Menisküs Yırtığı Tedavisi | Menisküs Yırtığı Na Ne İyi Gelir?

26.09.2021
483
Menisküs Yırtığı Tedavisi | Menisküs Yırtığı Na Ne İyi Gelir?

Menisküs yırtılması, en sık duyulan diz rahatsızlıklarından biridir. Menisküs yırtığı tedavisi ve bu tedavi hakkında merak edilenlere geçmeden önce, menisküsün ne olduğunu ve bu yırtılmanın nasıl meydana geldiğinden bahsedelim.

Menisküs; bacakta diz ve uyluk kemikleri arasında kalan C şeklinde bir görüntüsü olan 2 adet kıkırdak türüne verilen isimdir. Bu kıkırdaklar dizin hareketine ve dolayısıyla da bacaktaki harekete katkı sağlarlar. Aynı zamanda bu kıkırdaklar, kemiklerin aşınması ve yıpranmasını engellemekle de görevlidirler. Menisküs yırtığı ise çeşitli nedenlerden dolayı dizin zorlanmasından kaynaklanmaktadır. En sık sporcularda görülür bu yüzden de sporcu hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Fakat sporla uğraşmayan insanlarda da herhangi bir darbe, zorlama ya da diğer sebeplerden ötürü meydana gelebilmektedir.

Menisküs yırtığı tedavisi yırtığın durumuna göre yapılmaktadır ve cerrahi işlemlerle yani ameliyat durumu ile bu sorun kontrol altına alınmaktadır. Bazı durumlarda menisküler yırtılıp bir parçasının kemiklerin arasına sıkışması dolayısıyla kişilerde kilitli diz sendromu gibi hastalıklarda görülebilmektedir.

Menisküs Yırtığı Kendi Kendine Geçer mi?

Menisküs yırtığı tedavisi ve yöntemlerinden haberdar olan ya da olmayan kişiler öncelikle cerrahi bir işleme tabi tutulmadan, bu yırtıkların kendi kendine iyileşip iyileşemeyeceğini merak etmektedirler. Menisküs yırtığı iyileşmesi durumunun zaman içerisinde kendiliğinden olacağını bekleyen kişiler için haberlerin çok da iyi olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü menisküs yırtıkları ne yazık ki zaman içerisinde ve kendiliğinden iyileşmiyor. Üstelik bu yırtığın var olmasına karşın, dizin zorlanmaya devam etmesi ile birlikte dizde daha büyük problemler de meydana gelebiliyor. Bu yüzden uzmanlar, menisküs yırtığı tedavisinde mutlaka ve mutlaka cerrahi işlemlerin uygulanmasında büyük yarar olduğunu söylüyorlar.

Menisküs Yırtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Menisküs yırtığı tedavisi yöntemlerinin cerrahi çözümler olması nedeni ile bundan çekinen birçok insan ameliyat durumunu olabildiğince ertelemeye çalışmaktadır. Ancak bu durumun yanlış olduğunu ve doktorun talimatlarına uyulması gerektiğini belirtelim. Peki, menisküs yırtığı tedavi edilmezse bunun sonucunda ne olur?

Menisküs yırtığının tedavi edilmemesi durumunda, ileri vadede ciddi sonuçlar ile karşılaşmak mümkündür. Çünkü bilindiği üzere bu parçalar dizdeki harekete katkı sağlarken bir yandan da hareket esnasında kemiklerin birbirine sürtünmesi ile oluşan hasarı önlemekle görevlidirler. Bu yüzden bu kısımlarda meydana gelecek bir yırtık demek haliyle emiklerin aşınması, tahrip olması ve bunun sonucunda da istenmeyen sorunlar ile karşılaşılması anlamına gelmektedir.

Menisküs Yırtığına Sıcak mı İyi Gelir Soğuk mu?

Menisküs yırtığı tedavisi başında kişilere öncelikle ağrıları için ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Fakat yırtığın ileri seviyeye doğru ilerlemesi durumunda bunlar da kar etmeyecektir. Yine yırtığın ilk safhalarında ağrıların hafiflemesi için hastalara; soğuk kompres, buz kompresi gibi uygulamalar da verilmektedir. Bu uygulamalar yırtığın oluştuğu bölgedeki acıyı dindirmek kullanılmakta ve çok ileri boyutlarda bir durum söz konusu değilse menisküs yırtığına buz kompresi gibi soğuk uygulamalar iyi gelebilmektedir.

Menisküs Yırtığı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Menisküs tedavisi ve yöntemlerinde ilk olarak yırtığın durumu önem taşır. Eğer yırtık, harekete fazla engel olmayacak ve günlük hayatı etkilemeyecek şekilde ise o zaman ilk safhada ameliyat olunmasına gerek duyulmamaktadır. Bu tür durumlarda kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar olduğunu söyleyelim. Menisküs yırtığı olanların dikkat etmesi gerekenler listesinde en önemli madde şüphesiz ani ve zorlayıcı hareketlerden kaçınılmasıdır. Diz kaslarını güçlendirmek amacı ile spor yapılması tavsiye edilse de, bu sporlar dizleri zorlayacak kadar ağır hareketlerden oluşmamalıdır.

Menisküs Yırtığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Menisküs yırtığı tedavisi ve yöntemleri cerrahi anlamda 4 ayrı grupta incelenebilir. Yırtığın durumuna göre; menisküs nakli, yırtık menisküs dokusunun çıkarılması, menisküs yırtıklarının dikilmesi ve menisküs dokusunun tamamen alınması gibi çeşitlere ayrılan ameliyatların süresi de bu türlere göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; menisküs yırtığı alınacaksa ameliyat süresi 20- 30 dakika sürebilirken; menisküs yırtığının dikilmesi halinde ise ameliyatın 1 saat sürdüğü bilinmektedir.

Diğer ameliyatlarda ise yine menisküs yırtığı tedavi süresi değişmektedir.

Menisküs Yırtığı Olan Spor Yapabilir mi?

Menisküs tedavisi yöntemleri kadar bu rahatsızlığa dair merak edilen başka bir soru türü de, menisküs yırtığı olan kişilerin spor yapıp yapamayacaklarıdır. Sporcu hastalığı olarak adlandırılan bu rahatsızlıkta kişilere zaten kaslarının güçlenmesini sağlamak için spor ve egzersiz yapmaları önerilmektedir. Ancak menisküs yırtığında spor yapmak konusunda oldukça dikkatli olunmalı ve ağır, zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Menisküs Ağrısı Nereye Vurur?

Menisküs yırtığının ilk safhasından ileri boyutlarına değin, kişilerde bir ağrı durumu söz konusu olabilir. Bu ağrının şiddeti ve hissedildiği noktalar, yırtığın durumuna göre değişecektir. Bu bağlamda menisküs ağrısı en çok eklemlerde, diz kapağında hatta bazen tüm bacakta dahi hissedilebilir diyebiliriz. Ayrıca kişiler, yırtığın olduğu bölümü zorladıklarında da bu ağrının arttığını ve hatta ilerlemesine sebep olduğunu göreceklerdir.

Squat Menisküs Yapar mı?

Dize, en çok yük ve ağırlık binmesi durumu bu hareketle sağlandığı için bu hareketin yanlış yapılması, hareket esnasında dizin zorlanması gibi durumlarda squat menisküse neden olabilmektedir.

Diz Egzersizleri Günde Kaç Defa Yapılmalıdır?

Diz egzersizleri, sabah ve akşam olmak üzere günde en az 2 kez yapılabilmektedir.

Menisküs Ameliyatından Sonra Spor Yapılabilir mi?

Bu durum ameliyatın türüne bağlı olarak değişir ancak başarılı geçen ameliyatlardan sonra 3. Haftada hafif antrenmanlara dönülebilir.

İlginizi Çekebilir;

Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer

Kanal Tedavisi Fiyatları

Prp Tedavisi

Mantar Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.