Doğal Sağlık

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer | Karaciğer En Hızlı Nasıl Temizlenir?

23.03.2021
708
Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer | Karaciğer En Hızlı Nasıl Temizlenir?

Karaciğer hücrelerinde bozulmaya sebep olan ve hastanın genel sağlığını etkileyen karaciğer yağlanması, genellikle vakaların tanısına kadar fazla belirti vermemektedir. Bu nedenle çok çabuk anlaşılamayan karaciğer yağlanması ilerlediğinde, karaciğer kanseri hastalığına kadar gidebilmektedir. Erken teşhisi önemli olan bu hastalık, tıptaki adı ile hepatosteoz olarak bilinmektedir. Karaciğer yağlanmasını önlemek ve tedavi etmek amacı ile doğal yöntemler kullanılabilmektedir. Karaciğer yağlanması nasıl geçer? Sorusunun cevabını makalenin devamında bulabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Sık görülen bir hastalık olan karaciğer yağlanması, karaciğerde fazla yağın ortaya çıkması durumudur. Normalden oldukça fazla yağın depolandığı karaciğer, pek çok hastalığa davetiye göstermektedir.

Bunlardan biri olan karaciğer yağlanması, karaciğer hücre ve dokularına zarar verebilir ve ilerleyen vakalarda; karaciğer yetmezliği, siroz veya karaciğer kanserine yol açabilir. Karaciğer yağlanması pek çok neden ile ortaya çıkabilmektedir.

Bunlardan ilki; alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yağlanmasıdır. Aşırı dozda alkol tüketen kişilerde sık görülen karaciğer yağlanması, aynı zamanda alkol tüketmeyen kişilerde de ortaya çıkabilmektedir.

Alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yağlanmasında, alkol oranından dolayı karaciğer büyük hasarlar görebilmektedir. Karaciğer yağlanmasını meydana getiren diğer sebepler arasında yer alanlar ise;

 • Gebelik
 • Hepatit C hastalığı
 • Yüksek kolesterol
 • Kilo kaybı
 • Sarılık hastalığı
 • Yüksek oranda kan şekeri

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer?

Karaciğer yağlanması, belirtiler ile kendini belli etmektedir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilmekle beraber, hastalığının seviyesine göre de değişiklik göstermektedir. Genellikle karaciğer yağlanmasında görülen belirtiler;

 • Karın şişmesi
 • Kilo kaybı
 • Halsizlik
 • İştah kaybı
 • Bazı vakalarda burun kanaması

Bu belirtilerin ortaya çıkması ile birlikte, hastanın bir sağlık kuruluşuna başvurması önerilmektedir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer?

Karaciğer yağlanması nasıl düzelir? Sorusuna verilecek en genel yanıtlardan biri; hastalığın seyrine göre en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak olacaktır.

Fakat, evde doğal yöntemler kullanılarak iyileşmesi mümkün karaciğer yağlanması hasta vakaları da bulunmaktadır. Karaciğer yağlanması nasıl geçer? Sorusuna verilecek diğer yanıtlardan biri de şu olacaktır; karaciğer yağlanmasının belirli bir ilacı bulunmamaktadır. Bu sebeple hastanın alkol tüketimini azaltması ve sağlıklı beslenmesi, karaciğer yağlanma problemini hafifletecektir.

Karaciğer yağlanması nasıl yok edilir?
Karaciğer yağlanması, kişilerde belirli bir yaştan sonra oluşur. Sürekli olarak yağlı yiyecek tüketen kişilerde görüldüğü gözlemlenmektedir. Meyve, sebze ya da tam tahıllı ürünlerle sağlıklı bir beslenme yapılmalıdır. Tamamen yağ ve şekerden uzak durulması, önemli bir detaydır. Karaciğer yağlanması için haftanın üç ya da dört günü yarım saat kadar yürüyüş yapılmalı ve egzersizde önerilir.
Karaciğer yağlanması olanlar ne yememeli?
Karaciğer yağlanması yaşayan kişiler, yağlı yiyeceklerden tamamen uzak durup bunun dışında daha sağlıklı beslenmeyi tercih etmeli. Makarna, poğaça, pasta, baklava, çikolata, reçel ya da şekerleme gibi gıdalardan uzak durulmalı. Daha çok sebze ve tam tahıl gibi ürünler tercih edilmeli.
Karaciğer yağlanması a ne iyi gelir?
Karaciğer yağlanmasına belirli bitkisel ürünler iyi gelir. Bunun beraberinde kişinin spor ya da egzersiz yapması da, yağlanmayı azalttığı gibi vücut indeksi açısından da önemlidir. Günde yarım saat yürüyüş yapıp ev içerisinde de egzersiz hareketler uygulanmalı. Böylelikle yağlanmanın artması da önlenir.
Karaciğer yağlanması hangi bitki iyi gelir?
Karaciğer yağlanması için iyi gelen bitkiler limon, elma sirkesi, zerdeçal, karahindiba ve yeşil çaydır. Her birinin tüketimi, düzenli kullanıma tabii tutulmalı. Düzenli bir şekilde tüketildikten sonra karaciğer yağlanmasının zamanla azaldığı, vücudun sağlıklı bir görünüme kavuştuğu görülür.

İlginizi Çekebilir;

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Düşük Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Diş İltihabı Nasıl Geçer?

İshal Nasıl Çabuk Geçer?

Covid-19 Yeni Belirtileri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.