Hamilelikte Çatlak Önleyici Doğal Yağlar | Hamilelikte Çatlak Oluşmaması İçin Ne Kullanılmalı?

16.06.2021
864
Hamilelikte Çatlak Önleyici Doğal Yağlar | Hamilelikte Çatlak Oluşmaması İçin Ne Kullanılmalı?

Hamilelikte cildin fazla genişlemesi nedeni ile kişilerin karın bölgesinde çatlaklar oluşur. Ancak bu çatlakların temel nedeni karnın büyüme sırasında yeterince nemlendirilmemesidir. Nemlendirilmeyen karın derisi elastikliğini kaybeder ve gerilmeye dayanamayarak çatlak görünümleri oluşturur. Hamilelikte çatlak önleyici doğal yağlar ile bu nemlilik kazandırılır ve çatlak görünüm oluşması engellenir.

Hamilelikte Çatlak Olmaması İçin Hangi Yağlar Uygulanır?

Hamilelik sırasında çatlağınız olmasın istiyorsanız tercih edeceğiniz yağların yoğun nemlendirici özelliğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Tercih edebileceğiniz en iyi hamilelikte çatlak önleyici doğal yağlar;

  • Jojoba Yağı: Jojoba yağı cilde en iyi uyum sağlayan yağlardan biridir. Bu nedenle cilde elastikiyet sağlar ve hamilelik sırasında oluşan gerilime karşı yumuşak bir doku sunar.
  • Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı hem nemlendirici hem de cilt yenileyici özelliğe sahiptir.
  • Badem yağı: Badem yağının içeriğinde E vitamini ve çeşitli nemlendirici vitaminler bulunur. Hamilelikte kullanması en zararsız yağlardan biridir.

Hamilelikte Doğal Yağların Uygulaması Nasıl Yapılır?

Hamile bireyin karnına hamilelikte çatlak önleyici doğal yağlar uygulamasından önce yağın içeriğine dikkat etmesi gerekir. En uygun yağların tercih edilmesi gerekir. Eğer aldığınız herhangi bir yağınız yoksa https://www.dogalsaglik.com/shop/ da tüm yağlar açıklanmış içerikleriyle birlikte! Yağları inceleyerek size en uygun olan yağı anında satın alabilirsiniz.

Yağınızı aldıktan sonra uygulama aşamasına geçebilirsiniz. Uygulama öncesinde kişinin mümkünse duş alması, en azından nemli bir bez ile karın bölgesini temizlemesi gerekir. Böylece uygulama temiz alana yapılacaktır.

Uygulama için bir miktar yağınızdan ya da yağ karışımınızdan avcunuza alın. Önce yağı ellerinize bulaştırarak karışımını sağlayın. Daha sonra ellerinizdeki yağı yavaşça karın cildinize yedirin. Uygulama ve masaj süresini ortalama 5 dakika kadar uzun tutun.

Uygulama işleminizin bitmesinin ardından yağınızı durulamayın. Cildin kendi kendine yağı emmesi için süre tamamlayın. En azından 5 saat yağın cildinizde durmasına özen gösterin.

Hamilelikte Tehlikeli Doğal Yağlar Var Mı?

Hamilelik sırasında kadınların uyguladıkları ya da kullandıkları yöntemlere dikkat etmesi gerekir. Bazı durumlar bebek için tehlikeli bir durum oluşturabilir. Bu durumlar içerisine dahil edilebilecek yağlar şu şekildedir;

  • Esansiyel yağlar: Lavanta yağı, nane yağı gibi yağlar gebeliğin 13. Haftasında kadar kullanılmaması gerekir. Bunun temel nedeni bu yağların bebeği etkileyebilecek kasılmalar yapmasıdır.
  • Tarçın yağı, karafil yağı, biberiye yağı, adaçayı yağı ve yasemin yağı rahimde kasılmalara neden olabilir. Bu kasılmaların erken doğum ya da düşük ile sonuçlanacak olumsuz sonuçlara ortam oluşturabileceği düşünülüyor.

Eğer yukarıda adı geçen yağlardan birini kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışarak görüşünü almalısınız. Bu yağların dışında da farklı nedenlerden kaynaklı kullanmak istediğiniz doğal yağları mutlaka uzman bir kişiye danışmalısınız. Doktorunuz gerekli durumlarda size kullanabileceğiniz alternatif seçenekler sunacaktır.

En doğal ürünler için tıklayın

İndirimli ürünleri kaçırmayın

Hamile İken Doğal Yağları Kullanmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte çatlak önleyici doğal yağlar yanında farklı birçok nedene etki eden doğal yağlar da bulunuyor. Özellikle mide bulantısı, kusma ya da annenin daha rahat hissetmesini sağlayacak stres azaltıcı yağlar kullanılmak istenir. Ancak kullanılan bu doğal yağlar bebeğe zarar verir mi?

Doğal yağların içeriği tamamen doğal ürünlerden üretilir. Bu nedenle medikal ya da kozmetik ürünlerdense doğal yağların tercih edilmesi çok daha sağlıklıdır. Ancak bazı yağlar anne karnında kasılmalara neden olabilir.

Özellikle tarçın, karanfil, biberiye gibi yağlardan oluşturacağı kasılmalardan kaynaklı uzak durulması gerekiyor. Ancak uygulanan yağların tam olarak kana karışması ya da emilmesi gibi bir durumu bulunmadığı için içeriğinde bulunan ürünler kasılma dışında bebeğe herhangi bir zarar vermez. Hatta bazı yağlar içilerek tüketildiğinde hem bebeğe hem de anneye sağlıklı gelir.

Hamilelikte Doğal Yağlar Mı Yoksa Medikal Ürünler Mi Kullanılmalı?

Hamilelik döneminde gerek çatlaklar gerek ruhsal durum gerekse mide ve bağırsağa bağlı problemler baş gösterir. Tüm bu problemler için ise hem medikal hem de doğal yağ tedavileri bulunur.

Bir problem ile karşılaşmanız durumunda doktorunuza danışmanız önceliktir. Ancak medikal ürünler kullanmak istemiyorsanız doktorunuza kullanabileceğiniz yağları danışarak fikrini almalısınız.

Hamilelik döneminde verilen medikal ürünler bebeği etkilemeyecek içeriğe sahip olmak zorundadır. Bu nedenle verilebilen ilaçlar son derece kısıtlıdır. Karşılaştığınız problemlerin çözümüne uygun varsa medikalleri varsa da doğal yağları güvenle kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Çatlak Olmaması İçin Hangi Yağ Kullanılır?

Hamilelik döneminde çatlak oluşmaması için kullanılabilecek bitkisel yağlar vardır. Avokado yağı, kakao yağı, badem yağı ve Hindistan cevizi yağı çatlak oluşumunun önüne geçen bitkisel yağalardır. Hamilelerin kullanılmasında herhangi bir sakınca olmayan yağlarla düzenli masaj yaparak çatlak oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Çatlaklar İçin Hangi Yağ Kullanılmalı?

Vücutta oluşan çatlaklar hızlı kilo alıp verme gibi sebeplerle ortaya çıkabilir. Çatlakların giderilmesi için kullanabileceğiniz bitkisel yağlar vardır. Badem yağı, kakao yağı, avokado yağı, portakal yağı ve limon yağı çatlakların giderilmesine yardımcı olur. Bu yağlarla çatlak olan bölgelere düzenli masaj yapılması gerekir.

Hamilelikte Karına Hangi Yağ Sürülür?

Hamilelikte oluşabilecek çatlakların önüne geçmek için kullanılabilecek bitkisel yağlar; avokado yağı, badem yağı, kakao yağı ve Hindistan cevizi yağıdır. Bu yağların hamilelik döneminde kullanılmasına herhangi bir sakınca olmadığı gibi cilt sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu yağlarla cildinize haftada 1-2 kez masaj yapabilirsiniz.

Hamilelikte Çatlak Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Hamilelik döneminde çatlak oluşmaması için karına düzenli olarak yağ bakımı yapabilirsiniz. Avokado yağı ve Hindistan cevizi yağı, çatlak oluşmaması için kullanabileceğiniz bitkisel yağlardır. Bu yağlarla haftada 2 kez düzenli masaj yapmanız halinde çatlak oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda badem yağı ve kakao yağı da çatlak oluşmasını engelleyen bitkisel yağlardır.

İlginizi Çekebilir;

Hamilelikte Çatlaklar İçin Doğal Yağlar

Saç Bakımı Saç Dökülmesi

Çatlak Tedavisi

Doğal Yöntemlerle Çatlak Tedavisi

Regl Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yapılmalıdır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.