Hamilelikte Saç Bakımı | Hamileler Saç Bakımı Yaptırabilir Mi?

01.03.2021
526
Hamilelikte Saç Bakımı | Hamileler Saç Bakımı Yaptırabilir Mi?

Hamilelikte saç bakımı, bu süreçte anne adayları için önemli bir konudur. Hamilelik sürecinde taze anne adaylarında, hamileliğin birkaç ayından sonra saç dökülmesi görülmektedir. Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının ruh halinde aniden bir değişim gözlenmektedir. Bu psikolojik ve fiziksel tepkiler sonucunda hormonlardaki değişimler ile da saç dökülmeleri olabilmektedir. Bu süreç geçici olup iyileşebilmektedir.

Hamilelikte Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik sürecinin anne adaylarının vücudunda yaratmış olduğu değişimler sonucunda saç dökülmesi bir belirti olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple hamilelikte saç bakımı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Saç dökülmesinin sebepleri ise şöyledir:

  • Hormonların değişimi
  • Besin ve mineral eksikliği
  • Vitamin eksikliği
  • Genetik olarak geçen faktörler
  • Stres

Hamilelikte Beslenme Saç Sağlığını Etkiler Mi?

Hamilelik döneminde saç bakımı, hamilelik öncesinde olduğu gibi kişinin kendi isteği ile devam ettirdiği bir bakımdır. Hamilelik sürecinde ve sonrasında beslenmeye dikkat edilmelidir.

Sağlıklı beslenmeye önem verilmelidir; çünkü beslenme kan değerlerine direkt olarak etki etmektedir. Kan değerlerinin olması gereken düzeyde olması da saç sağlığına direkt etki etmektedir. Hamilelik sürecinde taze anne adayları yoğun saç dökülmesine maruz kalmaktadır.

Hamilelikte Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik döneminde saç bakımı, hamilelik öncesi süreçten biraz farklılık göstermektedir. Hamilelik öncesinde kullanılan rutin ürünler yerine daha az katkı maddeli ve daha doğal ürünlere yönelmek gerekmektedir.

Özellikle saç boyası, konusu doktorlara göre risk taşımaktadır. Bebeğin organlarının oluşumu aşamasında saç boyamak risklidir. Boyada bulunan kimyasallar bebeğe zarar verebilmektedir bu yüzden saç boyamak tartışmalı bir konu haline gelmektedir.

Hamilelikte Saç Bakımı; Hamilelikte Hangi Ürünler Tercih Edilmelidir?

Hamilelik döneminde saç bakımı konusunda besleyici ve doğal ürünler tercih edilmelidir. Doğal yağlar ile de hamilelikte saç bakımı desteklenmelidir. Zeytinyağı bu bakım için en uygun ve en doğal olan yağdır.

Bunun yanı sıra kokusu daha hoş olan hindistan cevizi ve badem gibi meyvelerinde yağı tercih edilebilmektedir.  Anne adayları saçlarında kalıcı işlemlerden kaçınmalıdır. Saç dökülmelerinin bir diğer sebebi de strestir. Enerjilerini yüksek tutmalı motive edici ve rahatlatıcı egzersizler yaprak stresten kaçınmalıdırlar. Saç bakımı, hamilelik döneminde annenin genel sağlığı için önem taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir;


Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Çatlak Önleyici Doğal Yağlar

Hamilelikte Çatlaklar İçin Doğal Yağlar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.