Kısırlık Tedavisi | Kısırlık Tedavisi Var Mı?

29.09.2021
581
Kısırlık Tedavisi | Kısırlık Tedavisi Var Mı?

Kısırlık Tedavisi; Kısırlık kısaca, bir çiftin çocuk sahibi olmak istemelerine rağmen tıbbi sebeplerden dolayı bunu gerçekleştirememeleridir şeklinde tanımlanabilir. Çift düzenli olarak ve korumasız bir şekilde ilişkiye girdiklerinde ilk yıl içerisinde kadının hamile kalma olasılığı % 85’tir. İkinci yılın sonuna gelindiğinde ise bu oranın % 90’ a çıktığından söz edilir. İşte kısırlık; çiftin hem korumasız hem de düzenli olarak ilişkiye girmesine rağmen 1 yılın sonunda halen çocuk sahibi olamamaları şeklinde de ifade edilebilmektedir.

Kısırlık tedavisi ve yöntemleri hastalık durumuna ve kısırlığın kadında mı ya da erkekte mi olduğuna göre değişmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgiler alabilmek için yazının devamında merak edilen soruları okuyabilirsiniz.

Bir İnsan Sonradan Kısır Olur mu?

Kısırlık tedavisi ve yöntemlerine geçmeden önce ilk olarak kısırlığın oluşmasındaki temel sebeplerden bahsedelim. Bu bağlamda da karşımıza en çok insanda sonradan meydana gelen kısırlık durumları merak edilmektedir. Bir insan, doğuştan gelen bazı sebepler nedeni ile kısır olarak dünyaya gelebilir ya da daha sonrasında da kısır olabilir. Sonradan kısır tanısı konan insanlarda en etkili sebeplerden biri yaşam tarzıdır diyebiliriz. Örneğin; erkeklerde meydana gelen kısırlık genelde fazla alkol ve sigaranın ya da düzensiz yaşamın sperm kalitesine olan etkisinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Kadınlarda ise daha çok kadınsal hastalıklar nedeni ile kısırlık durumu söz konusu olabilmektedir. Kadınsal hastalıkların arkasında yatan sebepler de genetik olabileceği gibi yine erkeklerde olduğu gibi düzensiz yaşam da olabilir.

Kısır Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Kısırlık tedavisi ve yöntemleri kadar, özellikle bekar insanlar tarafından kısırlığın nasıl anlaşılabileceği de büyük merak konusudur. Henüz evlenmeyen ya da evlilik aşamasında olan kişilerde böyle korkuların daha yüksek olduğu görülmüştür. Evlilik gerçekleştikten, korunmasız- düzenli ilişkiye girilmesinden ve çocuk istenmesine karşın 1 yıl içerisinde bu durum gerçekleşmiyorsa o zaman kısırlık durumu ihtimaller dahilinde değerlendirilebilir.

Fakat bunun öncesinde kişi, herhangi bir hastalık söz konusu değilse ( kısırlığa neden olan ) kısır olup olmadığını öğrenemez. Çünkü bahsettiğimiz durumlar söz konusu olmadığı sürece kısırlık belirtileri içerisinde elle tutulabilen semptomlar görülmemektedir.

Bekarken Kısırlık Testi Yapılır mı?

Kısırlık tedavisi ve buna uygun yöntemler belirlenmeden önce ilk olarak kısırlık testi ile uygun tanının konulması gerekmektedir. Bu aşamada henüz evlenmemiş yani bekar olan kişiler bekarlıkta kısırlık testi yaptırılabilir mi merak etmektedir. Özellikle kadınlar tarafından daha fazla merak edilen bu sorunun cevabı için, bekar kadınlar için genelde hormon testi ya da karından ultrason gibi teknikler uygulanarak kısırlık için muayene durumu gerçekleştirebilir.

Erkelerde ise yine hormon testleri ve sperm kalitesini ölçecek bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Ki zaten genel anlamda erkekte kısırlığın anlaşılabilmesi için bu testlerin uygulanması şarttır.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi Var mı?

Kısırlık tedavisi aslında hem erkek hem de kadının kısırlık testlerine göre sonuca yönelik olarak uygulanmaktadır. Bir çiftin çocuk sahibi olamamasının altında hem kadının hem de erkeğin kısırlık ihtimali yatmaktadır ve bu ihtimal neredeyse %50- %50 olarak gösterilmektedir. Bu yüzden çiftin teste beraber katılmaları önemlidir.

Test sonrasın erkekte meydana gelen kısırlık durumu elbette ki tedavi edilebilir fakat bunun için öncelikle nedenlerin ve altta yatan hastalıkların belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Sorun bazen tedavi edilemeyecek boyutlarda olabilse de genel anlam da erkekte kısırlık tedavisi ve yöntemleri vardır, bunlar da kişinin sorununa yöneli belirlenir.

Kısırlık Tedavisi; Kadın Kısır Olabilir mi?

Çocuk sahibi olmak istenmesine rağmen uzun sürelerdir bu durumun gerçekleşmemesi konusunda erkek ya da kadın ya da her iki kişide de kısırlık durumu söz konusu olabilir. Bu durum da kadında kısırlık ya da erkekte kısırlık durumlarının tespiti için gerekli testlerin yapılması gerekmektedir.

Kadınlarda kısırlık, doğuştan olabileceği gibi sonradan görünmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bunun altında yatan en önemli sebeplerden biri de kadınsal rahatsızlıklardır diyebiliriz.

Kısırlık Tedavisi; Kısır İnsanın Çocuğu Olur mu?

Kısırlık tedavisi almadan önce kısırlık teşhisi konulan bir insanın elbette ki çocuğunun olma ihtimali neredeyse sıfırdır. Anca kısırlığa yol açan sebepler ya da hastalıklar belirlenip bu konuda bir tedavi görüldükten sonra kişi sağlığına kavuşabilir ya da artık çocuk sahibi olabilir. Bu hem kadın hem de erkek için geçerli olabilen bir durumdur. Yani kısırlık teşhisi konulmuşsa ve uygun tedavi sonrasında başarılı sonuçlar elde edilmiş ise o zaman kısırlık sonrası gebelik sağlanabilir ya da çocuk sahibi olunabilir.

Kısır Olan Bir Kişi Tüp Bebek Yapabilir mi?

Kısırlık tedavisi yöntemlerinden biri de hatta en etkilisi de tüp bebektir diyebiliriz. Bu durum kısırlığı ortadan kaldıracak bir tedavi olmasa da çiftin bebek sahibi olma ihtimalini yükselten bir yöntemdir diyebiliriz. Bu bağlamda kısırlıkta tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olunabileceğini söyleyebiliriz.

Kronik Prostat Kısırlığa Yol Açar mı?

Kronik prostat hemen olmasa da tedavi edilmediği ve ilerleyen yaşlarda kısırlığa sebep olabilmektedir.

Evli Olmadan Tüp Bebek Yapılabilir mi?

Türkiye şartlarında resmî nikah olmadan çiftelere tüp bebek tedavisi uygulanamamaktadır.

Kıbrıs’ta Tüp Bebek İçin Evli Olmak Şart mı?

Hayır, bu ülkede tüp bebek tedavisi alabilmek için çiftin evli olması şartı aranmamakta ve tedavi kişilere uygulanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Tüp Bebek Tedavisi

Saç Bakımı Nasıl Yapılır Erkek

Cinselliğe İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Bebek Yağı Faydaları

Renk Körlüğü Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.