Covid-19 Korunma Yolları | Covid-19 Maske Kullanımı Nasıl?

17.05.2021
479
Covid-19 Korunma Yolları | Covid-19 Maske Kullanımı Nasıl?

Koronavirüs salgınının başından itibaren aynı korunma yolları üzerinde durulmuştur. Covid-19 korunma yolları nelerdir sorgulayanlara eşlik edecek olanlar:

  • Maske kullanımı
  • Temizlik
  • Sosyal mesafe
İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Covid-19 Maske Kullanımı

Covid-19 korunma yolları arasında başı çeken maskeler oluyor. Öyle ki maske kullanımı pek çok ülkede zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizde de ihlal edenlere dair cezai yaptırımlar uygulanmıştır. Covid-19 salgını için en önemli silahlar arasında maskeler öne çıkmıştır.

Maske kullanımının gerek kapalı gerekse açık alanlarda üzerinde durmak gerekir. 3 saat aralıklarla maske değişikliğine gitmeniz tavsiye edilir. Maske olmasına rağmen sosyal mesafeye dikkat etmek gerekir. Tüm bu uyarıları dikkate alanların virüsten korunmaları ve salgına karşı mücadele etmeleri mümkün olacaktır.

Covid-19 Korunma Yolları; Covid-19 Hijyen Kuralları

Covid-19 korunma yolları olarak sadece maske ile sınırlı kalınmaz. Maskenin yanı sıra hijyenin de önemli bir yere sahip olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle de ellerin sıklıkla yıkanması her alanda vurgulanır. Bununla birlikte:

  • Alkol bazlı olan dezenfektan kullanımı yaygın hale gelmiştir.
  • Elleriniz ile gözlere ve ağza sık sık dokunulmaması gerektiği vurgulanmıştır.

Koronavirüs önlemleri olarak bu detaylar üzerine durmak önem arz ediyor. Hijyen açısından alabileceğiniz tüm önlemlerin üzerinde durmanız faydalı olacaktır. Dezenfektanlar, sabunlar ve kolonyalar bu önlemler kapsamında ele alınabilir. Öyle ki salgınla mücadelede yaygın olarak limon kolonyası temin ediliyor. Hatta ülkemizde 80 ve üzerinde alkol derecesine bağlı olarak bu tarz ürünlere ilgi bir hayli artış göstermiştir.

Covid-19 Sosyal Mesafe Kuralları

Covid-19 korunma yolları arasında sosyal mesafede yerini almıştır. Başı çeken kurallar arasında gösterilir ve herkesin uyması beklenir. Bunun için:

  • Kapalı alanlarda durma süresini minimum seviyeye çekmek gerekir.
  • Ev dışarısında yakın temastan uzak durmaya dikkat edilmelidir.

Kalabalık toplanmalardan uzak durmanız önem arz ediyor. Çok hızlı bir şekilde yayılan virüse dair sosyal mesafe ve temassızlık öne çıkan kurallar arasındadır. Sonuç olarak tüm bu kurallara uygun olarak hayatına devam edenler virüsle mücadele etmek zorunda kalmıyor. Aynı şekilde yakın çevrenizi de virüsten uzak tutmak adına sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymanız gerekiyor.

Covid-19 Korunmanın Yolları Neler?

Covid-19 salgınına karşı temel alınan korunma metotları mevcut durumda. Öncelikle maskenin üzerinde durmak gerekir. Birkaç saat kadar koruma sağlayan maskeleri açık ve kapalı alanlarda takmaya dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra temas yoluyla bulaştığı için başta el hijyenini ihmal etmemeniz istenir.

Covid-19 Etkileri Neler?

Başlarda yüksek ateş şikayetleri ortaya çıkabilir. Ateşe ek olarak öksürük şiddetlenir ve bu durum ağrılara yol açabilir. Öyle ki kas ile eklem ağrılarından şikayetçi olanlar sayıca fazla. Bunlar kadar baş ağrısı ve ishal şeklinde yaygın olmayan belirtilerinden de söz edilir.

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Bulaşmanın öncelikle temas yoluyla gerçekleşmesi söz konusudur. Hatta bunun için hijyene dikkat kesmek ve ellerin bol su ile sabun eşliğinde yıkanması istenir. Sadece temas değil solunum yolları üzerinden de virüsü alabilirsiniz. Bu nedenle de kalabalık ortamlardan uzak durmak gerekir. Aynı zamanda olmazsa olmaz maske kullanımının da önemli olduğu belirtilir.

Covid-19 Tanısı Nasıl Konulur?

Tanının konulması adına size en yakın sağlık kurumuna yönelmeniz gerekir. Bunun üzerine burun ya da geniz üzerinden testlere geçilir. Birkaç saniyelik sürüntü testlerinin laboratuvar ortamında incelenmesi de uzun sürmez. Aksine yine birkaç saate kadar sonucun öğrenilmesi esas alınır. Buna karşılık ilaç tedavisine yönelmeniz istenir. Testi pozitif çıkan kişiler karantina kurallarını dikkate almalı ve kendilerini olabildiğince izola etmelidir.

İlginizi Çekebilir;

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Doğal Yöntemle Varis Tedavisi

Covid-19 Evreleri

Saç Bakımı Hindistan Cevizi Yağı Yumurta

Doğal Yöntemlerle Sakal Çıkarma

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.