Doğal Sağlık

Siğil Tedavisi | Siğil Den Nasıl Kurtulurum?

27.09.2021
369
Siğil Tedavisi | Siğil Den Nasıl Kurtulurum?

Siğil Tedavisi; Siğiller; vücudun herhangi bir bölümünde meydana gelebilen, genellikle el ve ayaklarda yaygın olarak rastlanan, kaba dokuya sahip iyi huylu lezyonlardır. Siğilin meydana gelmesindeki en etkili sebepler virüslerdir. Bu tür virüs kaynaklı hastalıklar genellikle bağışıklık sistemi düşük olan insanlarda meydana gelebilir. Siğil tedavisi ve bu cilt sorunlarına dair merak edilenlere yazının devamında erişebilirsiniz.

Siğil bulaşıcı bir hastalıktır ve insandan insana temas ya da indirekt temas gibi yollarla bulaşabilir. Bu yüzden hasta ve yakınlarının da dikkatli olması ve bu konuda gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Siğile neden olan virüs; HPV’dir ve bu hastalık yani siğiller pek çok alt türe ayrılabilirler. Siğil tedavisi ve alternatif doğal yöntemler için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Siğil Kendiliğinden Geçer mi?

Siğil tedavisi ve alternatif doğal yöntemlere geçmeden önce ilk olarak bu sorunun kendiliğinden düzelip düzelmediğine dair büyük bir merak söz konusu olduğunu söyleyelim. O yüzden siğil kendiliğinden geçer mi sorusunun yanıtını sizler için verelim. Siğil aslında normal şartlar altında, kendiliğinden geçebilen ya da tedavi gerektirmeyen bir sorundur diyebiliriz. Ancak genital bölgede, ağızda meydana geleni yada tehlikeli olarak sınıflandırılan ancak görülme olasılığı düşük olan siğillerin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Siğil her ne kadar kendiliğinden tedaviye ihtiyaç duymadan geçebilse de, kişiler için görünüm açısından rahatsızlık verici olabilmektedir. Ayrıca bulaşıcı olabileceği için de bizlere göre siğil tedavisi görülmesinde yarar vardır diyebiliriz.

Siğili Ne Yok Eder?

Siğil tedavisi olmadan da bir süre sonunda kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Fakat siğilden bir an önce kurtulmak gibi bir istek söz konusu ise o zaman siğili yok eden yöntemler denenebilir. Bu yöntemler hem doğal hem de tıbbi yöntemler olarak ikiye ayrılmaktadır. Tabi ki tıbbi yöntemler ile birlikte siğil daha kısa sürede yok olabilmektedir. Bu yöntemleri ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Salsilik asit çözeltisinin bulunduğu krem türleri
  • Tıbbi bir dondurma yöntemi olan kriyoterapi
  • Elektrokoterizasyon
  • Lazer ile yok etmek için kullanılan tıbbi yöntemler

Siğil Tedavisi; Siğil Nasıl Geçer Bitkisel?

Siğil tedavisi için ( eğer siğil genital bölgede ve tehlikeli değilse ) tıbbi yöntemlerin çok da gerek olmadığını belirtmiştik. Doğal yollar ile de siğil tedavisi uygulayabilir ve kısa süre içerisinde vücudunuzda bulunan siğillerden kurtulabilirsiniz. Bunun için sizlere doğal siğil tedavisi yöntemlerinin birkaçından bahsedeceğiz:

  • 1 diş sarımsağı ezin. Yarım limonun suyunu sıkın ve bir tatlı kaşığı limon suyunun içerisine ezdiğiniz sarımsağı ekleyerek siğilinizin bulunduğu bölgeye uygulayın. 40- 45 dakika kadar beklettikten sonra durulayın ve bunu siğil geçene kadar her gün düzenli olarak tekrarlayın.
  • 2 adet aspirini ezin ve 1 yemek kaşığı yoğurdun içerisine ilave edin. Daha sonra bu karışımı siğillerin olduğu bölgelere uygulayın ve 30- 40 dakika kadar bekletin. Bu yöntemi de yine siğiller geçene kadar düzenli bir biçimde uygulayın.

Siğil Tedavisi; Siğil Koparmak Zararlı mı?

Siğil tedavisi kadar merak edilen bir diğer konuda siğillerin kopartılmasının zararlı olup olmadığıdır. Siğillerin bulaşıcı olduğunu ve hatta bazı türlerinin tehlikeli olabileceğini yukarıda belirtmiştik. Bu yüzden de siğillerin kopartılması doğru değildir. Çünkü koparılan siğiller, vücudun farklı bölgelerine de yayılabilir ve böylece kişi bu konuda daha da rahatsız edici bir durumun içerisin girebilir.

Özellikle yüz kısmında meydana gelen siğilleri, erkekler tıraş olurken kesebilmekte ve böylece tıraş bıçağı yardımı ile yüzün diğer kısımlarına da bulaştırabilmelidir. Bu gibi durumlara dikkat edilmeli ve siğiller kesinlikle koparılmamalıdır.

Siğil Tedavisi; Elde Çıkan Siğillere Ne İyi Gelir?

Siğil tedavisi yöntemlerinde bitkisel çözümlerin de epey etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda sürekli bir yere temas ettiğimiz ellerimizde meydana gelen siğillerin tedavisinin de bir an önce yapılması gerekmektedir. Çünkü ellerde çıkan siğiller nedeni ile hem yakınlarımıza hem de kendimize bu siğilleri yayabilme ihtimalimiz mevcuttur.

Elde çıkan siğiller için ne gibi tedavi yöntemlerinin uygulanabileceği sorusuna, üstte verdiğimiz doğal metotların denenmesi yanıtını verebiliriz.

Yakılan Siğil Kaç Günde İyileşir?

Siğil yaktırmak ile bahsedilen aslında lazer yöntemidir. Lazer kullanarak vücutta bulunan bazı siğiller yok edilebilmektedir. Bu genelde ayak tabanı, eller gibi sert deri dokusuna sahip bölümler için uygulanabilen bir tedavi çeşididir diyebiliriz. Yakılan siğil tabakasının kaç günde iyileştiği sorusu için verilecek yanıt ise 15- 20 gün aralığındadır diyebiliriz.

Siğil İlacı Var mı?

Siğil tedavisi içerisinde doğal yöntemlerden ziyade tıbbi çözümlere ulaşmak isteyen kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Ki zaten herhangi bir hastalık durumunda öncelikle bir doktora muayene olmalı ve hastalığın tanısının tedavi yöntemlerinin öğrenilmesi gerekmektedir. Kafaya estiği gibi uygulanan tedavi yöntemlerinin sonuçları bazen çok tehlikeli durumlar yaratabilir.

Peki, siğil ilacı gibi bir ilaç türü var mı ya da tıbbi olarak bu sorun için nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır? Siğil için genellikle salsilik asit içerikli kremler verilmektedir diyebiliriz.

Aloe Vera Siğillere İyi Gelir mi?

Evet, siğiller için önerilen alternatif ve doğal yollar arasında aloe vera bitkisinden elde edilen jel de yer almaktadır.

Siğil Ne Zaman Düşer?

Kriyoterapi adı verilen tedavi yönteminden sonra siğil 1 hafta içerisinde düşebilmektedir.

Kriyoterapi Sonrası İz Kalır mı?

Hayır, siğil dondurma işlemi sonrasında kişilerde iz kalmaz ya da bu durum nadiren görülür.

İlginizi Çekebilir;

Genital Siğil Tedavisi

HPV Tedavisi

Egzama Tedavisi

35 Yaş İçin En İyi Göz Kremi

Hyaluronik Asit ve C Vitamini Birlikte Kullanılır mı?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.