Prematüre Bebeklerde Kasık Fıtığı | Bebeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatsız Geçer Mi?

28.09.2022
286
Prematüre Bebeklerde Kasık Fıtığı | Bebeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatsız Geçer Mi?

Prematüre bebeklerde kasık fıtığı riski artar mı? Kasık fıtığının oluştuğu nasıl anlaşılabilir? Tedavi için uygulanabilecek yöntemler. Prematüre bebeklerde oluşan kasık fıtığı önemli sonuçlar doğurur mu? Tam yanıtlar!

Bebeklerde kasık fıtığı özellikle doğum sonrasında görülen ve en kısa sürede müdahale edilmesi gereken önemli bir anomalidir. Normal süresinde doğan her 100 çocuktan ortalama olarak 3 tanesinde kasık fıtığı görülürken prematüre bebeklerde kasık fıtığı çok daha yüksek riske sahiptir.

Prematüre Bebeklerde Kasık Fıtığı Riski

Prematüre bebeklerde gelişimin tamamlanmamış olması bebeğin doğumunun ardından farklı problemlerin doğmasına neden olur. Bu durumlardan biri de kasık fıtığı riskinin artıyor olmasıdır.

Bebeklerde kasık fıtığı daha sık görüldüğü gibi özellikle erkek bebeklerde bu problemin daha sık görüldüğü söyleniyor. Düşük ağırlıklı ve erken doğan erkek bebeklerde kasık fıtığının görülme oranı %30’lara kadar yükseliyor.

Kasık fıtığının oluşma durumuna bakıldığında ise daha çok sol tarafta oluşumunun başladığı görülüyor. Kasık fıtığının ilk fark edildiği andan itibaren hemen tedaviye başlanması önemli bir durumdur.

Prematüre Bebeklerde Kasık Fıtığı Belirtileri

Prematürelerde kasık fıtığı için belirtilerek bakıldığı zaman ilk olarak bebeğin kasık bölgesinde ortaya çıkan şişlik göze çarpıyor. Çocuğun ağlaması, öksürmesi, ıkınması gibi durumlarda bebeğin karın bölgesinde şişlik oluşur.

Bu şişlik bebek sırt üstü yattığı zaman gitmiş gibi görünebilir. Ancak bir kere fıtığın oluşmuş olması bebek uzansa da otursa da sorun teşkil ediyor demektir. Bunun yanında bebekte kusma gibi problemlerin de var olduğu görülebilir.

Bir diğer belirti ise bebek uzanır konumda iken şişliğin üzerine biraz bastırdığınızda bir gaz sesi ile şişliğin kayboluyor olmasıdır. Belirtilerin olması durumunda en kısa sürede tedavi almak iyileşme ihtimalini artırır.

Prematüre Bebeklerde Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık fıtığının tedavi edilmesi için evde uygulanabilecek herhangi bir yöntem yoktur. Bu fıtık ve şişlik tedavi edilmedikçe büyümeye ve zarar vermeye devam eder. Öyle ki şişlik zamanla bebeğin iç organlarını zedeleyen bir yapısı oluşur.

Prematürelerde kasık fıtığı için yalnızca görüntüde bir kayıp yaşanması yeterli olmayacaktır. Bebeklerin en kısa sürede ameliyat edilmesi gerekir. Ameliyat işlemi ise günübirlik olarak gerçekleştirilir. Yani bebeklerin ameliyat için hastanede kalmasına gerek dahi yoktur.

Onarım işleminden sonra ise fıtığın tekrarlaması ihtimali son derece düşüktür. Yani kalıcı olarak çözüm elde edilir denebilir.

Prematüre Bebeklerde Kasık Fıtığı Önemli Mi?

Prematüre bebeklerin kendi gelişimlerini tamamlayamamış olması onların zaten gelişimsel süreçte geriden başlamasına neden olur. Yani bebeğin doğduktan sonra tamamlanması gereken birçok gelişimsel özelliği bulunur ve bu süreçte oluşan her bir problem tedavi edilmez ise bebeğin tüm yaşam fonksiyonlarını etkileyebilir.

Yapılan incelemelere bakıldığında prematürelerde kasık fıtığı zamanında tedavi edilmez ise alanında büyümeye devam eder. Bu durumda da bebeğin zamanla diğer organlarında da hasar oluşmaya başlar. Geç kalınan bir tedavide bebeğin bünyesi alacağı tedaviyi kaldırmakta zorlanabilir. Bu nedenle kasık fıtığı son derece önemli konulardan biridir.

Prematüre Bebeklerde Kasık Fıtığı Kendiliğinden Geçer Mi?

Prematüre bebeklerde ortaya çıkan kasık fıtığının kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Bu fıtık;

  • Mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından ameliyat yöntemi ile tedavi edilmelidir.
  • Tüm bu hastalık için uygulanan süreçte bebeğin prematüre olduğu gözden çıkarılmamalıdır. Bağışıklık sisteminin güçsüz olması ameliyat sonrası enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir.
  • Kasık fıtığının tedavisinin ardından bebeğe iyileşmesi için iyi bir ortam sunulmalıdır. Tedavi için ise ne kadar erken bir zamanda başlanır ise o kadar iyi bir çözüm alınabilir. Ancak burada bebeğin genel gelişim durumları da göz önünde bulundurulmalıdır.

S.S.S

Yenidoğan Bebeklerde Kasık Fıtığı Neden Oluşur?

Bebeğin belirli bir gelişime ulaşmasının ardından yumurtaları aşağıya inerek olması gereken yerini alır. Özellikle erkek bebeklerde testislerin aşağı inmesi sırasında periton denen karın içi zarını da beraberinde götürür. Bu durumda da kasık fıtığının oluşumu sağlanır.

Kasık Fıtığı Öldürür Mü?

Tedavi edilmeyen kasık fıtığı zamanla boğulma sağlar ve bu boğulmada bebeğin diğer organları fıtık içerisinde kalır. Bebeğin bağırsaklarının çürümesi görülür ve bu durum anında tedavi gerektirir. Aksi takdirde ölüm ile sonuçlanma görülebilir ve geri dönüş olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/bel-fitigi-tedavisi/

https://www.dogalsaglik.com/fitik-agrisi-nasil-gecer/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.