Doğal Sağlık

Kanal Tedavisi Nedir | Kanal Tedavisi Acıtır Mı?

27.08.2021
439
Kanal Tedavisi Nedir | Kanal Tedavisi Acıtır Mı?

Kanal Tedavisi Nedir; Dişlerin çürüdüğü veya enfekte olduğu ve dolgu yönteminin yetmediği zamanlarda güçlü tedavilerden biri kanal tedavisidir. Kanal tedavisi nedir sorusu ile merak edilenler kişi doğru araştırmalarla ve doktorlarının bilgisi ışığında gerekli bilgileri edinebilirler. Kanal tedavisi ile dişler onarılıp kurtarılır. Bu tedavi dişleri besleyen, dokuları güçlendiren dişin kökünde gerçekleştirilir. Tedavinin gerçekleştiği kısma kök kanalı adı verilir. Yumuşak doku özelliğine sahip kökteki pulpa ile dişteki sinirler alınır. Dişin kök kısmı iyice temizlendikten sonra o boşluk tekrar doldurulur.

Kanal tedavisi nedir dendiğinde birçok kişi bu işlemin uzun ve zor olduğunu düşünmekten kendini alıkoyamaz. Ancak büyütüldüğü kadar korkulacak bir şey olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca tedaviye destek amaçlı bazı doğal yardımcı şeylerde mevcuttur. Bu doğal yardımcılarla tedavinizi hem daha kolay hem de sağlıklı bitirebilirsiniz. Tedavinin hastane kısmı dişin durumuna bağlı olarak 1-2 saat arası sürebilir. Ayrıca yine tedavinin planına göre 1-3 arası seans yapılabilir.

Kanal tedavisi nedir sorusuna, tedavinin uygulanma sebebinin dişteki çürümenin köklere kadar inmesi ve dişi kullanılamaz hale getirmesini bir cevap olarak verebiliriz. Bu çürük köklerdeki sinirlerin iltihaplanmasına neden olur. Bu durumun anlaşıldığının göstergesi yoğun diş ağrılarıdır. Kişiler bu ağrılar sonucu kanal tedavisi nedir diye merak edip uygulamak istemektedirler.

Tedavi sırasında sinirlerin çıkartılmasının sebebi ağrılara son vermektir. Çünkü ağrılar vücudun sinirlerle uyarısı sonucu gerçekleşir.

Diş Neden Kanal Tedavisi Olur?

Kanal tedavisi nedir sorusu ile kişiler doktora gitmeden önce dişin ne zaman bu tedaviye ihtiyacı olduğunu bilmek isterler. Dişlerin kanal tedavisi olmasının nedeni çeşitli sebeplerden dolayı dişlerde meydana gelen iltihaplanma ve çürümeyle kısa zamanda ilgilenilmediğinde, dişteki çürük daha derinlere inerek kökteki sinirlere ulaşması olarak söylenebilir. Bu durumda dolgu tedavisinin işe yaramayacağı diş kanal tedavisinin uygulanması gerektiği anlaşılır. Bu tedavi sırasında dişteki çürükler temizlendikten sonra tek tek tüm sinirler alınır. Sinirler yoğun ağrılara son vermek amacıyla alınır. Sinirler alındıktan sonra diş tekrar doldurulup diş törpüyle pürüzsüz hale getirilir.

Kanal Tedavi Ne İşe Yarar?

Kanal tedavisi nedir, kanal tedavi yararları nelerdir? Bu sorular diş sorunu yaşayan birçok kişinin en merak ettiği sorulardan ikisidir. Kanal tedavisi dişte çürümenin köke kadar yayıldığı durumlarda ve dişin köküne işlem uygulanan bir tedavidir. Kanal tedavi yararlarından biri bu tedavinin sonucunda aynı dişte bir daha asla ağrı çekmeyeceğinizdir. Çünkü tedavi sırasından ağrıların hissedildiği sinirler çıkarılır. Dolgu işlemlerinin yeterli olmayacağı durumlarda kanal tedavisi şarttır. Kanal tedavisinin yüzde 95 lik yüksek bir başarı oranı mevcut olduğundan çok tercih edilen bir uygulamadır.

Kanal Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Kanal tedavisi uygulanma zamanı belirlidir. Kişilerin dişlerindeki çürümenin ve iltihaplanmanın köklere kadar ulaştığı ve köke zarar verdiği durumlarda uygulanmalıdır. Kanal tedavisi uygulamasında önce diş çürükler ve iltihap tamamen temizlenir ardından dişin kökündeki doğal boşlukta bulunan sinirler alınır. Diş kalıcı dolgu ile tamamen doldurulup korunur. Eğer dişinizde yoğun ağrılar var ise içtiğiniz sıcak ve soğuk şeyler sizi çok fazla etkiliyorsa dişteki çürüme köke ulaşmış olabilir. Ve kanal tedavisinin uygulanma zamanını anlayabilmiş olursunuz.

Kanal Tedavisi Kaç Aşamada Yapılır?

Kanal tedavisi aşaması diş doktorunun dişinizin durumuna göre belirleyeceği şeydir. Dişinizde ki oluşan hasara bağlı olarak aşamalar 1-3 seans arasında değişir. Genellikle kanal tedavisi tek seansta ve ya iki seansta bitirilir. Ancak bazı durumlarda dişteki yoğun hasar ve çürümeden dolayı bu süreç üç seans olabilmektedir. İlk adım olarak dişin röntgeni çekilir ve herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı görülür. İkinci adım tüm çürükleri ve iltihapları temizlemek ve köke ulaşmak olacaktır. Köke ulaşma sebebi ise sinirlerin alınması gereğinden dolayıdır. Son adım olarak diş tekrar doldurulup kapatılır ve dolgunun kalıcılığı sağlanır.

Kanal Tedavisi Korkulacak Bir Şey Mi?

Kanal tedavisi nedir sorusundan sonra merak edilen şey kanal tedavisi korkulacak olup olmadığıdır. Kanal tedavisi yaptırmak isteyen kişilerin diş ağrılarının üst düzeylere çıktığı bilinmektedir. Bu durumlarda bu ağrıyı çekmek yerine genellikle tek ya da iki seans ile birlikte bu ağrıya kanal tedavisi ile tamamen son verebilirsiniz. Tedavinin yüksek başarı oranından dolayı sıklıkla tercih edilen bir tedavidir. Tedavi sırasında hiç bir acının olmadığı yadsınamaz bir gerçek olduğundan kişilerin kanal tedavisi korkulacak bir şey olmadığına emin olmaları gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Yanlış Yapılırsa Ne Olur?

Kanal tedavisi yanlış yapılırsa beklenildiği şekilde iyileşme olmaz. Köklere uygulanan tedavinin yanlış olduğu anlaşılır. Kanal tedavisinin yanlış yapıldığını gösteren bazı semptomlar vardır. Bunlardan bir kaçı şöyledir; bakteriler köklere tekrar ulaşabilir ve ağrıların başlaması meydana gelir, enfeksiyonun tekrar artmasından dolayı diş etinde şişlik oluşabilir.

Kanal Tedavisi Ücreti Ne Kadar?

Kanal tedavisi ücretleri şöyle söylenebilir; 2021 yılı için dişteki kökün durumuna bağlı olarak ücretler 600-900 tl arasında değişmektedir.

Bir dişte kaç kanal var?

Bir kişinin ağzında istisnai durumlar haricinde, üst çenede 3 kök ve 3 veya 4 kanal bulunurken, alt çene bölgesinde ise 2 kök, 3 veya 4 adet kanal bulunmaktadır.

Kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu?

Kişilerin yapılan dişlerine ve kişilerin bünyelerine göre bu değişim göstermektedir. Kanal tedavisi sonrasında bazı kişilerde bir ağrı olmazken bazı kişilerde belirli bir süre ağrı oluşabilmektedir.

Kanal yapılan diş kaç gün ağrır?

Kanal tedavisi gören bir kişinin dişine kanal yapıldıktan sonra kişilerin dişlerinde en fazla 3 hafta sürmektedir. Şayet bu ağrı, ağrı kesici ilaçlarla kesilmiyorsa kişilerin doktorlarına başvurmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Kanal Tedavisi Sonrası

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Diş Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Acıtır mı?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.