Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde Kan Şekeri Düşüklüğü | Yeni Doğan Bebeğin Şekeri Düşerse Ne Olur?

26.09.2022
342
Prematüre Bebeklerde Kan Şekeri Düşüklüğü | Yeni Doğan Bebeğin Şekeri Düşerse Ne Olur?

Prematüre bebeklerde kan şekeri düşüklüğü oluşur mu? Kan şekeri bu bebeklerde hangi oranlarda olmalıdır? Kan şekeri testi ve tedavi hakkında bilgiler. Prematüre bebeklerde kan şekeri hakkında detaylar!

Prematüre bebeklerde gelişimsel olarak eksiklik bulunduğundan ilk günlerde kan şekerinde düşüklük beklenebilir. Prematüre bebekler doğduğu andan itibaren sahip olabilecekleri hastalıkları bilindiğinden ilk yapılan testlerden biri kan şekeri testleridir.

Prematüre Bebeklerde Kan Şekeri Düşüklüğü Neden Oluşur?

Prematüre bebeklerde kan şekeri düşüklüğü oluşmasının altında yatan temel neden genetik enzim problemleri, insülin yüksekliği, hormon eksiklikleri gibi nedenler olabilir. Prematüre bebeklere temelde bakıldığında bu bebeklerin gelişimsel olarak doğuma hazır olmadıkları göz ardı edilmemelidir.

Substrat deposunda yetersizlik, gebelik döneminde annenin yetersiz beslenmesi, doğumdan sonra iyi beslenemeyen bebekler ve benzeri durumlarda da hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğü görülebilir. Annelerin şeker hastası olması da bebeklerin kan şekerinin düşük olmasına yardımcı olabilir.

Prematüre Bebeklerde Kan Şekeri Ne Kadar Olmalı

Normal bebeklerde beklenen kan şekerinin değerinin yanında prematüre bebeklerin sahip oldukları değerler de göz önünde bulundurulur. Özellikle bu bebekler risk altında olduğundan kan şekeri takibinin düzenli olarak yapılması gerekir.

Prematüre bebeklerde kan şekeri düşüklüğü 24 saat içerisinde 45 mg/dL’den, 24 saatten sonra ise 36 mg/dL’den düşük olması anlamına gelir. 24 saatin sonunda prematüre ve riskli olarak görülen bebeklerin kan şekerlerinin en az 36 mg/dL olması beklenir.

Prematüre Bebeklerde Kan Şekeri Testi

Prematüre bebeklerde kan şekeri düşüklüğü anlaşılması için testlerin uygun zamanda yapılması ve doğru takip işlemi son derece önemlidir. Prematüre bebekler risk altında olan bebekler olduğu için mutlaka takip işlemi sırasında elde edilen bulgular doğru bir şekilde değerlendirilmelidir.

Prematüre bebeklerde yapılan ilk kan testi bebeğin doğumundan 2 saat sonra olacaktır. Bir sonraki kan testi ise doğumdan 6 saat sonra yapılır. Bebek bir belirti göstersin ya da göstermesin bu iki test yapılır.

Bebeğin 24 saat sonraki testi de yapıldıktan sonra yeni bir belirti görülene kadar kan testlerine ara verildiği görülebilir.

Prematüre Bebeklerde Kan Şekeri Düşüklüğü Nasıl Geçer?

Prematüre bebeklerde eğer hipoglisemi tanısı konulur ise her kilo başına 6 ila 8 mg glikoz verilir. Böylece bebeğin kanında bulunan değerlerin artırılması sağlanır. Eğer bebeklerde prematüre olmaktan kaynaklı bir kan şekeri düşüklüğü var ise ortalama olarak 1 günde iyileşme görülür.

Bebeklerde kan şekeri düşüklüğü tedavisinde en geç 3 gün içerisinde tedavinin sonlandığı görülür. Eğer yapılan tedaviye rağmen bir iyileşme görülemez ise hipoglisemi için neden olacak diğer durumlar incelenmeye başlanır.

Büyüme hormonunda eksiklik, doğuştan gelen glikoz sentezleme bozukluğu ya da hormonların fazla olması gibi durumlar da bebeklerin düşük kan şekeri problemi ile karşılaşmasına neden olabilir. Bulunan tanıya göre tedavi 3 yıla kadar sürebilir.

Bebeklerde Kan Şekeri Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

Kan şekerinin düşük olması sonucunda her zaman bebekte bir belirti görülmeyebilir. Bu nedenle bebeklerde kan şekeri düşüklüğü anlaşılması için belirti olmasa ya da olmasa da kan şekeri testleri yapılır.

Kan şekerinin düşük olması durumunda bebeklerde;

  • Titreme, reflekslerde artış ve tiz sesle ağlama gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Buna ek olarak irritabilite de görülebilir.
  • Bebeğin nöbet geçirmesi, solunumunun durması, olması gerekenden çok daha derin ve fazla uyku hali, bebekte morarma ve vücut ısısında düşüş yaşanması gibi ciddi problemler de görülebilir.
  • Bebeğin uykudan uyandırılması sırasında zorluk çekme ve bebekte sersemlik olması da kan şekeri düşüklüğü olarak kabul edilebilir. Eğer bu semptomlardan bazıları ile karşılaşılır ise kan şekeri konusunda dikkatli olunmalıdır.

S.S.S

Yenidoğan Bebeklerde Kan Şekeri Düşüklüğü Neden Olur?

Bebeğin gelişimi, ne kadar erken ya da geç doğması, doğumda zorluk yaşanmış olması gibi durumlar bebeğin kan şekerinin düşmesi konusunda farklı nedenlerin oluşmasına neden olabilir. Farklı birçok durum kan şekeri düşüklüğünü sağlayabilir.

Bebeklerin Kan Şekeri Ne Zamana Kadar Düşer?

Bebeklerin kan şekeri beslenme ve sıvı alımı ile doğrudan bağlantılı olduğundan 4 saat aç kalan bir bebeğin kan şekerinin düşmesi beklenir. Bu nedenle bebekler 4 saatten daha erken bir zaman diliminde beslenmelidir.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/dogal-yontemle-seker-nasil-dusurulur/

https://www.dogalsaglik.com/wbc-dusuklugune-iyi-gelen-yiyecekler/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.