Kanal Tedavisi | Bir Diş Kanal Tedavisi Kaç Dakika Sürer?

20.08.2021
512
Kanal Tedavisi | Bir Diş Kanal Tedavisi Kaç Dakika Sürer?

Kanal Tedavisi; Konu diş olduğu zaman birçok insan endişe duymaktadır. Bu durumun başlıca sebebi olarak vücudumuzda en çok görünen ve en çok kullandığımız bir bölüm olmasından dolayı olduğunu söyleyebiliriz.

Diş ile ilgili rahatsızlıklar insanların kabusu olmakta çoğu zaman geceleri gelen ağrılar kişiyi uyutmamakta ve gününü mahvetmektedir. Ayrıca dayanılması en güç ağrılar olan diş ağrıları çok şiddetli ve sürekli de devam ediyor olabilmektedir.

Dişin çürümesi ve çekilmesi gerektiği durumlarda dişi kurtarmak için kanal tedavisi işlemi uygulanmaktadır. Özellikle gençlerin tükettiği fast food gıdaları ve şekerli içecekler sebebi ile dişleri çok çabuk hasar almakta ve zayıflamaktadır. Gençlerin yaşının küçük olması sebebi ile doktorlar dişlerini kaybetmelerinizi istemez. Bu sebep ile çekmek yerine kanal tedavisi işlemini uygulamayı tercih ederler.

Kanal tedavisi işlemi devlet hastanesinde ve özel hastanelerde yapılabilmektedir. Diş hekimi gerekli incelemelerini yaptıktan sonra dişin çekilmesine ya da kanal tedavisi uygulanması kararını verebilmektedir.

Kanal tedavisi dişi kurtaran bir işlem olsa da halk arasında çok ağrılı olduğuna dair söylentiler bulunmaktadır. Öncelikle kişinin acı eşiğine bağlı olara işlem sonrası ağrısı yorumlanabilir. Ancak işlem esnasında diş hekiminin uyguladığı uyuşturucu sayesinde bir şey hissetmek mümkün olmayacaktır.

Diş ağrısına evde tuzlu su ile gargara, karanfil, sarımsak, soğuk press gibi işlemler uygulayarak çözüm bulunabilir. Ancak bu çözümler daha çok anı kurtarmak için uygulanmaktadır. Gecenizi ya da gündüzünüzü kurtaran bu sağlıklı ve doğal yollarla tedavi yöntemlerin etkisi çok uzun süre sürmeyecektir. Bu sebep ile diş ağrınız için en kısa sürede diş hekimi ile görüşmeli ve tedavi işlemlerini uygulatmanız gerekmektedir.

Diş için uygulanan işlemler korkutucu görünebilir lakin yalnızca bir gün ağrı çekmek varken her gün ağrı çekmek tercih edilmemelidir. Ayrıca ağrılı ve çürük dişe gereki tedaviler uygulanmazsa kısa bir süre sonra apse yapabilir ve bu durum daha büyük ağrılara ve sorunlara yol açabilir.

Kanal tedavisi ücreti ne kadar?

Kanal tedavisi işleminin ücreti devlet hastanelerinde SGK tarafından karşılanmasından dolayı ücretsizdir. Ancak özel hastanelerde kanal tedavisi ücreti oldukça değişiklik gösterebilir. Ayrıca kanal tedavisi uygulanacak dişin ileri ya da normal olma durumu da ücret belirlemede etkilidir. 300 TL ile 1500 TL aralığında kanal tedavisi ücretlendirmesi bulunmaktadır.

Diş kanal tedavisi acı verir mi?

Diş kanal tedavisi acı vermemektedir. Bunun sebebi ise tedavi uygulandığı sırada lokal anestezi yapılmakta ve işlem gören bölge uyuşturulmaktadır. Zorlu biri işlem olsa da kanal tedavisi esnasında acı çeken hasta bulunmamaktadır.

Ancak uyuşturma etkisini artırmak için az kafein tüketimi ve sigara tüketimi yapılması tavsiye edilir.

Çürük diş kanal tedavisi nasıl yapılır?

Çürük dişler insanların korkulu rüyalar arasında yer alır. Çünkü çürük diş zamanla bulunduğu konumdaki diğer dişleri de çürüterek ağrı yapmaktadır. Bazı durumlarda çürük dişin apseye sebep olması da mümkündür. Ancak çürük diş kanal tedavisi yöntemi ile kurtarılmaktadır.

Kanal tedavisi dişin kurtarılması için kök kanalın kapatılması işlemidir. Dişin zede ve hasar almış kısmı çıkarılır ardından dişin bu bölgesi düzgün bir şekilde temizlenerek içi tekrardan doldurulur.

Diş neden kanal tedavisi olur?

Diş kanal tedavisi olması için dişin çürük ve kullanılamaz hale gelmesi gerekmektedir. Kanal tedavisi işleminin olmasına diş hekimi karar vermektedir. Özellikle dişi kurtarmak ve dişi kaybetmemek için kanal tedavisi işlemi uygulanmaktadır. Kanal tedavisi işlemi yapılırken dişin hasar gören bölgesindeki sinir çıkartılır ve bölge temizlenir. Sonrasında ise temizlenen bölgeye dolgu işlemi uygulanır.

1 dolgu kaç TL?

1 dolgu ücreti hekimden hekime ve hastaneden hastaneye değişiklik gösterebilir. Ayrıca dişe dolgu ile birlikte farklı işlemler uygulanması gerekiyor ise ücret artabilir. 1 dolgu ücreti 300 lira ile 1000 lira arasında değişmektedir.

Kanal tedavisi yapılırken diş uyuşturulur mu?

Kanal tedavisi yapılırken diş uyuşturulması gerekmektedir. Lokal olarak uyuşturma işlemi uygulanır ve kanal tedavisi işlemini bu şekilde başlanabilir. Hastanın tedavi uygulanırken bir şey hissetmez ve tedavi sonrasında ise ağrı kesici ile ağrısını yatıştırabilir.

Iltihapli dişe kanal tedavisi yapılır mı?

İltihaplı dişe kanal tedavisi uygulanmasına karar verebilecek kişi diş hekimidir. Dişi inceledikten sonra gerekirse antibiyotik tedavisi uygulayarak ilk olarak iltihabı kurutabilir. Ancak kanal tedavisi işlemini iltihaplı dişe yapmak da mümkündür.

Başarısız kanal tedavisi nasıl anlaşılır?

Başarısız kanal tedavisi oldukça kolay bir şekilde anlaşılan semptomlar göstermektedir. Öncelikle dişte hassassiyet ve ağrı devam etmektedir. Ayrıca başarısız kanal tedavisi söz konusu olduğunda dişte şişme, ağrı, iltihap, renk değişikliği, sinüs problemleri ve çenede kayma görülebilmektedir.

Kanal tedavisinin başarısız olmasında birçok neden bulunabilir. Böyle bir durum olduğunu fark ettiğinizde acilen diş hekiminiz ile görüşmeli ve sorununuzu bildirmelisiniz.

Kanal tedavisi kaç gün sonra iyileşir?

Kanal tedavisi işlemi yapıldıktan sonra 2 ile 3 hafta içerisinde hızlı bir iyileşme süreci göstermektedir.

Birden çok kanal tedavisi yaptırılır mı?

Kanal tedavisi işleminin birden fazla yaptırılması mümkündür. Ancak bu duruma diş hekimi karar vermeli ve tedaviyi uygulanırken çok dikkatli olunmalıdır.

Kanal tedavisine evde ne iyi gelir?

Kanal tedavisi işlemi sebebiyle diş ağrısı çeken kişiler evde tuzlu su ile gargara, soğuk press, fazla sıvı tüketimi gibi yöntemleri uygulayarak ağrıyı hafifletebilir.

İlginizi Çekebilir;

Diş Kanal Tedavisi

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

Kanal Tedavisi Sonrası

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal Tedavisi Nedir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.