Doğal Sağlık

Bel Fıtığı Tedavisi | Bel Fıtığı Belirtileri Neler?

18.08.2021
500
Bel Fıtığı Tedavisi | Bel Fıtığı Belirtileri Neler?

Bel fıtığı kişilerin omurgasında bulunan disklerin çeşitli sebeplerle yerinden oynaması, kayması ve yırtılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkmasıyla beraber kişilerin bel fıtığı tedavisi olması gerekmektedir. Bu sürecin ertelenmesi bel fıtığı tedavisinde olumlu bir dönüş alınmasını olumsuz bir şekilde etkileyen durumlardan bir tanesidir.

Bel fıtığı rahatsızlığı kişileri oldukça zorlu bir sürece sokan bir rahatsızlıktır. Bu sebeple kişilerin bel fıtığı tedavisine vakit kaybetmeden başlaması kişiler adına çok daha olumlu sonuçlar alınabilmesi anlamına gelmektedir.

Bel fıtığının başlanmasına sebep olacak durumlardan bazıları ise kişilerin omurgalarını çok fazla zorlaması, kişilerin ağır bir eşya taşıması veya sert bir düşüş yaşamalarıdır. Bu sebeplerle kişilerin omurgalarının zarar görmesi dahilinde kişilerin vakit kaybetmeden doktorlarına danışarak gerekli bel fıtığı tedavisine başlamaları gerekmektedir.

Bel fıtığı tedavisinin çeşitli yöntemleri vardır. Bunlardan en güveniliri elbette kişilerin yetkili doktorlara başvurmasıdır. Bel fıtığı tedavisinde doktorların izledikleri yöntemler hem daha güvenilir hem de kişilerin olumlu bir sonuç alması açısından çok daha önemlidir.

Bel fıtığı tedavisinde kullanılmak adına çeşitli acısız ve bitkisel yöntemler de bulunmaktadır. Bu bitkisel yöntemlerden bir tanesi kırkkilit otu ile yapılan bir tür ilaçtır. Bu ilacı yapmak isteyen kişilerin kırkkilit otunun içerisine su eklenerek oluşturduğu lapayı bellerine sürmeleri yeterli olacaktır. Bu lapa sürüldüğü yeri uyuşturarak ağrının hissedilmesini engeller. Ancak karışım oluşturulurken klorsuz su kullanılması gerekir. Bunun yanında kişilerin bu yöntemleri denemeden evvel doktorlarına danışarak gerekli bilgileri alması gerekmektedir.

Bel Fıtığı Ameliyatsız Tedavisi Var Mı?

Bel fıtığı rahatsızlığında kişilerin tek çözümleri ameliyat gibi ağrılı bir süreçten geçmek değildir. Buna ek olarak kişilerin fıtık problemleri ameliyat olsalar da tekrardan meydana çıkabilmektedir. Bu sebeple kişilerin bel fıtığı tedavilerinde başvurduğu doğal yöntemler vardır. Bel fıtığı ameliyatsız tedavisine Prolopterapi adı verilmektedir. Bu yöntem hem doğaldır hem de kalıcıdır.

Prolopterapi tedavisi kişilerde ağrının bulunduğu eklemin iç kısmına, orayı tahriş eden bir çözeltinin enjekte edilmesiyle yapılmaktadır. Bu işlem hastaların durumlarına göre 1 ila 10 seans arasında sürebilmektedir.

Fıtık Fizik Tedavi İle Düzelir Mi?

Fizik tedavi günümüzde birçok sakatlanmanın ya da canlılarda bulunan felç gibi daha ciddi durumlarda ortaya çıkan hastalıkları iyileştirebilmektedir. Fıtık fizik tedavi ile düzeltilmesi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Ancak bu süreç kişilerin rahatsızlıklarına göre değişim göstermektedir. Kişilerin fizik tedavi ile iyileşebilmesi için fıtığın omurilik veya sinir köküne ciddi bir şekilde baskı yapmaması gerekmektedir.

Fıtık Ağrısı Kaç Gün Sürer Normalde?

Fıtık ağrıları iki türe ayrılmaktadır. Bunlar fıtık ağrılarının normal sürelerini belirlemektedir.  Bu türlerden ilki akuttur ve akut ağrılar hastaların durumlarına göre birkaç gün sürüp azalmaya başlamaktadır. Birkaç hafta içerisinde ise kişilerin ağrıları tamamen iyileşir. Ancak bu durum %90’ını kapsarken, %5’lik kısmın ağrısı daha uzun süre sürmektedir. Bu kişilerin ağrıları ise 3 ay ve daha fazla sürebilmektedir.

Fıtık Ağrısı Nerelere Vurur?

Fıtık ağrısının vurduğu yerler çeşitlilik göstermektedir. Bu süreçte kişiler ağrılı ve zorlu bir süreç yaşayabilmektedir. Bel fıtığı dolayısıyla kişilerin kalçalarına, bacaklarına ve ayaklarına kadar ağrı vurduğu gibi bazı kişilerde ise bacak ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşukluk hissi görülebilmektedir.

Kişiler ağrıları doğal yöntemlere bağlı kalarak da dindirebilmektedir. Bu yöntemlere örnek olarak haşhaş otu tüketimi, günde 2 veya 3 adet sarımsak dilimini tüketmek ya da ezerek ağrılı bölgeye masaj yapmayı örnek olarak verebiliriz. Ancak kişilerin bu yöntemleri uygulamadan evvel doktorlarına başvurarak bilgi almaları kişilerin yararlarına olacaktır.

Bel Fıtığı İçin Fizik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Bel fıtığı için fizik tedavisi de kişilerin iyileşmesinde önemli bir rol oynayan tedavi türüdür. Bu tedavilerin çok daha kalıcı ve etkin sonuç verebilmesi adına kişilerin tedavilerini aksatmadan 15 ila 20 gün boyunca tedavilerine gitmesi gerekmektedir. Kişilerin tedavi süreleri rahatsızlıklarına göre de değişim gösterebilmektedir. 20 gün sonrasında kişilerin tedaviden daha büyük sonuçlar alabilmesi adına 15 gün daha gözetim altında tutulmalıdır. Bu sayede %80 olan tedavi başarı oranı %90’a ulaşabilmektedir.

Bel Fıtığı Patladığı Nasıl Anlaşılır?

Bel fıtığı patladığının anlaşılmasında etkili olan durumlardan bir tanesi şiddetli ağrılardır. Bu ağrıların doğal yöntemlerle aşılamadığı takdirde kişiler en yakın zamanda doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Bu sayede kişiler en doğru bilgiyi edinerek doğru tedaviyi alabilmektedirler.

Gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından kişilerin doktorları tarafından fıtığın dışarı taştığının ve omurilikteki sinirlere baskı yaptığı tanısı konulmasıyla beraber kişilerin bellerinde bulunan fıtığın patladığı anlaşılabilmektedir.

Bel Fıtığını Tetikleyen Şeyler Nelerdir?

Bel fıtığını tetikleyen sebepler arasında çeşitli konular bulunmaktadır. Bu sebeplerin arasında kişilerde bulunan obezite rahatsızlığı, aşırı hareketsizlik, aşırı sigara kullanımı, ağır bir eşya kaldırma ve kişilerin bellerini çok fazla ve ani bir şekilde zorlamaları bulunmaktadır. Kişilerin bel fıtığı gibi ağrılı bir süreci yaşamaması adına bu gibi durumlardan kaçınmaları kişilerin sağlıklarının yararına olacaktır.

Bel fıtığından kurtulmak için ne yapmam lazım?

Bel fıtığından kurtulmak isteyen kişilerin ilk yapmaları gereken işlerinde yetkili bir doktora gitmektir. Bu süreçte doktorlarının da bilgilendirmesi ışığında çeşitli doğal yöntemlere yönelebilinir.

Bel fıtığı olan insan ne yapamaz?

Bel fıtığı olan kişiler çok fazla ani hareket yapmaz, yukarı doğru gerilmez ve uzanmaz, ağır kaldıramaz, beli zorlayan sporları ve hareketleri yapmaz, uzun süre hareketsiz kalmaz, eğilip kalkarken vücut hareketlerine dikkat etmelidir.

Bel fıtığı olan birisi nasıl oturmalı?

Bel fıtığı olan kişilerde uzun süreli hareketsiz kalma gibi durumlar sorunlar açığa çıkarabilmektedir. Bu sebeple kişilerin birer saat arayla kalkarak dolaşmaları kişiler açısından iyi olacaktır. Bunun yanında kişilerin otururken dik bir pozisyonda olmaları da çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir;

Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer

Boyun Fıtığı Tedavisi

Bacağa Vuran Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer? | Fıtık Nasıl Oluşur?

Bel Soğukluğu Tedavisi

Sinire Baskı Yapan Fıtık Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.