Bel Soğukluğu Tedavisi | Bel Soğukluğu Belirtileri Neler?

26.08.2021
919
Bel Soğukluğu Tedavisi | Bel Soğukluğu Belirtileri Neler?

Bel Soğukluğu Tedavisi; Bel soğukluğu, Gonore ismi ile bilinen bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşması en dikkat çekici özelliklerinden birisidir. Bel soğukluğu tedavisi olarak tanımlanmış birden fazla uygulama söz konusudur.

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu rahatsızlığı hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. Ancak genel olarak erkeklerde yaşanma sıklığı çok daha fazladır. Rahatsızlığa yol açan bakterinin adı ise  Gonorrhoeae  olarak bilinir. Bir erkekten kadına bulaşması hem basit hem de hızlıdır. Birçok değişik semptomu söz konusudur. Bel soğukluğu tedavisi uygulanarak ilgili sorun ortadan kaldırılır.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu belirtileri şöyledir;

 • Boğazda ortaya çıkmış olan ağrı bunun en dikkat çeken belirtileri içinde yer alır.
 • Aynı zamanda lenf düğümlerinde çok büyük olmaması kaydıyla görülen şişlikleri de unutmamak gerekiyor.
 • Bel soğukluğu tedavisi yapılmaması halinde göz kısmında ağrı, ışığa karşı aşırı hassasiyet ve ayrıca irine benzeyen bir akıntının ortaya çıkması söz konusudur.
 • Eklem kısmında oluşmuş olan ağrılar bu rahatsızlığın temel belirtileri arasında yer alır. Hareket edilmesi sırasında ağrılı, şiş ve kırmızılık gibi durumlar görülebilmektedir.

Bunun yanı sıra kadınlarda bel soğukluğunun belirtilerine baktığımızda; cinsel ilişkinin ardından gelen ağrı, vajinal kanama, genital bölgede oluşan kaşıntı, idrar esnasında ağrı ve yanmanın söz konusu olduğunu ifade etmek lazım.

Erkekler için tanımlanmış olan belirtiler ise penisin uç kısmında kızarıklık, yeşil veya sarı renkli olan akıntı, ağrı, idrar sırasında yanma, testislerde şişlik ve ağrı olduğunu söylemek gerekmekte. Bunların yaşanması halinde en kısa zaman dilimi içerisinde uzman bir doktora görünmek şarttır.

Bel Soğukluğu Nedenleri Nelerdir?

Bel soğukluğu nedenleri merak edilen bir diğer husus olarak karşımıza çıkıyor. Bunlar şöyledir;

 • Birden fazla seks partnerinin olması bunun en temel gerekçeleri içinde yer alır. Bundan dolayı cinsel yaşamın tek bir kişi üzerine kurulması, bu hastalıktan korunmanın en dikkat çekici yöntemlerinden birisidir.
 • Bunun yanı sıra başka seks partnerleri olan bir kişi ile sık bir biçimde cinsel ilişki yaşamak her zaman riski arttıran faktörlerin içinde dikkat çeker.
 • Yeni bir kişi ile tanışılmasından sonra cinsel ilişkiye girmek, yine bu hastalığın bulaşma nedenleri içinde öne çıkar.

Bel soğukluğu tedavisi ile bu sorundan kurtulmak mümkündür.

Bel Soğukluğu Tanısı Nasıl Olur?

Bel soğukluğu tanısı belli yöntemler uygulanarak koyulur. Bunlar şöyledir;

 • İdrar tahlili büyük önem arz eder. Bu noktada üretra içindeki bakterilerin sayısına bakılmaktadır.
 • Bunun yanı sıra erkeklerin böyle bir durumla karşılaşması halinde onların idrarın kanalından bir örnek alınır.
 • Söz konusu kadınlar olduğunda ise rahim ağzından aynı örneğin elde edilmesi gibi bir uygulama karşımıza çıkar.
 • Tüm bunlara ek olarak hem boğaz hem de rektumdan alınacak olan örneklerin incelenmesinin ardından teşhis de koyulmuş olur.
 • İşlemler sırasında pamuklu bir çubuk kullanılır.
 • Laboratuvar ortamında incelenmesi gerekmektedir.

Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel soğukluğu tedavisinde kullanılan yöntemler bellidir. Bunların başında antibiyotik ilk sırada gelir. Bel soğukluğu tedavisi için tercih edilen en yaygın uygulama olarak dikkat çeker. Belli bir zaman dilimi boyunca doktorun reçete etmiş olduğu ilaçlar alınır. Bunun hem süresi hem de günde kaç defa alınacağı konusunda kesinlikle doktorun tavsiyelerine tam bir uyum sağlanmalıdır.

Bunun yanı sıra antibiyotik sadece hap olarak verilmeyebilir. İğne şeklinde vurdurulması da tedavi sistemleri içinde dikkat çeker. Burada unutulmaması gereken iki temel unsur vardır. Tek başınıza almış olduğunuz karar neticesinde ilgili tedavilerin uygulanması söz konusu değildir. Bunun yanı sıra kesinlikle eş tedavisinin de yapılması temel bir kural olarak dikkat çeker. Atlatması kolay bir hastalıktır. Fakat gerekli işlemlerin gerçekleştirilmemesi halinde daha büyük sorunların ortaya çıkacağını unutmamak lazım.

Bel Soğukluğu Kendiliğinden Geçer mi?

Bel soğukluğu kendiliğinden geçmez. Bundan dolayı bu tip bir sorunla karşı karşıya gelmiş olan kişilerin bir an önce Bel soğukluğu tedavisi yaptırması şarttır. Genellikle hastalığın ortaya çıkmasının ardından belli bir süre boyunca semptomlar çok güçlüdür. Gerek ağrı gerekse bunun haricinde kalmış olan diğer etkiler görülür.

Ancak bunların tümü belli bir süre sonra kaybolur. İşte bu yüzden hastaların bir kısmı rahatsızlığın kendi kendisine sonlanmış olduğunu düşünmektedir. Fakat durum böyle değildir ve aynı şeyler yeniden başlar. İşte bu yüzden tedavi mutlaka olmak zorundadır.

Bel Soğukluğu Bitkisel Tedavi Var mı?

Bel soğukluğu bitkisel tedavisi vardır. Ancak bunun uygulanmasından hemen önce doktora danışılmalıdır. Günlük olarak 20 gram olacak şekilde havuç tohumunun yenilmesi bunların başında gelir. 20 gün boyunca uygulanması lazım. Aynı zamanda ağrıyan bölgedeki sorunu giderebilmek için bayır turpunun sarılması tavsiye edilmektedir.

Buna ek olarak meyan kökünün kaynatılmasından sonra süzülmesi, günlük bir bardak olacak şekilde içilmesi de sunulmuş olan Bel soğukluğu tedavisi bitkisel yöntemleri içinde yer alır. Uzman tavsiyesi ve yönlendirmesi olmadan uygulanmaması önem arz eder.

Bel soğukluğu nasıl bulaşır?

Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Bel soğukluğu tedavisi nedir?

Bel soğukluğu tedavisinde antibiyotik özelliklere sahip olan haplar ya da iğneler kullanılır.

Bel soğukluğu tedavi edilmezse nelere yol açar?

Bel soğukluğunun tedavi edilmemesi halinde kısırlık durumu ortaya çıkabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Bel Fıtığı Tedavisi

Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer

Korona Tedavisi

Sinire Baskı Yapan Fıtık Tedavisi

Fıtığa İyi Gelen Yiyecekler | Fıtığa Ne İyi Gelir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.