Doğal Sağlık

Genital Siğil Tedavisi | Genital siğil kesin çözüm nedir?

18.09.2021
429
Genital Siğil Tedavisi | Genital siğil kesin çözüm nedir?

Genital Siğil Tedavisi; Genital siğil, cinsel yolla bulaşır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda çok yaygın bir biçimde görülmesi söz konusudur. Buna Human Papilloma Virüs ya da kısaca HPV adı verilmektedir. Genital siğil tedavisi farklı birçok yöntem ile yapılır. Böylelikle sonuç alınması mümkündür. Ancak burada unutulmaması gereken temel nokta bu enfeksiyonun tamamen vücuttan atılmasının mümkün olmadığıdır.

Genital Siğiller Kendiliğinden Geçer Mi?

Genital siğillerin kendiliğinden geçmesi söz konusudur. Belli nedenlerden dolayı ortaya çıkmış olan bu rahatsızlık verici durum kadınlarda da erkeklerde de görülür. Siğiller, belli dönemlerde kendiliğinden yok olabilmektedir. Bunun birçok değişik örneği vardır. Ancak yaşanan bu gelişme virüsten tamamen kurtulmuş olduğunuz anlamına gelmediği için doktordan profesyonel bir destek alınması mühimdir. Genital siğil tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Genital Siğil Nasıl Kurtulurum?

Genital siğilden kurtulmak için uygulanan tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Bunlar şöyledir;

 • En çok kullanılan metotların başında her zaman kremler gelmektedir. Özel bir biçimde hazırlanmışlardır. Uygulanmış olduğu yer üzerinde yakıcı bir etkisi vardır. Böylelikle çıkmış olan siğil belli bir süre sonra ortadan kaybolur.
 • Genital siğil tedavisi kapsamında dikkat çeken bir diğer yöntem ise kriyoterapi ismiyle bilinir. Anesteziye gerek kalmadan durumun sonlandırılması demektir. Bunu uzman bir cildiye doktorunun uygulaması temel kuralların içinde yer alır. Sıvı nitrojen püskürten bir tüp kullanılır. Sadece siğilin üstüne sıkılır. İlk anlarda biraz yakar ancak bu durum daha sonra ortadan kaybolur. İçindeki madde sayesinde siğil zamanla donar ve kendiliğinden düşer.
 • Aynı zamanda daha değişik bir uygulama olan elektrokoterizasyon da söz konusudur. Hem yeni hem de çok modern bir sistemdir. İlk olarak hastanın buna uygun olup olmadığına bakılmaktadır. Hemen ardından ise elektrik akımı devreye girer. Bu sayede siğiller yakılır. Lokal anestezi uygulaması kesinlikle gerçekleştirilir. Bölgenin uyuşturulmasından sonra işlem tamamlanır.

Bunların içinden size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Genital siğil belirtileri şöyledir;

 • Toplu iğne ucu kadar büyüklüğü söz konusudur.
 • Bunlar genellikle ağrısız olmasıyla dikkat çeker.
 • Yapısına baktığımızda hem pürtüklü hem de kabarcıklı olduğunu ifade etmek lazım.
 • Bunların birde fazla olması halinde bir araya gelerek karnıbaharı andıran bir görüntüne neden olduğu bilinmektedir.
 • İlk ortaya çıktıkları dönemlerde kahverengindedirler. Deri rengini de almaları söz konusudur.
 • Şikayet edici bir durumu yoktur.
 • Zaman zaman kaşıntının ortaya çıkması normaldir.
 • Ayrıca cinsel ilişki esnasında kanayabilmektedirler.

Genital siğil tedavisi bu yüzden kesinlikle yaptırılmalıdır.

Genital Siğil Nerelerde Ortaya Çıkar?

Genital siğillerin ortaya çıktığı yerler her zaman çok merak edilir. Bu durum kadınlarda; rahmin ağzında, kasıkların genital bölge ile iç uyluk adı verilen bölümünde, anüsün çevresinde ya da içinde, vajinanın etrafında ya da iç kısmında, dış kadın genital alanında görülmektedir.

Erkeklerde ise genellikle penis üstünde ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra testisler, kasıklar, anüs, bacak arası gibi bölgelerde de görülmesi söz konusudur. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde Genital siğil tedavisi uzman bir doktordan talep edilmelidir.

HPV İlacı Var Mı?

HPV ilacı şu an için söz konusu değildir. Bu noktada bilimsel çalışmalar halen devam etmektedir. Genital siğil tedavisi denildiği zaman mevcut birtakım yöntemler sayesinde siğillerden kurtulmak mümkündür. Aynı zamanda kadınların rahim ağzındaki kısımlarda ortaya çıkan ve genellikle kanserin öncüsü olarak kabul edilen lezyonlar da yok edilmektedir.

Genital Siğil Bitkisel Tedavisi Var mı?

Genital siğil bitkisel tedavisi tartışılan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü tam olarak kesin bir sonuç verip vermediği halen bilinmemektedir. Özellikle elma sirkesinin buna iyi geldiği söyleniyor. Bunun yanı sıra Genital siğil tedavisi konusunda uygulanan bir diğer kür ise limon lokal endaekstresi ile sarımsaktır. Aynı zamanda çok güçlü olarak tanımlanmış antioksidan özelliği sayesinde yeşil çayın da başarılı olduğunu ifade edenler söz konusudur. Her ne olursa olsun bu tip bir rahatsızlık durumunda kesinlikle bağışıklık sisteminin çok güçlü tutulması gerektiğini unutmamak mühimdir.

Genital Siğil Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Birden çok genital siğil tanı yöntemi söz konusudur ve bunlar şöyledir;

 • Pap Smear testi çok sık kullanılır. Jinekolojik bir muayene gereklidir. Buna göre vajinanın giriş kısmından özel tasarlanmış olan bir spatula ve fırça kullanılarak örnek alınmaktadır. Bu sırada kişinin acı duyması gibi bir durum söz konusu değildir. Ardından bu örnek teste sokulur.
 • En çok tercih edilen yöntem ise doktorun bakarak buna karar vermesidir.
 • Bunun yanı sıra bir diğer metot ise servikal biyopsi olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • HPV DNA testi de kullanılır.

Genital siğillerin birden çok türü vardır. Bunların arasında bazılarının kansere yol açtığını unutmamak gerekiyor. Genital siğil tedavisi işte bu noktada çok büyük bir önem arz eder.

Genital siğil tedavisi nasıl yapılır?

Genital siğil tedavisinde yakma, elektrik akımı verme ve özel üretilmiş olan kremler kullanılır.

Genital siğil nasıl bulaşır?

Genital siğil cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Genital siğil nasıl anlaşılır?

Genital siğil ilgili alana bakarak doktorlar tarafından anlaşılır. Bunun kanserli olup olmadığını öğrenmek ise HPV DNA, Servikal Biyopsi, Pap Smear testi ile mümkündür.

İlginizi Çekebilir;

Siğil Tedavisi

HPV Tedavisi

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Saç Bakımı Nasıl Yapılır Erkek

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.