Prematüre Bebek Beslenme Miktarı | Prematüre Bebekler Kaç Saatte Beslenmeli?

22.08.2022
329
Prematüre Bebek Beslenme Miktarı | Prematüre Bebekler Kaç Saatte Beslenmeli?

Prematüre bebek anneleri, el kadar yavrularını nasıl besleyici konusunda tedirginlik yaşayabilir. Bu oldukça normal! Prematüre bebek beslenme miktarı nedir? Erken doğumla dünyaya gelen bebekler için beslenmesi konusunda bilmeniz gereken her şey yazımızda! 

Zamanında doğan bebekler için emme ve yutkunma durumları, 33 ya da 34’üncü haftalarda gelişiyor. Prematüre bebekler için bu durum birazcık daha meşakkatlidir. Bu yüzden, prematüre bebek beslenme miktarı annelerin bilmesi gereken konular arasındadır.

Prematüre Bebeklerde Beslenme

Prematüre bebeklerin büyüme ve gelişimi yakalayabilmeleri için almış oldukları enerji doğru hesaplanmalı. Ve beslenmesi de buna göre düzenlenmelidir.

 • Prematüre bir bebeğin, beslenmesi için haftada 90 – 120 gram tartı alınmalı. Hedeflenen tartı alımı nasıl olursa olsun, prematüre bebeğin durumu stabilize olmadan bu adımın başlamasında kesinlikle mümkün değildir.
 • Tam gelişmiş bebeklerde olduğu gibi prematüre bebeğin de kilo alımına başlamadan önce bir miktar kaybetmesi olası durumdur.

1500 Gr Prematüre Bebekler Nasıl Beslenmeli?

1500 Gramın altında olan prematüre bebekler, yani çok düşük doğum ağırlığına sahip olan bebeklerde bağırsak hareketleri düzenli değildir. Sindirim sistemi bu süreçte henüz gelişmediğinden dolayı prematüre bebek beslenme miktarı, çok daha düşük olmalıdır. Verilen anne sütünün bile, 3 saat sonra bile mideden geçmediği görülmektedir. Damardan özel bir serumla beslenme yapılır. Prematüre bebeklerde damar yoluyla glikoz infüzyonuna başlanır.

Doğumdan sonra kısa zamanda;

 • Aminoasitlere ilk 12 saat içerisinde
 • Yağ solüsyonlarına ise 24 saat ile 48 saat içerisinde başlanır.

Bu durum bebeklerde enfeksiyonu azaltır. Aynı zamanda, hastanede kalış sürecini de beraberinde azaltacaktır.

Prematüre Bebeklerde Damar Yolu İle Beslenme

Çok erken doğan prematüre bebek beslenme miktarı, ilk haftalarda damar yolu ile gerçekleşir. İlk hafta serumla beslenirler. Sindirim sistemi burada henüz gelişmediğinden dolayı yüksek kalorili besinler doğrudan kanlarına karıştırılır. Bebek maması ya da anne sütü ağız ya da burun yoluyla verilmektedir.

Evde Prematüre Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Prematüre bebek beslenme miktarı, hastane ortamında ya da doktor gözetiminde iken yukarıda belirttiğimiz şekilde yapılmaktadır. Bebeğiniz taburcu olup eve geldiği zaman hassas davranmanız gerekiyor.

 • Bebeğin meme ile tanışma süreci önemlidir. Etkin beslenmesi için süt pompası ya da sütün sağılması ile devam ederek evde beslenmelisiniz.
 • Süt sağımı sonrasında, bebeğinizi biberonla beslemeniz çok daha güvenli bir yöntem olacaktır. Yapılan araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda, prematüre bebeklerin beslenme miktarı günde 7-8 kez sağılan sütün biberonla verilmesidir.
 • Bebeğiniz hastanede taburcu olmadan önce bir hafta boyunca yalnızca sütü emerek beslendi ise ve bu süreçte kilo aldıysa eve geldiğinde de aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Prematüre Bebeklerde Anne Sütünün Önemi

Prematüre bebek beslenme miktarı ve beslenme sürecinde en önemli konu anne sütüdür. 33. Hafta ve 1500 gram üzeri olan prematüre bebeklerde, emme refleksi gelişecektir. Direkt anne memesi verilebilir. Biberonla beslenmesi gerekiyorsa, biraz daha beklemek gerekiyor.

 • Prematüre bebeğin annesinin sütü, zamanında doğan bebek annesine göre çok daha zengin içeriklere sahiptir. Ve bu prematüre bebeklere uygundur. Bebeğin bakımının büyük ölçüde tıbbi personele bağlı olduğu dönemlerde aynı zamanda anne sütü verilmesi duygusal gereksinimlerini karşılar.
 • Bebek hastane ortamında iken, emzirme yöntemleri biberonla yapılır. Beslenme ve anne sütünün önemi konusunda, doktorunuz size gerekli olan bilgilerin her birini anlatacaktır. Hem beslenme, hem de duygusal gereksinimleri konusunda yukarıda belirttiğiniz gibi büyük rol oynuyor.
 • Bebeğin hastanede yattığı süreçte, süt salınımının artması için belirli besinleri tüketmeniz önemli! Böylelikle taburcu olduktan sonra yani bebeğiniz eve geldiğinde anne sütüyle besleyebilirsiniz.

Anne sütünü sağdıktan sonra;

 • Derin dondurucuda 6 aya kadar saklayabilirsiniz.
 • Buzlukta 1 hafta kadar kalır.
 • Buzdolabı rafında 24 saat kadar durur.
 • Oda sıcaklığında ise 8 saate kadar saklanılması mümkün. Sonrasında tüketilmesi riskli sonuçlar doğurabilir.

Sık Sorulan Sorular 

Prematüre bebek kaç ml mama yer?

Yenidoğan prematüre bebekler, beslenme başına mamayı 30 ile 60 mililitre miktar tüketmektedir. Burada 3 ila 4 saatte bir beslenme sıklığı olur.

Prematüre bebekte normal mamaya ne zaman geçilir?

Prematüre bebeklerde, 40. Haftaya geldikten sonra standart mama ile beslenme başlar. Fakat bunun öncesinde anne sütüyle beslemeniz gerekir. Özellikle biberonla tüketmesi daha güvenilir olur.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebek-annesi-psikolojisi/

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebegin-ozellikleri/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.