Hemoroid Nasıl Geçer | Hemoroid Ne Kadar Sürede Geçer?

28.02.2021
658
Hemoroid Nasıl Geçer | Hemoroid Ne Kadar Sürede Geçer?

Hemoroid aynı zamanda Mayasıl ya da Basur olarak bilinen bir hastalıktır. Kişinin makat kısmında anal sonundaki damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Yani bir diğer deyişle damarlar genişleyip büyüyerek yumak halini almaktadır. Böylelikle damarlar arasında tahrişler meydana gelmektedir. Sonucunda ise damarlar makatın dışına çıkabilmektedir. Hemoroid nasıl geçer konusunda ise; gerekli testleri yaptırdıktan sonra hemoroid hastalığının tedavisi bulunmaktadır.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Kişinin makat bölgesindeki damarlarının büyümesi ve genişlemesi sonucunda, bazen makattan dışarı çıkması durumudur. Hemoroid hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır:

  • Sindirim sonucunda boşaltım yaparken zorlanma
  • Kanlı dışkı
  • Boşaltım sırasında zorlanma
  • Anüste ağrı
  • Kaşınma hissi
  • Ödem ve kitle

Bunun yanı sıra hamilelikte de hemoroid hastalığına yakalanmak oldukça yaygındır. Dikkat edilmesi ve belirtilerinin önemsenmesi gereken bir konudur.

Hemoroid Nasıl Geçer; Hemoroid Hastalığının Sebepleri Nedir?

Hemoroid nasıl geçer konusuna gelmeden önce hemoroid hastalığına neden olan temel etkenler saptanmalıdır. Genetik olarak meydana gelebilir. Hamilelikte oldukça sık görülen bu hastalık, zorlu bir doğum geçirilmiş ise hamilelik dönemi sonunda görmekte mümkündür.

Hemoroid hastalığı beslenme düzeni ile de orantılıdır. Aşırı acılı yiyecekler ve aşırı baharatlı yiyecekler tüketmek direkt olarak hastalığı tetikleyici bir etkendir. Kişinin dışkılama isteği geldiğinde bunu sürekli olarak ertelemesi de hastalığa sebep olmaktadır. Genellikle yaşlı insanlarda bu hemoroid hastalığı ile karşılaşmak mümkündür.

Hemoroid Hastalığına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Hemoroid nasıl geçer konusunda hastalığı geçirmek veya olası hastalık için alınacak önlemler, hastanın yapabileceği belli başlı çözümler bulunmaktadır. Hemoroid hastalığı boşaltım sisteminin bozulması ile belirti gösteren bir hastalıktır. Bunun başında ise kabızlık sorunu gelmektedir.

Hemoroid nasıl geçer konusunda; hastanın ilk önce kabızlık problemini önleyici besinler tüketmesi gerekmektedir. Kayısı, şeftali gibi lifli ve metabolizma hızlandırıcı meyveler tüketmelidir.

Bu hastalığa sahip kişilerin ya da başlangıcında olan kişilerin tuvalette uzun süre kalma durumunu tersine çevirmesi gerekmektedir. Hemoroid hastalığı için bir tetikleyici sebeptir. Bol bol su ve sıvı tüketilmelidir. Beslenme sistemi düzenlenmeli ve sağlıklı hale getirilmelidir. Sindirimi kolay yiyecekler tüketilmelidir. Aşırı acılı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

İlginizi Çekebilir;

Hemoroid Tedavisi

Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler | Basur Nasıl Geçer

Cadı Fındığı Yağı Faydaları

Covid-19 Hakkında Bilgi | Koronavirüs Belirtileri

Damar Sertliğine İyi Gelen Yiyecekler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.