Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde Atak Haftası Hesaplama | Atak Haftası Nasıl Anlaşılır?

25.08.2022
371
Prematüre Bebeklerde Atak Haftası Hesaplama | Atak Haftası Nasıl Anlaşılır?

Prematüre bebeklerde atak haftası hesaplama nasıl yapılır? Prematüre bebeklerde atak haftası nedir ve nasıl ilerler? Detaylar içeriğimizde.. 

Prematüre bebeklerde atak haftası hesaplama, bebeğin yaşına ve ev içerisindeki faaliyetlerine göre değişmektedir. Bebeğiniz normal gelişimini sürdürürken, bir anda farklı davranışlar sergiler. Bu noktada paniklemeye gerek yoktur. Beklenmedik davranışlar, büyüme atağı geçiriyor olduğunun en temel göstergesidir.

Prematüre Bebeklerde Büyüme Atakları Nedir?

Tam zamanında doğan bebeklerde olduğu gibi prematüre bebeklerde de gelişimlerini gösteren belli başlı etkiler vardır. Bunlar duygusal ve fiziksel olarak değişmektedir. Diğer bir tanımlamasıyla, atak haftalarıdır.

 • Prematüre bebekler daha erken doğduklarından dolayı atak haftası hesaplama işlemi yapılır. Bu noktada eğer ki bilgi birikiminiz yoksa kitaplardan yardım alabilirsiniz ya da doktorunuzla irtibata geçmeniz önerilir.
 • Prematüre bebeklerde büyüme atakları, zihinsel ve bedensel olarak gelişimlerinin arttığı dönemdir. Bu süre boyunca daha fazla kucakta kalmak, daha fazla uyumak ve daha fazla meme emmek isteyeceklerdir.
 • Atak süreçleri sona erdiğinde, bebekler tekrardan yeni bir yeteneği kazanır. Bu da yeni duygu durumları içerisine gireceklerinin göstergesidir. Bebeğinize daha çok temas ederek, rutinlerinin devam etmesine yardımcı olabilirsiniz. Prematüre bebeklerde atak haftası hesaplama, bebeğin yaşına göre değişmektedir.

Prematüre Bebeklerde Atak Haftası Nasıl Hesaplanır?

Prematüre bebeklerde atak haftası hesaplama için öncelikli olarak bebeğin 40. Haftayı tamamlaması gerekiyor. 40. Haftayı tamamlayıp dolması üzerinde hesaplanmaktadır. Daha erken doğan bebeklerin atak haftaları hesaplanırken, 40.

 • Haftayı tamamlayacak şekilde beraberinde doğum haftasına ekleniyor. Örneğin 37. Haftasında doğan prematüre bebeğin, 5. Hafta büyüme atağı dünyaya geldiyse 8.hafta ekstra olarak eklenmektedir. Bu da denk geldiğinin göstergesidir.
 • Prematüre bebeklerde atak hesaplaması, doğum tarihine göre yapılmaktadır. Eğer ki bebeğiniz bir hafta erken doğduysa, bir hafta geriden geleceksiniz demektir. Prematüre bebekler 37. Haftada doğdukları takdirde erken doğum olur. Doğduğu tarihi baz alarak hesaplamayı bu şekilde yapmanız gerekiyor.

Prematüre Bebeklerde Atakları Ne Zaman Olur?

Prematüre bebeklerde büyüme atakları hesaplama, 5. Haftalıkken başlayacaktır. Bebeklerin haftalar olarak değişen zihinsel ve duygusal gelişimleri, yavaş yavaş görülür. Bu haftalar şu şekildedir;

 1. Hafta: Değişen Duyular Dünyası
 2. Hafta: Oluşumlar Dünyası
 3. Hafta: Yumuşak Geçişler Dünyası
 4. Hafta: Olaylar Dünyası
 5. Hafta: İlişkiler Dünyası
 6. Hafta: Kategoriler Dünyası
 7. Hafta: Zincirleme Olaylar Dünyası
 8. Hafta: Programlar Dünyası
 9. Hafta: İlkeler Dünyası
 10. Hafta: Sistemler Dünyası

Prematüre Bebeklerin Atak Haftalarında Nasıl Davranılmalı?

Prematüre bebeklerde atak haftası hesaplama işlemi için dilerseniz doktorunuzla irtibata geçebilirsiniz. Bu süreçler 5. Haftadan itibaren başlıyor.

Öncelikli olarak;

 • Bebeğinizin gelişimi gösterecek, yeni beceriler edinebildiğinin bu dönemler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Onu anlamak ve zihnini tanımak için bol bol kitap okuyabilirsiniz.
 • Atakların ilk gününde, bebeğinizin süt ihtiyacını karşılamayacak gibi hissetmeniz gayet normal bir durum! Fakat kesinlikle endişelenmeyin! Emzirmeye devam edin. Vücudunuz, kısa sürede bu süreci adapte olacaktır.
 • Atak haftalarında bebeğinizin başka bir sorunu olduğundan endişe ediyorsanız kesinlikle doktor kontrolünde olmalı. Kilo artışını takip etmenizde fayda var. Aynı zamanda ateşini de düzenli olarak ölçebilirsiniz.
 • Bebeklerinizde sıçrama haftaları olacaktır. Bu diğer bir ifadeyle atak haftaları anlamına gelir. Bebekler kadar annelerinde, sakinliğe ve huzura ihtiyacı vardır. Anneler, kendinize zaman ayırmayı unutmayın!

Prematüre Bebeklerin Atak Haftalarında Kriz Bastırma Yöntemleri

Prematüre bebeklerin atak haftalarında, belirli kriz bastırma yöntemleri vardır. Bebeklerinizin ani tepkilerini önlemek amacı ile bunları uygulayabilirsiniz.

 • Bebeğinizin krizini bastırmak için ona sarılıp, vücudunu dokunmanız gerekiyor.
 • Kollarınızla hafifçe sallayarak, onunla birlikte sandalye de oturabilirsiniz. Bu bebeğinizi rahatlattığı gibi uyumasını sağlayacaktır.
 • Oda içerisinde dolaşmalısınız. Odadaki bazı nesneleri ona gösterebilirsiniz. Bebeğinizin dikkati dağılacaktır.
 • Konuşup, ona şarkılar söyleyebilirsiniz.
 • Hafif hafif poposuna vurarak sakinleşmesini sağlamanız diğer bir yöntemdir.

Sık Sorulan Sorular 

Prematüre bebeklerde atak haftası nasıl anlaşılır?

Prematüre bebeklerde atak haftasının tipik belirtileri ağlama, huzursuzluk ve anneden uzaklaşmama durumudur. Bebekler uykuya geçmekte bu süreçte zorlanır ve gece sıklıkla uyanır. Aynı zamanda iştahlarında azalma ya da artma da görülür.

Prematüre bebeklerde 2 aylık atak ne zaman başlar?

Prematüre bebeklerde atak dönemleri için ilk ikisi 5 ve 8. Haftalarda görünür. Bebek gece gündüz ayrımını öğrenir. Uykuyu öğrenir. Fakat kendi kendine uyumayı bilmediğinden dolayı çok fazla uykusunu alamaz. Huzursuz olur.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebeklerde-enfeksiyon/

https://www.dogalsaglik.com/panik-atak-tedavisi/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.