etkileri daha ağır olduğu için bağışıklık sistemi güçlü olmayan insanların beslenme düzenine dikkat etmesi oldukça önemlidir.

Korona Tedavisi; Korona Virüs İlk Nerede Görüldü?

Korona virüs ilk kez 2020 yılında Çin’de görüldü. Korona virüs ilk görülen yer Wuhan kentiydi. İnsandan insana bulaşan bir hastalık olduğu için Çin’den yayılmaya başlayarak tüm dünyada etkileri görülmeye devam etti. Dünyanın bütün ülkelerinde görülen korona virüsten korunmak için ülkeler belirli önlemler aldı. Korona tedavisi için kesin bir çözüm üretilmediğinden bağışıklık sistemini güçlendirmek için düzenli beslenmek, kalabalık ortamlardan uzak durmak ve elleri sık sık yıkamak gibi önlemler alınabilir.

Korona Tedavisi; Covid-19 Kişiden Kişiye Nasıl Yayılır?

Covid-19 kişiden kişiye yayılır ve hastalığın etkileri kuluçka döneminden sonra ortaya çıkar. Virüsün damlacık yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Hasta insanların öksürmesi ve hapşırması ardından ortama saçtığı damlacıkların solunması halinde bulaştığı bilinmektedir. Aynı zamanda damlacıkların temas ettiği yüzeylere dokunmak ve ellerin ağız, gözle temas etmesi de hastalığın bulaşmasına neden olur. Virüs belirtileri gören kişilerin kısa sürede sağlık kurumlarına müracaat etmesi ve Korona tedavisi görmesi gerekir.

Korona Virüs Hastalığının En Sık Görülen Belirtileri Nelerdir?

Korona virüs hastalığının en sık görülen belirtileri; boğaz ağrısı, yüksek ateş, bel ağrısı, halsizlik gibi belirtilerdir. Bu belirtilerden en az 2 tanesini gören kişilerin PCR testi yaptırması gerekir. Virüs tanısı konması ardından hastalığın ağır seyredildiği kişiler Korona tedavisi için hastaneye yatırılır.

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Korona virüs hastalarının öksürme ve hapşırma esnasında etrafa yaydığı damlacıkların solunması halinde Covid-19 bulaşır. Hastaların etrafa yaydığı damlacıkların temas ettiği yüzeylere temas edilmesi ve ellerin yıkanmadan göze, ağıza ve buruna temas etmesi de virüsün bulaşmasına neden olur. Virüs belitleri görülmeye başladıktan kısa süre sonra hastaneye gidilmesi ve Korona tedavisi görülmesi gerekir.

Korona Virüs Kimlerde Daha Ağır Görülür?

Korona virüsün yaşlılarda, tansiyon hastalarında, şeker hastalarında ve astım hastalarında daha ağır seyrettiği görülür.

Covid-19 Tanısı Nasıl Konulur?

Korona virüs tanısı PCR testi ile konulur.

Korona Virüs İnsandan Hayvanlara Bulaşır Mı?

İnsanlarda görülen korona virüs hayvanlara bulaşmaz.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Yeni Belirtileri

Covid-19 Semptomları

Covid-19 Hakkında Bilgi | Koronavirüs Belirtileri

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri

Covid-19 Baş Ağrısı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.