Bebeklerde Sarılık | Yeni Doğan Sarılığı Kaç Gün Sürer?

08.04.2021
1.414
Bebeklerde Sarılık | Yeni Doğan Sarılığı Kaç Gün Sürer?

Yenidoğan bebeklerin üçte ikisinde sarılık görülür. Sarılık kendiliğinden geçen bir durum olsa da yine de zorlu durumlara yol açma ihtimali vardır. Yetersiz beslenme, genetik faktörler, erken ya da geç doğum gibi faktörler yenidoğan sarılığının ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle de ailelerin dikkatli olması gerekir. Yenidoğan sarılığı kanda bulunan bilirubin adlı maddenin yükselmesi deri, yanakların içi ve gözün beyaz kışında yer alan bölgelerde birikmesi ile birlikte kendisini gösteren bir hastalıktır. Bebeklerde cilt ve göz renginde oluşan sararma ile kendisini gösterir. Bebeklerde sarılık müdahale edilmezse daha da ilerler. Bu nedenle de bir sağlık profesyoneli tarafından takip edilmesi gerekir.

Anne Sütü Alan Bebeklerde Sarılık

Anne sütü alan bebeklerde sarılık görünmesinin nedeni kanda yer alan bilirubin maddesinin yükselmesinden kaynaklanır. Yenidoğan bebeklerinden %60’ında erken doğan bebeklerin ise %80’inde yenidoğan sarılığı görülür. Yenidoğan bebeklerde görülen sarılıkları birçoğu fizyolojik bir sarılıktır. Bunun anlamı sarılığın tehlike sınırını aşmayacağı ve bir ya da iki haftada kendiliğinden geçeceğidir. Doğumla birlikte bebeğin yaşamının ilk 28 günlük dönemi yenidoğan dönemi olarak isimlendirilir.

Bu dönemde bebeklerde dış dünyaya adaptasyon ile ilgili olumsuzluklar görülür. Bilirubinin kandan temizlenmesi için bebeğin karaciğerinin belirli bir olgunluğa erişmiş olması gerekir. Bebeğin karaciğeri bu kapasiteye ulaşana kadar kanda biriken ve yeterinde uzaklaştırılamayan bilirubin maddesi göz veride sarılaşmaya yol açar. Yenidoğan bebeklerde sarılığın tespit edilmesi ve takip edilmesi son derece önemlidir.

Anne sütü alan bebeklerde de sarılık görülebilir. Sarılık bebeklerde oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın bir doktor tarafından takip edilmesi gerekir. Bu şekilde sarılığın ileriye mi gittiği yoksa iyileşme yönünde mi seyrettiğini öğrenebilirsiniz. Bebeğinizde oluşan sarılığa zamanında müdahale edilmesi hastalığın türünün öğrenilmesi sarılık ilerlemeden durdurulmasına yardımcı olur.

Emzirmeye Bağlı Sarılık Nedir: Emzirmeye bağlı olarak gelişen sarılık anneye eğitim verilmemesi ile ortaya çıkar. Sütün yavaş gelmesine bağlı olarak bebeğin yeterli anne sütü alamaması durumunda ortaya çıkar. Emzirme sarılığı fizyolojik sarılık gibi 1 hafta içerisinde emzirmeye önem verilmesi ile birlikte iyileşir. Bunun haricinde bebekte sarılığa neden olabilecek dış durumlar da mevcuttur.

Sarılık Neden Olunur: Sarılık kırmızı kan hücrelerinin bebek henüz anne karnındayken parçalanması ile açığa çıkan bilirubin maddesinin kandan temizlenmesi için bebeğin karaciğerinin yaşadığı adaptasyon sorunudur. Bebek karaciğerinin bilirubini temizleyecek yetkinliğe ulaşması için birkaç gün geçmesi gerekir. Bu yüzden erken doğan bebeklerde sarılık görülme ihtimali karaciğerin yeterince olgunlaşmamış olmasına bağlı olarak değişir.

Sarılık Nasıl Tedavi Edilir: Sarılık tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak değişir. Sarılığın türü belirlendikten sonra uygulanacak olan tedavide buna bağlı olarak değişir. Bebek sarılığı en sık rastlanan sorunların başında gelir.

Bebek Sarılık Lambası

Yenidoğan bebeklerde sık rastlanan hastalıklardan bir tanesi de sarılık hastalığıdır. NeoBlue Led Fototerapi mavi renkte özel bir ışıktır. Bilimsel olarak sarılık tedavisinde kullanılır. Mavi ışığın sarılığın tedavi edilmesinde kullanılan en etkin ışık olduğu ispatlanmıştır. Sarılık lambası olarak da bilinan NeoBlue Led ışığı asgeri düzeyde ısı yayar ve sarılığın tedavi edilmesinde kullanılır. Asgari düzeyde UV ışığı ve enerji vererek bebeğinizin ışımaya maruz kalmamasını sağlar.

Yenidoğan bebeklerde sıkça rastlanan durumlardan bir tanesi olan bebeklik sarılıkarı Anne sütü sarılığı ile sıkça karıştırılır. Bilirubin maddesinin deride birikmesi ile meydana gelen sarılık farklı derecelere sahiptir. Bebeğinizin sarılık derecesine göre uygulanacak olan tedavi de değişir. Yenidoğan sarılığı 0 – 28 gün arasında kapsayan sarılıktır. Bebeğin vücudundaki kanda biriken bilirubin maddesi sarılık hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

Bebeklerde sarılık hastalığının mutlaka uzman hekim tarafından takip edilmesi gerekir. Bu şekilde hastalığın seyrini öğrenilir ve gerekli müdahale zamanında yapılır. Bebeklerde sarılığın türleri vardır. Bebeklerde oluşan sarılığın türlerine bağlı olarak değişir. Bebek sarılığı genellikle kendisini fizyolojik olarak gösterir ve tehlikeli boyuta ulaşmadan iyileşir. Ancak sarılığın tehlikeli boyuta ulaşma imkanı da vardır. Bu nedenle de sarılığın bir doktor tarafından takip edilmesi gerekir. Sarılıkta erken teşhis ve takip oldukça önemlidir.

Bilirubin seviyesinin yükseğe çıkması ile birlikte bebekte kernikterus olarak bilinen beyin hasarının meydana gelmesine neden olur. Yeni doğan bebekler arasında sık sık görülen bu sarılık hastalığında anne ve babaların hemen paniğe kapılmaması gerekir. Ebeveynlerin bilinçli şekilde bebeklerinin sağlık kontrollerini sağlamaları gerekir.

Bebeklerde görülen sarılık hastalığı her zaman için tehlike habercisi değildir. Bunun için sarılık durumunda doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Bu şekilde bebeğinizin sarılığının takibi sağlanır. Hastalığının ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Bebeklerde sarılık oluşumu oldukça sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir.

Işık Verilirken Neden Bebeğimin Gözleri Kapatılır: Fotorerapi sırasında bebeğinizin gözlerinin kapatılmasının nedeni gözleri aşırı ışıktan korunmasıdır. Hemşire fototerapi işlemini sonlandırdığında ise bebeğinizin gözlerinden göz bantları çıkartılır. Göz kapama işlemi tamamen bebeğinizin gözlerini korumak amaçlıdır.

Işık Tedavisi Sırasında Bebeğimin Canı Yanar Mı: Işık tedavisi sırasında ebeveynler bebeklerinin canını yandığını düşünür. Ancak bebeğinizin herhangi bir şekilde ışık tedavisi sırasında canı yanmaz. Bebeğinizin ışık tedavisi sırasında ağlamasının nedeni sıkıldığı için olabilir. Aksi bir şekilde bebeğinizin tedavi sırasında canı yanmaz.

Tedavi Sırasında Bebeğimi Besleyebilir Ya Da Tutabilir Miyim: NeoBlue ile fototerapi tedavisi sırasında çoğu durumda bebeğinizi belirli bir süre tutabilir ve besleyebilirsiniz. Mavi ışık tedavisi sırasında bebeğiniz ile ne kadar süre vakit geçirebileceğiniz hemşire tarafından size belirtilir. Mavi ışık altında bebeğiniz ne kadar zaman geçirirse bilirubin seviyesi de o kadar hızlı düşecektir.

Sarılık Lambası Tedavisinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır: Doktorunuzun bebeğinize uyguladığı sarılık lambası tedavisi sonrasında bebeğinizin tedaviye cevap verdiğini öğrenmek için doktorunuz bebeğinizin bilirubin seviyesini ölçer. Tedavinin işe yaradığından emin olmak için bu işlem gerçekleştirilir. Bilirubin ölçümü bilirubin metre ile gerçekleştirilir. Doktorunuz bebeğinizin tedavi süreci ve sonuçları hakkında sizi bilgilendirir.

Sarılık Lambası Tedavisi Sonrasında Tekrar Sarılık Olur Mu: Yenidoğan bebeklerde oluşan yenidoğan sarılığı ya da fizyolojik sarılık kendiliğinden geçer. Sarılık lambası tedavisi uygulanan bebeklerde tedavi sonlandığında bilirubin seviyesi önemsiz oranda yeniden yükselebilir. Yine de genellikle başka bir tedaviye gerek duyulmaz. Doktorunuzun seviyenin düşmeye devam ettiğinden emin olması için bebeğinizi gözlemlemesi gerekir. Bunun için bebeğinizi bir süre kontrollere götürmeniz gerekebilir.

Sarılık Lambası Tedavisi Yapılırken Bebeğimi Emzirebilir Miyim: Bebeğinize sarılık için ışık tedavisi uygulanırken bebeğinizi emzirmeniz mümkündür. Anne sütü bir pompa yardımı alınarak toplanır ve siz olmadığınız zamanda bebeğe verilmesi için hemşireye teslim edilir. Bazı durumlarda ise bebeğinizin hidratasyonunu arttırabilmek ve bilirubini dışkı yoluyla atmak için ilave beslenme yollarına ihtiyaç duyulabilir. Doktorunuz bebeğinize en uygun olan beslenme yollarını sizinle görüşecektir.

Bebeklerde Sarılık

Bebek Sarılık Örtüsü

Bebek sarılık örtüsü çok uygulanan bir yöntemdir. Ancak bebeklerin üzerine sarı tülbent ya da sarı renkli bir örtü örtmenin sarılığın geçmesinde etkili olduğu gözlemlenmemiştir. Bebeğinizde sarılık olduğunu fark ettiğiniz durumda sarı örtü örtmek yerine doktora başvurmalısınız. Bu şekilde bebeğinizde olan sarılığın türü hızlı şekilde tespit edilir ve bu sarılığın tedavisi için işlem yapılır. Sarı tülbent örmek gözde yanılsamaya sebep olacağından tedaviyi de geciktirir.

Yenidoğan sarılığı birçok farklı nedenden ötürü olabilir. Sarılığın türüne bağlı olarak sarılığa uygulanacak olan tedavi de değişir. Yenidoğan bebeklerde olan sarılık hastalığı bazı durumlarda ışık ile tedavi edilir. Bu ışık tedavisi bir hastanede uzmanlar tarafından yapılır. Evinizde bebeğinizi florasan ya da benzeri ışıkların altında yatırmanızın ona herhangi bir yararı dokunmaz. Bebeklerde sarılık sıkça yaşanan bir hastalıktır. Hemen hemen bütün yenidoğan bebekler sarılık hastalığını geçirir.

Bazı bebeklerde oluşan sarılık daha ağırdır ve tedavisi de uzun sürer. Bazı bebeklerse 2 hafta içerisinde sarılıktan kurtulur. Bebeklerde sarılık tedavisi sonrasında bilirubin seviyesinin ölçümü yapılır ve tedavinin bitip bitmeyeceğine bu ölçümden çıkan sonuçlar sonrasında karar verilir. Sarılık rahatsızlığı bebeğin akciğerlerinin bilirubin maddesini vücut dışına aracak kadar gelişememesinden ve adaptasyon sorunu yaşamasından kaynaklanır ve çoğu bebekte görülür. Akciğerlerin ortama adapte olamaması sonucunda bilirubini dışarı atmak terine kan ve dokulara göndermesi ciltte ve göz altlarında sarılaşma ile kendisini belli eder. Hastalığın sarılık adını alması da bundan kaynaklanır. Bilirubin maddesi ise her bebeğin kanında bulunur. Bebeklerin kanında bulunan bilirubin maddesi az ya da çok dereceli olarak farklılık gösterir.

Bebeklerde Sarılık

Bebek Sarılığı Referans Aralığı

Her bebekte sarılık düzeyi aynı olmaz. Sarılık refereans aralığı farklı miktarlardadır. Bebeğinizde sarılık olduğunu gözlemlediğiniz andan itibaren bebeğinizi doktora götürmeniz gerekir. Bebeğinizin sarılığının durumu ve ciddiyeti hakkında bu şekilde bilgi alabilirsiniz. Sarılığı küçümsememelisiniz. Ancak aynı zamanda da bebeğiniz sarılık olduğunda paniğe kapılmamalısınız. Bu şekilde bebeğinizin tedavisinin hızlı şekilde ilerlemesini sağlayabilir ve ona tedavi konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde sarılık vücudun çeşitli bölgelerinde kendisini gösterebilir. Her bölgede görülen sarılık aralığı ise birbirinden farklıdır. Bebeklerde sarılığın görüldüğü yerlerdeki kanda bilirun seviyesi değişir. Kandaki bilirubin düzeyi şu şekildedir;

 • Baş ve boyun bölgesinde 5 ile 8 mg / DL
 • Gövdenin alt kısmında 10 ile 13 mg / dl
 • Gövdenin üst bölümünde 8 ile 10 mg aralığında
 • Kol ve bacaklarda 13 ile 16 mg / dl aralığında
 • Eller ve ayaklarda 20 mg / dl civarında sararma oluşur.

Bebeğiniz halsizse, beslenmesi iyi değilse ve tüm bunlara ek olarak yüksek ateş söz konusuysa hemen doktora başvurmanız gerekir. Bu şekilde bebeğinizin sarılık tedavisine hızlı şekilde başlamasını sağlarsınız. Bebeğinizde sarılık belirtilerini gördüğünüz ilk anda doktorunuza başvurmanız erken teşhis konulması ve tedavisine hızlı şekilde başlanabilmesi açısından son derece önemlidir.

Bebeklerde Dil Üzerinde Sarılık

Bebeklerde dil üzerinde yaşanan sararma antibiyotik kullanımı sonrasında kendisini gösterebilir. Dil üzerinde oluşan sarılığın genel olarak yenidoğan sarılığının belirtilerinden bir tanesidir. Bu nedenle de bebeğinizin dilinde yaşanan sararma için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Bebeklerde yaşanan dil sarılığı bebeğinizin sarılık geçirdiğinin bir göstergesi olabilir. Bu nedenle de bebeklerde dil üzerinde sarılık oluştuğunu görüyorsanız mutlaka bir uzman hekime başvurmalısınız.

Bebeğinizde yenidoğan sarılığı olabileceği gibi daha farklı şekilde tehlikeli bir sarılık türü de olabilir. Bu nedenle de doktorunuza gitmeniz sarılık oluşumu erken fark etmenize ve erken tedaviye başlanmasını sağlar. Bebeklerde dil üzerinde sarılık oluşması sarılık hastalığının en belirgin özelliklerinin başında gelir. Bununla birlikte antibiyotik kullanımı da sararmaya yol açabilir.

Bebeklerde Düşen Sarılık Tekrar Yükselir Mi

Bebeklerde düşen sarılığın yeniden yükselip yükselmeyeceği oldukça merak edilen sorulardan bir tanesidir. Bebeklerde uygulanan tedaviler ile düşürülen sarılık yeniden yüksek oranda yükselmez. Ancak önemsiz oranda yeniden yükselmesi gibi bir durum mümkündür. Bunun için herhangi bir şekilde başka bir tedavi uygulanmasına gerek görülmez.

Bebeklerde sarılığın düşüp düşmediği yapılan test sonrasında öğrenilir. Doktorunuz bebeğinize test uygulayarak sarılığının düştüğünü ya da yükseldiğini öğrenir. Bu şekilde bebeklerde düşen sarılığın yükselip yükselmediğini kolay şekilde öğrenebilirsiniz. Bebeklerde düşen sarılığın yeniden tehlikeli boyutta yükseldiği gözlemlenmemiştir. Genel olarak uygulanan tedavi sonrasında sarılık çok yüksek oranlara çıkmaz ve düşük seviyede kalır.

Bebeklerde Fizyolojik Sarılık Ne Zaman Geçer

Bebeklerde fizyolojik sarılığın ne zaman geçeceği ile ilgili olarak merak edilen birçok soru vardır. Fizyolojik sarılık karaciğer gelişimi tamamlanmayan bebeklerde oluşan bir durumdur. Yeni doğan bebeklerde doğum sonrasında 2 ya da 4 gün içerisinde kendisini gösterir. Bununla birlikte 1 ya da 2 hafta geçtikten sonra ise kendiliğinden kaybolur. Fizyolojik sarılık dışında başka sarılık türleri de vardır. Her sarılık türü birbirinden farklıdır ve bu sarılıklara uygulanacak olan tedavi de aynı değildir.

Bebeklerde fizyolojik arılık normal sarılık olarak değerlendirilir. Yine de bu sarılık oluştuktan sonra mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Bu şekilde bebeğinizde oluşan sarılığa hızlı şekilde çözüm bulabilirsiniz. Bebeklerde fizyolojik sarılığın geçmesi için doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekir. Bebeklerde sarılık hastalığı en çok rastlanan hastalıkların başında gelir. Neredeyse her bebek akciğerlerinin yaşadığı adaptasyon sorunu nedeni ile sarılık hastalığı ile karşı karşıya kalırlar. Bebeklerde oluşabilecek olan diğer sarılık türleri ise şu şekildedir;

Emzirme Sarılığı: Anne sütünü yeterince alamayan bebeklerin yaşadığı bir sarılıktır. Bu sarılık türüne tedavi olarak bebeğin yeterince anne sütü alması sağlanır ve bu şekilde emzirme sarılığı tedavi edilmiş olur.

Anne Sütü Sarılığı: Anne sütü sarılığı ise bağırsak yoluyla kandaki bilirubinin atılamaması durumudur. Bebek dünyaya geldikten 3 ya da 5 gün sonra başlar ve 3 ya da 12 haftalık süreç içerisinde yavaşça kendiliğinden geçer.

Bebeklerde Gözdeki Sarılık Ne Zaman Geçer?

Bebeklerde gözde oluşan sarılık yenidoğan sarılığının bir göstergesidir. Sarılık doğumdan sonra 2 ya da 4 gün içerisinde başlar ve tedaviye gerek kalmadan 7 ya da 10 gün içerisinde kendiliğinden düzelir. Ancak bazı durumlarda bebeğinizde meydana gelen sarılığın geçebilmesi için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bunun gibi durumlarda bebeğinizin sarılığını tedavi edebilmek için mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

Evde kendi kendinize kulaktan duyma bilgiler ile uyguladığınız sarılık tedavileri bebeğinizin sarılığının geçmesine yardımcı olmaz. Aksine sarılığın dışında başka hastalıklara da neden olur. Bu nedenle de bebeklerde sarılık hastalığı meydana geldikten sonra hastalığın tedavi edilmesi için ilk olarak türünün belirlenmesi gerekir.

Sarılık hastalığı oluştuktan sonra bu hastalığın tedavi edilebilmesi için ilk olarak sarılığın hangi türde olduğunun bulunması gerekir. Sarılığın türünün erken teşhis edilmesi bebeğinize erken şekilde tedavi uygulanmasına yardımcı olur. Bu nedenle de oldukça önemlidir. Bebeklerde gözde oluşan sarılaşma sarılık hastalığının en büyük belirtisidir. Bu sarılaşmanın geçmesi için bebeğinizin tamamen sarılık hastalığını atlatması gerekir.

Sarılık hastalığının atlatılması ise sarılığın türüne ve bu sarılığa uygulanan tedaviye göre değişim gösterir. Her bebek sarılık hastalığını aynı süre içerisinde atlatamaz. Bu nedenle de sarılık hastalığından bebeğinizin kurtulma süresinin diğer bebekler ile aynı olmasını beklememelisiniz. Bebeklerde sarılık oluşmasının birçok farklı nedeni vardır. Sarılık tedavisine başlanmadan önce bebeğinizde sarılığın neden oluştuğunun öğrenilmesi gerekir.

Bebeklerde Patolojik Sarılık

Bebeklerde patolojik sarılık en tehlikeli sarılık türlerinin başında gelir. Patolojik sarılık RH uyuşmazlığına bağlı olarak ortaya çıkar. Rh negatif bir anne ve Rh pozitif bir bebek olduğunda meydana gelen bu sarılık kendisini genel olarak doğumdan 2 ya da 3 gün sonrasında gösterir. Hafif kansızlıktan ölüme kadar uzanan bir ciddiyet tablosuna sahiptir. Bebeğinizde patolojik sarılığın erken teşhis edilmesi tedavisine erken başlanmasına yardımcı olur. Bu şekilde bebeğinizin patolojik sarılık tedavisinden olumlu sonuç alabilirsiniz.

Patolojik sarılıklar anne ve baba arasındaki kan uyuşmazlığına bağlı olarak gelişir. Alyuvarların normalden daha hızlı şekilde parçalanmasına ve karaciğerde olan bir hastalığa bağlı olarak gelişir. Bütün ağır sarılıklar %65’ini A – B – 0 kan grubu uyuşmazlığından oluşur. Sarılıkların %30’luk kısmını ise RH grup uyuşmazlığı meydana getirir. Bununla birlikte kalan %5’lik kısmını ise diğer nedenler oluşturur.

Sarılık kendisini genel olarak doğumdan 2 ya da 3 gün sonrasında gösterir. Hafif kansızlıktan başlayarak ölüm ile sonuçlanan durumlara kadar değişen bir tabloya neden olabilir. Sarılık genel olarak kafada başlar ve ayaklara doğru devam eder. Sarılık hastalığının tespit edilmesinde ise sarılığın gözlerde kendisini göstermesi etkili olur. Eğer bebeğinizde sarılık hastalığının oluştuğundan şüpheleniyorsanız mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

Bebeklerde Sarılık Yüksek Çıkması

Bebeklerde sarılığın yüksek çıkması bebeğinizde sarılık hastalığının  olduğunu gösterir. Eğer bebeğinize doktor tarafından yapılan testlerde sarılık değerleri yüksek çıkıtıysa sarılığın türü araştırılır. Sarılığın türü bulunduktan sonra geç kalınmadan bebeğinizde sarılık tedavisine başlanır. Bebeklerde sarılığın birçok farklı türü vardır.

Sarılık türü belirlenmeden herhangi bir şekilde tedaviye başlanmaz. Yanlış bir tedabi uygulanmaması için öncelikle bebeğinizde oluşan sarılığın türü tespit edilir. Sarılık yenidoğan sarılığı gibi kendiliğinden geçebilecek derecede olabileceği gibi aynı zamanda daha tehlikeli boyutlarda da olabilir.

Bebeklerde sarılık değerinin yüksek çıkması beyinde hasara neden olabilir. Bu nedenle de bebeğinizde çıkan yüksek sarılık değerinin bir an önce tedaviye başlanarak düşürülmesi gerekir. Bebeklerde sarılık tedavisinde genel olarak mavi ışık tedavisi kullanılır. Bebeklerde sarılığın düşürülmemesi beyinde kalıcı hasar bırakabilir. Bu nedenle de bebekte oluşan sarılığın bir an önce tedavisi edilmesine başlanması gerekir.

Bebeklerde Sarılık 2 Ay Sürer Mi

Bebeklerde sarılık genel olarak 5 ya da 10 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Sarılığın erken dönemde teşhis edilmesi bu sarılığın tedavisinin uygulanması konusunda son derece önemlidir. Yenidoğan sarılığı neredeyse bütün bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde sarılık hastalığı erken dönemde teşhis edildiğinde erken tedavisine başlanır. Bununla birlikte sarılık hastalığının tedavisi hızlı şekilde gerçekleşebilir ve bebeğiniz hızlı şekilde bu hastalıktan kurtulabilir.

Hafif düzeyli sarılık hastalıkla 1 ya da 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak daha fazla riske sahip olan sarılık hastalığının sona erebilmesi için tedavi uygulanması gerekir. Sarılık hastalığına ne kadar süre ile tedavi uygulanacağı ise bebeğinizin durumuna göre değişir. Bebeğinizin vücudundan ne kadar hızlı şekilde bu hastalığı attığı o kadar hızlı şekilde iyileşmesi anlamına gelir. Bebeğinize uygulanan sarılık tedavisinin doğru olması da oldukça önemlidir. Sarılığın erken dönemde tespit edilmesi ve iyileştirilmesi hastalığın tehlikeli boyutlara ulaşmadan kontrol altına alınması anlamına gelir.

Bebeklerde görülen sarılık hastalığı bilirubin maddesinin artışından kaynaklanır. Bu madde bebeğinizin vücudundan atılmazsa bebeğinizin sarılık hastalığı daha tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Doktorlar genel olarak bu tür ciddi boyutlardaki sarılık hastalıklarına mavi ışık tedavisi uygularlar.

Bebeklerde Sarılık Artarsa Ne Olur

Bebeklerde sarılığın artması bebeğinizin ciddi ve hayati bir problem ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Bebeklerde sarılık kanda bulunan bilirubin adlı maddenin vücuttan atılamaması ile birlikte oluşur. Bu madde vücuttan atılamazsa vücut içerisinde birikmeye başlar ve kendisini deri üzerinde sarılaşma ile belli eder.

Kafadan başlayan ve ayaklara kadar uzanan sarı ten ile kendisini gösteren sarılık hastalığı tedavi edilmediğinde tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bebeklerde sarılık hastalığının artması bebeğinizin beyninde probleme yol açabilir. Bu nedenle de bebeğinizde sarılık olduğundan şüphe ediyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Bebeklerde görülen her sarılık masum değildir. Bu nedenle de sarılık bu geçer diyerek geçmeyin ve mutlaka hekiminize başvurun.

Bebeklerde Sarılık Ateş Yapar mı

Bebeklerde sarılık ateşe neden olur. Sarılık hastalığı kendisini ateş ile birlikte gösterir. Bu hastalığı her bebek farklı şekilde atlatır. Bebeklerde görülen sarılık hastalığı miktarının her bebekte aynı olması mümkün değildir. Bebeklerde sarılık ateşe neden olabilir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda mutlaka doktora danışmanız gerekir. Sarılık geçiren bebeğinizde kusma, ateş, beslenme güçlüğü, hareketlerinde azalma, renksiz dışkılama, tiz sesle ağlama ve idrarının koyu renkli olması bir tehlike habercisidir. Bu sorunların hepsi ya da en azından biri ile karşılaşırsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.

Bebeklerde sarılık ile kendisini gösteren ateş çok önemlidir. Bebeğinizin ateşi olduğunu hissederseniz mutlaka bebeğinizi doktora götürmeli ve sarılık tedavisine başlamasını sağlamalısınız. Bu şekilde bebeğinizin sarılık hastalığının tedavisine başlanır ve doktorların kontrolü altına alınır.

Bebeklerde Sarılık Ağrı Yapar mı

Bebeklerde sarılık ile birlikte bebeğiniz huzursuzlanıyorsa ve ağrısı varmış gibi tiz sesli şekilde ağlıyorsa mutlaka bebeğinizi doktora götürmeniz gerekir. Bebeklerde sarılık ile birlikte ağru yaşanması sarılığın yüksek ve tehlikeli olduğu anlamına gelir. Bu nedenle de bebeklerde sarılık oluşumu sonrasında acilen bir hekime başvurmanız çok önemlidir.

Bütün bebeklerin geçirdiği sarılık düşük düzeyli ve tehlikesiz değildir. Bebeklerden bazıları sarılığı daha şiddetli şekilde geçirir. Bunun için bebeğinizin sarılık ölçümünün yapılması da oldukça önemlidir. Bebeklerin geçirdiği düşük sarılıklar 1 ya da 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak bebeğinizin sarılık düzeyi yüksekse sarılık hastalığını atlatması için ona uygulanan tedavinin süresi de uzun olacaktır. Bebeklerde sarılık ile birlikte ağrı görüldüğü durumlarda doktorunuza danışmanız ve gerekirse bebeğinizi doktorunuza götürmeniz gerekir.

Bebeklerde Sarılık Başlangıcı Belirtileri

Bebeğinizde sarılık olup olmadığını görebilmek için bebeğinizi iyi şekilde gözlemeniz gerekir. Bebeklerde sarılık başlangıcının belirtilerini takip ederek bebeğinizde sarılık olup olmadığını görebilirsiniz. Bebeklerde sarılık başlangıcının belirtileri ise şu şekildedir;

 • Artmış uyku hali
 • İdrar ve dışkı renginde değişme
 • Emme güçlüğü
 • Vücudun belirli bölgelerinde oluşan sarılık
 • Sarılık genel olarak kafada başlar ve vücuda yayılır.
 • Artan sarılık ile birlikte el ve ayaklarda sarı rengini alır.
 • Bebeklerde sarılık türü yeni doğduğu gibi değil daha geç göründüyse sarılığın nedeni anne sütü kaynaklıdır.
 • Anne sütü kaynaklı olan sarılıklar yaklaşık olarak 2 ya da 3 ay sürebilir.
 • Kanda bulunan bilirubin seviyesi tehlikeli bir boyuta ulaşmadığı sürece anne sütüne herhangi bir zararı bulunmaz.
 • Bilirubin seviyesi tedavi edilmezse kalıcı beyin hasarına neden olabilir.

Bebeklerde Sarılık Beyne Zarar Verir Mi

Bebeklerde sarılık oluşumunun beyne zarar vermesinin nedeni bilirubin seviyesinin çok yüksek olmasından kaynaklanır. Bebeklerde sarılık düzeyinin sürekli olarak kontrol edilmesi sarılığın tehlikeli düzeyde olup olmadığını görebilmek amacı ile gösterilir. Bebeklerde sarılığın ilerlemesi durumunda beyne zarar verir. Bu nedenle de bebeğinizi düzenli olarak sarılık için doktora kontrole götürmeniz gerekir.

Bu şekilde sarılığın seviyesi aşağıya düşer. Kanda bulunan bilirubin seviyesi tehlikeli sınıra ulaşmadığı sürece herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmazsınız. Bilirubin yüksekliği tedavi edilmediği sürece takdirde kalıcı olarak beyin hasarına sebep olabilir. Bu nedenle de bebeğinizin kontrollerini zamanında gerçekleştirmeniz son derece önemlidir.

Bebeklerde Sarılık Derecesi En Fazla Kaç Olmalı

Bebeklerde sarılık derecesi vücudun bölgelerine göre değişir. Bilirubin büyük bir kısmı yaşlı alyuvarların yıkılması sonucunda oluşur. İndirekt Bilirubin olarak isimlendirilen bu madde karaciğere kan yolu ile birlikte taşınır. Buradan da dışkılama ile atılır. Bilirubinin yoğunluğu 5 mg / dl’den fazla olduğu durumlarda ise ciltte sarı bir renk oluşur. Fizyolojik bir sarılıkta ise bilirubin düzeyi genel olarak bebekte 12.9 mg / dl, erken doğmuş bir bebekse ise 15 mg / dl’yi geçmez.  hekimler 20 ml / dl üzerinde daha sık kan tahlili uygular. Bunun nedeni ise riski doğru şekilde değerlendirmektir.

Yeni doğan bebeklerin %60’ındaerken doğmuş bebeklerin ise %80’nde ilk bir hafta içerisinde değişik düzeylerde sarılık gelişir. Bu durum herhangi bir araştırma gerektirmeden fizyolojik sarılık olarak adlandırılan bir olaydır. Bunun dışında karaciğerlerin görevini yerine getirememesi ve kanda bulunan bilirubin düzeyinin fazla olması bebeklerde beyin problemlerine varan ve hatta ölüme yol açabilir. Bu nedenle de mutlaka bebeğinizin sarılık hastalığı yaşadığından şüphelendiğiniz durumlarda mutlaka doktora danışmanız gerekir.

Bebeklerde Sarılık Değeri Kaç Olunca Hastaneye Yatırılır

Bebeklerde sarılık değeri 5mg/dl’yi geçtiğinde sarılık gözle görülebilir bir duruma gelir. İlk belirti bebeğin göz bebeğindeki akın sararmasıdır. Bilirubinin kandaki ile vücuttaki miktarı ile vücuttaki sararmanın gözlendiği bölgeler ile ilişkilidir. Bebeklerde sarılık değerinin düzenli şekilde incelenmesi son derece önemlidir. Bu şekilde bebeğinizin sarılığını kontrol altında tutmuş olursunuz.

Bebeklerde Sarılık Evde Mavi Işık

Bebeklerde sarılık evde tedavi edilebilecek durumdaysa mavi ışık tedavisi evde de uygulanabilir. Bunun için mavi yeşil spektrumda ışık kaynağı kullanılabilir. Ancak bebeğinize evde sarılık tedavisi uygulamadan önce mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. Mavi renk ışığı ne kadar süre uygulayacağınız ve miktarının ne kadar olacağı son derece önemlidir. Mavi renk ışık uygulamasını yaparken doktorunuzdan bu konuda bilgi almanız bebeğinizin sarılığının tedavisi sırasında herhangi bir sorun yaşamamanızı sağlar.

Bebeklerde Sarılık Hangi Aylarda Görülür

Bebeklerde yenidoğan sarılığı bebeğin doğmasının ardından ilk 1 hafta içerisinde kendisini belli eder. Başka nedenlerden dolayı oluşan sarılık ise kendisini daha farklı zamanlarda belli edebilir. Bu sarılıkların türünün belirlenebilmesi için mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Bebeklerde sarılık için uygulanan tedaviler sarılığın türüne bağlı olarak değişir. Bebeklerde sarılık bazı durumlarda anne sütünün yetersiz gelmesinden kaynaklı olarak meydana gelir. Doktorunuz sarılığın tedavisine başlamadan önce sarılığın türünü öğrenir. Bu şekilde daha sağlıklı bir tedavi uygular.

Bebeklerde Sarılık Hastalığına Ne İyi Gelir

Bebeklerde sarılık hastalığına neyin iyi geldiği oldukça merak edilir. Sarılık hastalığına iyi geldiğine inanılan şeker ve su birleşimi bebeğiniz için tehlikelidir. Bu nedenle de doktorunuza danışmadan herhangi bir şekilde sarılığa iyi geldiğini düşündüğünüz şeyleri bebeğiniz üzerine uygulamamanız gerekir.

Bebeklerde sarılık hastalığı tek bir tür değildir. Bu hastalık farklı türlerde karşınıza çıkar. Hastalığın türünü öğrendikten sonra tedavisine başlanır. Bebeklerde sarılık hastalığının tedavisi doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Bebeğinize evde kulaktan dolma bilgiler ile uyguladığınız tedavi bebeğinizin bu hastalıktan daha fazla etkilenmesine neden olur. Bu nedenle de mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Bebeklerde Sarılığın Geçmesi İçin Ne Yapılmalı?
Yeni doğan bebeklerde yaşanan sarılık genellikle 2 ya da 3 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Bu süreçte doktor tarafından takip edilmek çok önemlidir şayet bebekte bilirubin seviyesi yüksek olursa fototerapi adı verilen özel dalga boyunda ışık yayan lamba altında ışık tedavisi uygulanır. Bilirubin maddesi idrar ile dışarı atıldığından dolayı bebeğin günde en az 10 ile 12 kez emzirilmesi önerilir.
Sarılık Kaç Olursa Tehlikeli?
Bilirubin oranına göre yapılan değerlendirmelerde baş ve boyun bölgesinde 5 ile 8 mg/dl arasında, vücudun üst kısmında 8 ile 10, vücudun alt kısmında 10 ile 13, kol ve bacaklarda 13 ile 16, el ve ayaklarda ise 20 mg/dl sarılık görülür. Bu oranlardan daha yüksek şekilde sarılık görülmesi durumunda beyin hücrelerinin zarara uğrama riski artar, zeka geriliği, duyma ve konuşma bozuklukları gibi sıkıntılar ortaya çıkar.
Bebeklerde Sarılık İlerlerse Ne Olur?
Sarılığın tedavi edilmemesi ve çok yüksek seviyelere ulaşması halinde bebeklerde çok ciddi problemler yaşanır. Yüksek bir durum değil beyne yerleşerek geri dönüşümü imkansız olan hasarlara yol açar. Özellikle işitme ve konuşma fonksiyonlarını olumsuz şekilde etkiler. Fizyolojik sarılık kendiliğinden geçtiğinden dolayı herhangi bir şekilde tedaviye gerek yoktur. Sarılıkta korkutan durum bilirubin seviyesinin artarak beyne ve sinirlere zarar vermesidir.
Bebek Sarılık Kaç Olunca Hastaneye Yatırılır?
Düşük seviyede devam eden fizyolojik sarılıklar da herhangi bir şekilde tedavi uygulamaya gerek yoktur. Bebeğin doğduğu gün hesaplanır ve ağırlığı göz önüne alınarak 15 mg/dl seviyesinin üzerindeki oranlara çıkılması halinde fototerapi tedavi yöntemi uygulanır. Bilirubin miktarı 20 ila 25 mg/dl seviyesinde olması halinde bebeğin doğum haftası ağırlığı ve kaçıncı günde olduğu göz önüne alınarak kan değişimi tedavisi uygulanır.

İlginizi Çekebilir;

Baş Ağrısı Nasıl Geçer İlaçsız | Baş Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri | Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde Egzama | Bebeklerde Alerjik Egzama Tedavisi

Bebeklerde Alerji Belirtileri | Bebeklerde Alerji Sorunu

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.