Doğal Sağlık

Sinire Baskı Yapan Fıtık Tedavisi | Fıtık Sinire Baskı Yaparsa Ne Olur?

01.09.2021
607
Sinire Baskı Yapan Fıtık Tedavisi | Fıtık Sinire Baskı Yaparsa Ne Olur?

Sinire Baskı Yapan Fıtık Tedavisi; Omurga lomber iç ve dış tabakada bulunan disk kayması veya jelimsi yumuşak tabakanın disk arasından kayması durumlarında sinire baskı uygulanmaktadır. Sinire baskı yapan omurga diski veya yumuşak doku, zaman içinde bacak ve bel bölgesinde ağrı, uyuşma ve hissizliğe neden olur. Sinire baskı yapan fıtık tedavisi iki yöntemle uygulanmaktadır. Fizik tedavi ve ileri safhalarda ameliyatla tedavi edilebilir.

Bacağa Vuran Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer?

Omurga temel sinir sisteminin geçtiği karışık bir yapıya sahiptir. İnsan anatomisinin en önemli organlarından biri olan omurgada oluşabilecek hafif bir rahatsızlık bile, vücudun diğer bölgelerinde ağrıya neden olabilir. 4L ile 5L diski olarak adlandırılan bölüm, bel bölgesinde bulunur ve bacağa en yakın sinirler bu diskler içinden geçer. Fıtık oluşması durumunda bacağa ağrı vurur, bacakta hafif karıncalanma hissi olur zaman içerisinde tedavi edilmezse hissizlik evresine geçer.

Sinire baskı yapan fıtık tedavisi bacağa vuran fıtık ağrısı için hastanın egzersiz yapması ve gece ağrıları için bel bölgesine soğuk sıcak kompres yapması, bacak arasına yüksek yastık koyarak uyuması ağrıyı hafifletecektir. Karıncalanma ve yer yer beliren hissizlik durumlarında mutlaka uzmana gidilmesi ve tedavi sürecinin izlenmesi önerilir.

Fıtık Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Sinire baskı yapan fıtık tedavisi uygulandığı evrede, ağrı hafifleyecektir. Ancak fıtığın ‘’CM’’ si ve zaman içerisinde yapılan hatalarla birlikte görülen karıncalanma durumlarında ağrı uzu sürecektir. Fıtık tedavi edilmediği müddetçe zaman içinde ilerler, hastanın yaşamını kalitesizleştirir ve en önemli de sinirlerin kopma evresine gelecek kadar kalıcı hasarlar bırakabilir. Sinire baskı olması durumunda, ağrı geceleri artacak, gün içinde de yürümede zorluk çekilmesine neden olacaktır.

  • Fıtık ağrısı, fıtığın baskı yaptığı sinire göre sağ veya sol bacağa vurmaktadır.
  • Hastanın gece ağrılarında artış gözlemlenir.
  • Ayak parmaklarında hissizlik, bacakta karıncalanma ve elektrik çarpa hissi olacaktır.
  • Kalça ve uyruk bölümünde aşırı ağrı olması

Fıtık rahatsızlığının en bilindik belirtileridir. Bu belirtilerin fizik tedavi veya ameliyatla kontrol altına alınmaması durumunda hastanın fıtık ağrısı artmaya başlayacaktır. Belirli bir süre verilemez ancak, zaman içinde sinirlerin kopma evresine gelme durumu göz önünde bulundurularak mutlaka tedavi edilmelidir.

Sinire Baskı Yapan Fıtık Egzersizleri

Sinire baskı yapan fıtık egzersizleri yanlış uygulamalar ve teşhislerden kaynaklanmaktadır. Uzmanın fıtığın hangi disk arasında olduğunu ve hangi sinirlere baskı yaptığını iyi analiz edememesi sonucunda, fıtıkta ilerleme ve evde yapılan egzersizde zaman içinde ağrıların artması gözlemlenecektir. Bacak ve bel çevresine vurması durumlarına karşı, fıtığın kontrol altına alınması ve ameliyat ile kesin çözüm bulunması önerilmektedir.

Fıtık tedavisinin ileri safhalarında uygulanacak ameliyatta, disk arasındaki yumuşak jelimsi maddenin sinire baskı yapan fazlalığının alınması, disk kayması durumunda da platin takılması tedavisi uygulanacaktır.

Boyun Fıtığın Sinire Baskı Yaparsa Ne Olur?

Boyun fıtığının sinire baskı yapması durumunda, hastanın kollarında uyuşma ve elde güçsüzlük görülmektedir. Hasta zamanla ellerindeki tutma kabiliyetini kaybedebilir, aşırı sancıdan ve ağrıdan kaynaklı baş ağrısı çekebilir. Boyun çevresinde oluşan ağrı, omuzlara ve kollara vurarak, güçsüzlük oluşmasına neden olacaktır.

Sinire baskı yapan fıtık tedavisi için boyun egzersizleri uygulanmaktadır. Fizik tedavi uygulamalarında hastanın zamanla kol ve boyun çevresindeki kasların güçlenmesi ve sinirlerin baskı yapması durumunda ağrının hafiflemesi amaçlanmaktadır. İleri derece boyun fıtığında micro cerrahi ameliyatıyla, çok hassas ve nitelikli fıtık ameliyatı uygulanacaktır. Hastanın ensesinden küçük bir kesi açılması ve micro kameralı sistemlerle fıtığın alınması gerekmektedir.

Bel Fıtığı Sinire Zarar Verir Mi?

Tedavi edilmeyen bel fıtığının zaman içinde siniri tahriş etmesi veya kopartması söz konusudur. Zamanla tedavi edilmeyen fıtık, yanlış hareket, ağır kaldırma ve hastanın modern tıp dışında tedaviler uygulaması ve geleneksel yöntemlere başvurması sonucunda sinirler zarar görecektir. Sinirin kopma evresine gelmesi durumunda, hasta acil müdahaleye alınmalı, ameliyat yöntemine başvurulmalıdır.

Bel fıtığı ameliyatsız tedavi edilir mi; Fizik tedavi ile fıtığın ilerlememesi ve hastanın ağrılarının azaltılması mümkündür. Evde uygulanacak egzersizlerle birlikte, hastanın 3 ile 8 ay arasında hafif fıtık rahatsızlığının belirtilerini yaşamadığı gözlemlenmiştir. Ancak ağır fıtık rahatsızlıklarında mutlaka tedavi olması ve uzmana görünmesi tavsiye edilir.

Su İle Fıtık Tedavisi

Hafif fıtık rahatsızlıklarında hastanın bel veya boyun fıtığındaki kaslarını güçlendirmesi, zaman içinde egzersizlerle etkilerden kurtulması mümkündür. Su ile sinire baskı yapan fıtık tedavisi için yüzme iyi bir yöntemdir. Yüzerek, sırt ve boyun kaslarınızı geliştirebilir, fıtığın sancılarından kurtulabilirsiniz. Su da bel çekme veya sıcak suyun içinde oturmak geleneksel yöntemlerdir ve fıtığın ilerlemesine neden olacak tehlikeli tedavi yöntemleridir. Birçok hastanın yanlış uygulamalar nedeniyle fıtığının ilerlediği gözlemlenmiştir.

Fıtık Felç Yapar Mı?

Fıtık zaman içinde bir anda felç yapmamaktadır. Ancak sinirleri tahriş etmesi veya sinir kopmasına neden  olması durumlarında hastada geri dönülemez hasarlar bırakabilir.

Fıtık Nasıl Küçülür?

Bel ve boyunda bulunan fıtık zaman içinde küçülmez, egzersizlerle küçük fıtıkların etkileri azaltılır ve kontrol altına alınır.

Evde Fıtık Tedavisi Nedir?

Evde fıtık tedavisi uygulaması yapılmamalı, uzmana görünülmelidir.

İlginizi Çekebilir;

Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer

Bacağa Vuran Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer? | Fıtık Nasıl Oluşur?

Bel Fıtığı Tedavisi

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Fıtığa İyi Gelen Yiyecekler | Fıtığa Ne İyi Gelir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.