Doğal Sağlık

Akne Tedavisi | Akneye Hangi İlaç İyi Gelir?

01.11.2021
327
Akne Tedavisi | Akneye Hangi İlaç İyi Gelir?

Akne tedavisi başlangıç adımının öncesinde bu sorunun neden ortaya çıktığı ile alakalı inceleme yapılmalıdır. Kişilerin akne sorunu yaşamasının en temel sebepleri arasında karaciğer sorunları gelmektedir. Bu durum sadece cildinizi ile alakalı olmayabilir, durumun karaciğeriniz ya da diğer kan değerleri ile alakalı olup olmadığının öncesinde öğrenilmesi gerekmektedir. Sivilce tedavisine başlamadan önce bu şekilde genel bir tetkikin yapılması daha mantıklı olacaktır.

Akne Tedavisinde Hangi İlaçlar Kullanılır?

Akne tedavisi sırasında kullanılan ilaçların içerikleri iltihap kurutucu amaç ile derlenmektedir. İltihabın kurutulmasının yanı sıra lekenin ortadan kalkması için de ilaçlar sunulabilmektedir. Sunulan bu ilaçların kullanılmasının öncesinde sağlığınızın bu ilaçlara elverişli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Akne tedavi ilaçları genellikle karaciğer üzerinde belirli bir yük oluşturmaktadır. Karaciğerinde kronik bir rahatsızlık olan kişilerin akne tedavi ilaçlarını kullanmadan önce alanın uzmanlarından bilgi alması gerekir. Aksi takdirde sivilcelerden kurtulurken daha büyük sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Akne Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Akne tedavisi sırasında kişilerin özellikle hijyen konusunda hassas olmaları gerekmektedir. Örneğin tedavi olmamayı seçen kişilerin en azından sivilcenin farklı alanlara yayılmaması için dikkatli olması gerekmektedir. Akne tedavi edilmezse kişilerin büyük sorunlar ile karşılaşabileceğinin altı çizilmelidir. Akne tedavisi yapılırken özellikle el yüz havlularını sıklıkla değiştirmenizi gerekir. Bunun yanı sıra yastık kılıflarınızı da belirli aralıklar ile değiştirmelisiniz. Ancak bu şekilde kısa vadede mikrobun ve sivilcenin yayılımını engelleyebilirsiniz. Ortak kullanılan tüm cilt ürünlerinden uzak olmalısınız. Tedavi etmeseniz dahi en azından bu şekilde yayılmasını önleyebilirsiniz.

Sivilceyi En Hızlı Ne Geçirir?

Akne tedavisi sırasında kişilerin özellikle bakım ritüellerine önem vermeleri gerekmektedir. Bakım aşamasında kullanılan malzemelerin büyük ölçüde doğal olması gerekmektedir. İçeriği doğal olmayan ürünler kullanıldığı zaman uzun vadede cilt dokusunda sorunlar meydana gelebilmektedir. Sivilceyi en hızlı geçiren solüsyonlar uygulanırken bir diğer yandan da güneşten olabildiğince uzak olmaya dikkat etmelisiniz. Sivilce tedavisi olurken beslenme düzeninize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Beslenme düzeninde karbonhidrat ağırlıklı besinlerden en azından bir süre uzak kalmanız gerekmektedir. Beslenme sürecinde daha doğal ve bitkisel bir Akdeniz tipi anlayış benimsediğinizi zaman elde edeceğiniz verimliliğin sizin için çok daha yüksek olacağının da bildirilmesi gerekmektedir. Cilt sağlığı ile vücudun dengeli şekilde beslenmesinin birbiri ile en yakından bağlantılı iki unsur olduğunun da ayrıca hatırlatılması gerekir.

Akne Tedavisi; İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer Evde?

Akne tedavisi sırasında tıbbi bir tedavi almak istemeyen kişilerin evde uygulayabileceği yöntemler de vardır. Örneğin nanenin antiseptik etkisinden istifade edebilirsiniz. Nanenin demlenmesinin sonrasında sivilcenin üzerine uygulayarak hem iltihabın yangısını azaltabilirsinizi hem de bölgenin daha fazla mikrop kapmasını engelleyebilirsiniz. İltihaplı sivilce evde kurutulduktan sonra leke kalmaması için olabildiğince güneş ışınlarından uzak kalmanız gerekmektedir. Cilt rahatsızlıkları ile alakalı inceleme yapıldığı zaman bu rahatsızlıkların büyük çoğunluğunun güneş ışınları kaynaklı olarak ortaya çıktığının da belirtilmesi gerekir. Evde leke tedavisi için uygulayabileceğiniz en kapsamlı seçeneklerin başında sarı kantaron yağı gelmektedir. Sarı kantaron yağı lekelerin büyük ölçüde silinmesini, mümkün kılar.

Akne Tedavisi; İltihaplı Sivilceyi Ne Kurutur?

Akne tedavisi sırasında uygulanan unsurların başında iltihap kurutucular gelmektedir. Bir solüsyon halinde reçete edilen bu iltihap kurutucular sayesinde hem ağrı yapan hem de görüntü bakımından da sorunlu bir yapıda olan sivilceler ile mücadele etmeniz sağlanacaktır. Farmakolojik sivilce tedavisine başlamadan önce genel sağlığınızın bu tedavi için uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

İltihaplı sivilceyi kurutma aşamasında güneşten de kaçınmanız gerekmektedir. Sivilce kurutmak için uygulanan maddelerin büyük çoğunluğu ciltte tahrişe sebebiyet verebilmektedir. Bunun için güneş ışınlarından olabildiğince uzak kalmanız gerekmektedir.

Sivilce Sıkıldıktan Sonra Ne Yapmalı?

Akne tedavisi sırasında meydana gelen sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması gerekmektedir. Bir sivilceyi sıkmak o noktada iz kalmasına nende olacaktır. Aynı zamanda sıkma işlemi genellikle tırnaklar ile yapıldığı için tırnaklarda yer alan mikropların tene sirayet etmesi de söz konusu olabilmektedir.

Sivilce sıkıldıktan sonra , ki asla sıkılmamalıdır, bu bölgenin bol su ile yıkanması gerekir. Aksi takdirde sadece bir bölgede olan sivilcenin tüm yüzünüze yayılmasına neden olabilirsiniz. Sivilce sıkma işlemlerinden uzak durarak cildinizi kendi dengesine bırakmanız dahi sıkmaktan daha mantıklı olacaktır.

Akne Tedavisi; Yüzdeki Sivilceler Doğal Yolla Nasıl Geçer?

Yüzdeki sivilceler doğal yolla da tedavi edilebilmektedir. Bu olanakların başında kesinlikle çay ağacı yağı gelmektedir. Çay ağacı yapının içeriğinin doğal olduğundan emin olmalısınız. Piyasada bu yağın yaygınlığının artması ile beraber yağın gerçeği ile sahtesini ayırt etmek de daha zor bir hal almıştır. Yüzdeki sivilceler için çay ağacı yapını sadece bölgesel olarak uygulamanız gerekmektedir. Kulak pamuğunun üzerine damlatmanızın sonrasında sivilceye değdirmelisiniz. Aynı kulak çubuğu ile sadece tek bir sivilceye uygulama yapmanız gerekmektedir. Birden fazla yerde kullanılması durumunda mikrobun yayılmasına neden olmanız söz konusu olabilmektedir.

Sivilceler neden meydana gelir?

Sadece cilt ile alakalı sorunlar sebebi ile gözeneklerin kapanmasından dolayı ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda karaciğer sorunları sebebi ile de meydana gelebilmektedir.

Sivilce tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Sivilce tedavisi sırasında hyaluronik asit ya da mezoterapi gibi yöntemler yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Sivilceler kaç haftada geçer?

Uygulanan tedaviye ve sizin cilt tipinize göre sivilcelerin ne kadar sürede geçebileceği değişim arz etmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Sivilce İzleri İçin Doğal Yağlar

Hamilelikte Saç Bakımı

Ciltteki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Ateş Düşürmek İçin Doğal Yöntemler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.