Covid-19 Semptomları | Koronavirüs Hastalığının En Sık Görülen Belirtileri Nelerdir?

04.05.2021
525
Covid-19 Semptomları | Koronavirüs Hastalığının En Sık Görülen Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 Çin’de 2019’un sonlarına doğru ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüstür. Hızlı bir yayılım sürecine sahip olması nedeniyle dünyanın pek çok noktasında etkili olan genel olarak pandemi ilan edilmiştir. Özellikle, sağlık sistemlerinde hızlı bir eksiklik oluşmasına yol açması ile de bu konu da endişelerde artış göstermiştir. Bu noktada Covid-19 semptomları ve ne tür bir etki yarattığı kişiler ve sağlıkları açısından önemli bir yere sahiptir. Genel olarak semptomlar ve etkileri bilinse de mutasyon geçirmesi ile bu bilgiler de sürekli yenilenmektedir.  Dolayısıyla, bu konuda bilgilerin yenilendiği akılda tutulmalıdır.

Covid-19 Bulaş Yolu ve Belirtileri

Covid-19 virüsü insanlara burun, ağız ve göz aracılığı ile bulaşmaktadır. Başka bir pozitif kişi ile temas halinde olmak ve aynı ortamda bulunmak virüsün vücuda girmesi için en büyük etkenlerden biridir. Ancak diğer yandan, yüzeyler üzerinde kalan parçacıklar ve virüsler ile de vücuda girebilmektedir. Bu nedenle, kişiler bu konuda dikkatli olmalı, sık sık ellerini dezenfekte ederek, maske takmalıdır. Diğer yandan Covid-19 semptomları genel olarak öksürük, ateş ve halsizlik gibi şikayetlerle tanımlanmaktadır. Ancak son zamanda mutasyona uğrayan virüs farklı semptomları da beraberinde getirmiştir.

Covid-19 Sürecinde Hangi Semptomlar Yaşamı Olumsuz Etkilemektedir

Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklardan alışık olduğumuz öksürük, yüksek ateş ve halsizlik durumuna ek olarak Covid-19 semptomları tat ve koku kaybı, yüzde morarma ve benzer olarak şekillenmektedir. Dolayısıyla, hayat ile ilgili daha büyük bir alanın etkilenmesine neden olmaktadır. Öte yandan, Covid-19 virüsü olmuş bir kişi nefes darlığı gibi ağır etkiler ile ölüme kadar da gidebilmektedir.

Covid-19 Semptomları Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Covid-19 şüphesi yaşayan bir kişi öncelikle Covid-19 semptomları arasında nelerin olup nelerin olmadığını anlayarak, bir sağlık kuruluşuna gitmelidir. Diğer virüslerin belirtilerine çok yakın olması ile kafa karıştırıcı bir süreç olsa da Covid-19 virüsüne yakalanan bir kişi ağır ve kuru öksürük, halsizlik ve nefes darlığı gibi spesifik etkiler ile ayrımı yapabilmektedir. Ancak yine de emin olmak için bir test yapılması en doğru seçenek olacaktır.

Koronavirüs hastaliginin en sik gorulen belirtileri nelerdir?
Koronaviürs hastalığının en sık görülen belirtileri arasında kuru öksürük, yüksek ateş ve halsizlik yer alıyor. Bunun yanında sıklıkla rastlanılan semptomlar arasında eklem ağrıları, göğüs ağrıları ve baş ağrısı yer alıyor. Semptomlar belirtilmiş olan semptomlar olsa da hastalığa yakalanmış olan tüm kişilerde semptomların tamamı görülmeyebilir. Bazı hastalarda hastalık boyunca hiçbir semptom görülmediği kaydedilmiştir.
COVID-19 hangi yollarla bulaşır?
Covid-19 solunum yolu ile bulaşan bir virüs türüdür. Öksürme, hapşırma ya da konuşma gibi durumlarda virüslü damlacıklar havada asılı kalır. Bu damlacıkları soluyan biri de virüsü kendi solunum sistemine alarak virüsten etkilenmiş olur. Bunun yanında koronavirüs olan bir alana temas edilmesi ve ellerin temizlenmeden göz, burun ve ağız gibi bölgelere temas ettirilmesi virüsün bulamasına neden olur.
Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?
Yeni koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 15 gün şeklindedir. Kuluçka döneminde hastalar genellikle korona virüsten etkilendiklerini anlamadan günlük hayatlarına devam eder. Bu durum da korona virüsün hızla yayılmasının altında yatan nedenlerden biridir. Eğer korona virüs hastası bir birey ile temaslı olduğunuzu biliyorsanız en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmanız gerekiyor.
Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?
Koronavirüs ilk olarak Çin’in Vuhan kentinde görüldü. İlk vakanın ardından yoğun önlemler alınmasına rağmen birçok kişi virüsten efekte olmuştu. Virüsün tam olarak neden kaynaklandığı ya da nerden geldiği bilinmiyor. Virüs 2019 yılında Çin’de görüldükten sonra 2020 yılının ilk aylarında tüm dünyayı etkisi altına aldı. Ülkemizde de ilk resmi korona virüs vakası kaydı Mart 2020 tarihindedir.

İlginizi Çekebilir;

Korona Tedavisi

Covid-19 Kuluçka Süresi

Covid-19 Yeni Belirtileri

Halsizliğe İyi Gelen Yiyecekler | Halsizlik Nasıl Geçer

Otizme İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yapılmalıdır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.