Doğal Sağlık

Kara Sivilce | Siyah Nokta Temizleme

06.02.2021
313
Kara Sivilce | Siyah Nokta Temizleme

Kara sivilce yani siyah noktalar en büyük cilt problemlerinin başında gelir. Özellikle yüzün T bölgesinde çıkan siyah noktalar oldukça rahatsız edici bir görüntü oluşturur. Burun bölgesinde daha çok yoğunlukta olup çirkin bir görüntü oluşturan kara noktalar, gerekli bakım ve temizliği yapılmadığı zaman ağrılı sivilcelere dönüşür. Kara sivilce probleminden kurtulmak aslında çok kolay.

Kara Sivilce (Siyah Nokta) Nedir?

Kara sivilce, cilt üzerinde en can sıkan görüntülerden birisidir. Özellikle burun etrafında çıkan siyah noktalar cildin hem kirli, hem de yağlı görünmesine neden olur. Siyah nokta özellikle yağlı ciltlerde kötü bir görüntü oluşturur. Kara sivilce de aynı aknelerin oluşumuna benzer sebeplerden dolayı çıkarlar. Kara sivilce en çok yağlı beslenme sebebi ile oluşur. Yağlı beslenme neticesinde cilt tabakasında meydana gelen yağlanma, folikülleri yani gözenekleri tıkar ve siyah nokta oluşumu başlar. Foliküller hem kıl üretme hem de yağ üretme görevine sahiptir. Yani foliküller fazla yağdan tıkandığı için kara sivilce oluşumu gerçekleşir. Kara sivilce kadınlarda da erkeklerde de sıklıkla görülen cilt problemidir. Cilt yüzeyinde biriken yağlar hava ile temas ettiyse zaman içerisinde siyah bir görüntü alarak siyah nokta halini alır. Üzeri kapalı ise sivilce halini alır. Özellikle burun kenarlarında, çenede, ense ve omuzlarda yaygın görülür. Kara sivilceler akne gibi olmadığı için ağrılı değildir.

Kara Sivilce (Siyah Nokta) Nasıl Temizlenmeli?

Kara sivilce en çok yağlı yemekten kaynaklanır. Ayrıca yüzün günlük bakımının yapılmaması, doğru cilt bakım ürünlerinin kullanılmaması, toz ve kir içerisinde çok fazla durmak gibi sebeplerden dolayı artık gösterebilir. Cilt bakımı sürekli ve düzenli olarak yapılmadığı sürece kara sivilce oluşumu tamamen geçmeyecektir. Cilt bakımı istisnasız her gün günlük rutin olarak yapılmalıdır. Ayrıca cilt tipine uygun ürünler kullanılmalıdır. Kara sivilcelerin el ile sıkılarak temizlemeye çalışmak cilt üzerinde derin izlere sebep olacaktır. Kara sivilce görüntüsü geçse bile sivilce izleri kalarak yine kötü bir görüntü oluşacaktır.

Kara Sivilce

Kara Sivilce İçin Neler Kullanılmalı?

Kara sivilce yani siyah noktaların yok olması için neler kullanılabileceği hangi bölgede çıktığına göre farklılıklar gösterir. Özellikle yüz üzerinde çıkan siyah noktaların tedavisinde kullanılacak malzemeler oldukça dikkatli seçilmelidir. Eczanelerde ya da kozmetik mağazalarında satılan cilt temizleme tonikleri, yağlanmayı önleyici sabunlar, siyah nokta bantları, maskeler, peelingler bu konuda oldukça etkilidir. İçerisinde yer alan salsilik asit, benzoil peroksit gibi maddeler siyah noktaların yok edilmesinde etkili maddelerdir. Fakat yine de önemli olan düzenli bir şekilde rutin haline getirerek kullanılmasıdır. Hiçbir ürün tek kullanımda tüm siyah noktalardan kurtarmaz. Doğru ve düzenli kullanım şarttır. Bunun gibi ürünler cildi fazla yağdan arındırır ve siyah nokta oluşumunu önler.

Siyah Nokta Maskesi Kullanmak

Kara sivilce için hazır satılan, soyulabilen maskeler oldukça etkilidir. Özellikle Garnier Siyah Nokta Karşıtı Soyulabilen Kömür Maskesi siyah noktalar için birebir. Yüzün tamamına ya da sadece siyah noktaların yoğun olduğu T bölgesine uygulanır ve 20 dakika kuruyana kadar beklenir. Kuruduğu zaman nazikçe kaldırıldığında siyah noktaların maske ile birlikte çıktığı görülecektir. Bunun haricinde siyah nokta bantları da oldukça işe yarayan yöntemlerden birisidir. Bunların hiçbirisini istemeyip evde doğal bir kara sivilce maskesi hazırlamak isteyebilirsiniz. Birkaç doğal siyah nokta maskesi tarifi vermek gerekirse,

Kara sivilce görünümünü yok etmek için yüz bakımının en iyi şekilde yapılması gerekir. Bunun için de doğru cilt bakım ürünlerinin seçilmesi son derece önemli. Cilt içi nasıl ürünler kullanıldığında en iyi sonuçlar alınabileceği ile ilgili olarak bir dermaologtan yardım alınmalıdır. Ayrıca La Roche Posay Effaclar SpotScan uygulaması kullanılarak cilt tipi rahatlıkla öğrenilebilir. Bunun için yüzün 3 farklı açıdan çekilmiş fotoğrafı uygulamaya yüklenir. Uzman dermatologlar tarafından yüzün akneye eğilimli yönleri değerlendirilerek problem seviyesine göre cilt taraması yapılır. Bu taramanın sonucuna göre belirli bir cilt bakım rutini uyarlanır. Sonrasında uygulanan programa göre ilk yüklenen fotoğraflara göre cildin nasıl bir ilerleme kaydettiği görülebilir. Bu uygulama ile hangi ürünler ne sıklıkta ve nasıl kullanılacağına dair önemli bilgilendirmeler yapar.

Kil Maskesi İle Siyah Nokta Temizlemek

Kil maskeleri kara sivilce oluşumunu temizlemek için son derece faydalıdır. Ayrıca gözeneklerin sıkılaştırılması için de en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Kil maskeleri hem aktarlarda hem eczanelerde hem de güzellik ürünleri satan kozmetik mağazalarında çokça bulunan bir üründür. Özellikle aktarlarda satılan doğal kil ile basit bir şekilde kil maskesi hazırlanabilir. Doğal kil üzerine bir miktar limon suyu eklenerek kıvam verilir. Limon suyu yerine elma sirkesi de kullanıldığında enfeksiyon oluşumunu önleyecek ve sivilce oluşumunu engelleyecektir. Sirke ya da limon suyu ile kil karıştırılarak macun kıvamına getirilir ve yüze uygulanır. Göz çevresi hariç tüm yüze uygulanmalı ve kuruyana kadar bekletilmelidir. Ilık su ile yıkandıktan sonra nemlendirilmelidir.

Yumurta ile Siyah Nokta Temizlemek

Kara sivilceler yumurta ile de yok edilebilir. Bir kâse içerisine yumurta akı kırılır. Köpürene kadar iyice çırpılır. Yumurta iyice köpürtüldükten sonra cilde sürülür. Üzerine bir kat kağıt havlu yapıştırılır. Onun üzerine de bir kat daha yumurta akı sürülerek tekrar kağıt havlu yapıştırılır. Kağıt havlular kuruduğu zaman yavaşça ciltten soyularak çıkartılır ve cilt ılık su ile yıkanarak temizlenir. Sonrasında cilt yine mutlaka uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir.

Burundaki siyah noktalar nasıl geçer evde?
Siyah nokta problemi yaşadığınız takdirde bunu evde belirli bakım rutinleri ile birlikte giderebilirsiniz. Bunun için elma sirkesi uygulanabilir. Elma sirkesini direkt olarak cildinize temas ettirmemeniz gerekir. Pamuk yardımı ile gece uyumadan önce elma sirkesini siyah nokta olan yerlere uyguladığınız takdirde zamanla azaldığı görülür. Yoğurtla yapılan maskeler de, siyah noktalar için tercih edilir.
Inatçı siyah nokta nasıl çıkarılır?
İnatçı siyah noktalar için cildiyeci tavsiyesi almanız gerekir. Siyah noktalar ciddi zararlı etkileri ile bulunabilir. Ancak siyah nokta temizleme kremlerini, doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde bu siyah noktalardan kurtulmanız mümkün.
Siyah noktalar doğal yolla nasıl geçer?
Siyah noktalardan doğal yollarla kurtulmak istediğiniz takdirde bunun için bilinen belirli yöntemler bulunur. Bunlar buhar banyosu, limon ya da karbonatla yapılan maskeler, yoğurt ve yulafla yapılan maskeler olarak yer edinir. Buhar banyosunu, duş sonrasında yapmanız gerekir. Limon, yağ ve kir sökücü etkisi ile bilinir. İçeriğinde karbonatta bulunduğu takdirde siyah noktalar zamanla arınır. Yoğurt ve yulaf maskesi de her duş sonrasında uygulanıp, kirden arınması adına önemlidir
Siyah nokta nedir nasıl geçer?
Siyah nokta özellikle ergenlik döneminde ciltte belirli sebeplerden dolayı oluşan bir problemdir. Siyah nokta zamanla geçer. Ancak kalıcı siyah noktalar için çeşitli kremler kullanılabilir. Evde yapılan doğal maskelerle birlikte de siyah nokta azaltılmasının kalıcı bir yanı bulunmaz. Yalnızca cildin temiz tutulup, doğru bakım ürünleri ile arındırılması gerekir.

İlginizi Çekebilir;


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.