Prematüre Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

18.08.2022
355
Prematüre Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Prematüre bebeklerde ateş kaç olmalı? Prematüre bebeklerde ateş nasıl ölçülür? Erken doğan bebeklerde ateşin yükselmesi, ebeveynleri oldukça endişelendiren konular içerisindedir. Hangi durumlarda acile gidilmesi gerekiyor ve detayları için araştırmalarımız yaptık! Yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Bebeklerde ve çocuklar için ailelere en çok endişelendiren durumlardan birisi yüksek ateştir. Ateş, vücudun bakteri ve virüslere karşı savunma mekanizmasıdır. Peki, prematüre bebeklerde ateş kaç olmalı?

Prematüre Bebeklerin Vücut Isısı

Prematüre bebekler, erken doğduklarından dolayı ısı değişiminden hızlıca etkileneceklerdir. Zamanda doğan bebeklere göre ısı değişiminden etkilenme durumu, prematüre bebeklerde çok daha etkili oluyor.

 • Vücut ısısı ve uygun ortam ısısı kesinlikle önemlidir. Çok soğuk ya da çok sıcak ısı değişimleri, bebeğin sağlığını ciddi derecede tehlikeye sokabilir. Bebeğin kıyafetleri kesinlikle çok dar, çok bol ve çok kalın olmamalı. Ebeveynlerin bu konu dikkat etmesi gerekiyor.
 • Etiketleri kesilmeli ve prematüre bebeklerin üzerindeki kıyafetleri mevsime uygun olması da önemli. Üşüyeceğini düşünüp, yaz ayında kalın giydirmeniz yapacağınız en büyük hatadır.
 • Bebeğin gövdesini dokunulduğu zaman sıcakken, kol ve bacakları hava şartlarına rağmen soğuk olacaktır. Bu durum, bebeğin üşüdüğü anlamına gelmeyen normal bir etkidir.
 • Prematüre bebeğin vücut rengi, soluk ya da morumsu bir vücut ise vücut ısısının düştüğünü anlayabilirsiniz. Terleme ya da yanaklarda kızarma görülürse vücut ısısı yükselir.

Prematüre Bebeklerde Yüksek Ateş Ve Alan Havalandırması

Prematüre bebeklerde ateş kaç olmalı, prematüre bebekler zamanında doğan bebeklere göre çok daha çabuk üşürler. Prematüre bebeklerde, vücut yüzey alanının geniş olması nedeniyle kahverengi yağ dokusu ve cilt altı yağ dokusu olgunlaşmaz. Hipotermiye neden olacaktır.

 • Hafif hipotermi vücut sıcaklığının 34 ile 36 derecede olmasıdır.
 • Orta hipotermi 32 ile 34 derecede olması
 • Ağır hipotermi 32 derecenin altında olması anlamına geliyor.

Prematüre bebeklerin bulunduğu ortama göre vücut sıcaklığı da değişecektir. Bebeğinizin bulunduğu alandaki odanın sıcaklığı, 24 ila 25 derece olmalıdır. Odası kesinlikle güreşi almalı. Nemli olmamalı ve her gün havalandırmaya dikkat etmelisiniz. Mümkünse, odada termometre bulundurmanız sizin için çok daha faydalı olur.

Prematüre Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı; Prematüre Bebeklerde Ateş Derecesi

Prematüre bebeklerde ateş kaç olmalı, yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar kişilerin vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerinde ise bu durum ateşin yüksek olduğu anlamına geliyor. Ateşin ölçüm yeri ya da şekline göre de değişecektir. Kulak, koltuk altı ya da makattan ölçme en yakın sonuçları verir. Prematüre bebekler için kulaktan ölçüm daha çok tercih edilmektedir. 37,3 derecenin üzerinde ise ateşin yüksek olduğu kabul edilir.

Prematüre bebeklerde ateş derecesi;

 • 3-38 arası hafif ateştir
 • 3-39.3 arası orta ateş
 • 3-40 arası yüksek ateş
 • 5 derecenin üzeri ise hipertermidir

Prematüre Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı; Prematüre Bebeklerde Ateş Neden Olur?

Prematüre bebeklerde ateş kaç olmalı diyenler için yukarıda detaylara yer verilmiştir. En sık görülen yüksek ateş sebepleri, bakteriyel ya da viral enfeksiyonlardan kaynaklanır.

 • Sırada üst solunum yolu enfeksiyonları için; dışarıda alt solunum yolu enfeksiyonları, bağırsak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu en çok olarak ifade edilen beyin zarı iltihaplanmasıdır.
 • Güneş çarpması, diş çıkarma, aşı uygulamaları, bazı romatolojik hastalıklar ve genetik hastalıkların her biri prematüre bebeklerde ateşin yüksek olmasının birer nedenidir.
 • Aynı zamanda ev içerisinde bebeğinizi yıkadıktan sonra pencere ya da kapının açık olması da etkilenmesine neden olacaktır. Bebeğinizin kıyafetlerinin bulunduğu alana dikkat edilmeli.

Yüksek ateş; erken doğum olduğundan dolayı prematüre bebeklerin sağlığına ciddi oranda etki edebilir. Tam zamanında doğan yaşıtları ile aynı düzeyde ininceye kadar bulundukları alandaki havalandırma konusuna dikkat etmeniz tavsiye edilir. Bu süreçte doktor kontrolünde olmanız gerekiyor. Doktorunuzun size söylediklerini düzenli olarak yapmalısınız. Prematüre bebeklerin gelişiminde ebeveynlere çok iş düşüyor!

Sık Sorulan Sorular

Prematüre bebeklerde 37,5 derece ateş normal mi?

37,5 derece ateş, normal seviyededir. Fakat yine de, bebeğiniz için çok dikkatli olmak gerekiyor. Prematüre bebeklerde, normal ateş 36,4 derecedir. En yüksek ateş 38 derece olarak tanımlanır.

Prematüre bebeklerde ateş kaç olunca hastaneye gidilmeli?

Prematüre bebeklerde ateş, 38 civarında ise zaman kaybetmeden hastaneye gitmeniz de fayda var. Özellikle 6 ay ya da 3 aydan küçük bebekler için risk teşkil edebilir.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/bebeklerde-ates-dusurmek-icin-dogal-yontemler/

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebegin-ozellikleri/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.