Doğal Sağlık

Hyaluronik Asit ve C Vitamini Birlikte Kullanılır mı | Hyaluronik Asit Ve C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır?

01.09.2021
2.278
Hyaluronik Asit ve C Vitamini Birlikte Kullanılır mı | Hyaluronik Asit Ve C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik Asit ve C Vitamini Birlikte Kullanılır mı; Cildimiz, gün içerisinde pek çok zararlı dış etkene maruz kalmakta ve bu etkenlerin her birisi de cildimizin erken yaşlanmasına ya da çeşitli cilt problemleri ile karşılaşmamıza neden olmaktadır. Özellikle güneşin zararlı ışınları ( UV ışınları ) cildin yaşlanması ve kırışıklıkların artması gibi durumlarda en etkili sebep olarak görülmektedir. Bu yüzden dışarı çıkmadan önce mutlaka koruyucu özelliği yüksek olan güneş yağlarının kullanılması gerektiği söylenmektedir.

Ancak bu yağlar da yapıları gereği ciltte, akne- sivilce ya da siyah nokta gibi sorunlara yol açabilmektedirler. Her ne kadar nem içerikli ya da yağ oranı düşük güneş kremleri üretilse de hiçbir şey etkili bir cilt bakımının yerini tutmamaktadır diyebiliriz. Peki, etkili bir bakımın içerisinde yer alan bakım ürünleri nelerdir? Bilindiği üzere son zamanlarda yaşlanma karşıtı ve kırışık önleyici ürünlerin içeriğinde hyaluronik asidin ismini sık sık duymaya başladık. Bunun yanı sıra C vitaminin faydaları da asla görmezden gelinemez. Ancak Hyaluronik asit ve C vitamini birlikte kullanılabilir mi? Bu sorunun yanıtını vermeden önce ilk olarak sizlere bu iki anti yaşlanma karşıtı bileşenden daha detaylı bir şekilde bahsedelim.

C Vitamininin Cilde Faydaları Nelerdir?

Hyaluronik asit ve C vitamini birlikte kullanılabilir mi sorusunun yanıtına geçmeden önce ilk olarak vücudumuzun her anlamda ihtiyaç duyduğu C vitaminden biraz söz edelim. Bilindiği üzere C vitamini, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizleri hastalıklara karşı koruyan bir bileşiktir. Dışarıdan yani pek çok sebze ve meyve gibi besinlerden kolaylıkla elde edilebilir. Ancak bu vitaminin faydaları yalnızca vücudumuz açısından değil cildimiz için de oldukça etkilidir. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • C vitamini, güneşin zararlı etkilerinin azaltmasına yardımcı olur.
  • C vitamini, ciltteki renk değişimlerini düzenler ve böylece aynı tonun elde edilmesine yardımcı olur.
  • C vitamini, sivilcelerin, akne ve siyah noktaların oluşumunu engeller.
  • Ciltte sivilce- akne ya da siyah nokta gibi problemler varsa bu problemleri kısa süre içerisinde azaltır ya da yok eder.
  • C vitamini, yaşlanma karşıtı bir bileşiktir. Bu yüzden ciltte meydana gelen kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur.
  • Ayrıca ilerleyen yaşlarda oluşabilecek kırışıklıkların da önlenmesini sağlar.
  • Buna ek olarak cildin pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüme kavuşmasına imkan verir.

Görüldüğü üzere C vitamini tek başına kullanıldığında dahi oldukça etkili sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak bazı bileşenler ile birlikte kullanıldığında da sonuç daha memnun edici boyutlara ulaşmaktadır. Peki, bu diğer bileşenler neler? Hyaluronik asit ve C vitamini birlikte kullanılabilir mi? Bu sorunun yanıtını yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

C Vitamini Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik asit ve C vitamini birlikte kullanılabilir mi sorusunun yanıtından evvel, C vitaminin nasıl kullanıldığından bahsedelim. Bilindiği üzere C vitaminin cilde inanılmaz etkileri ve faydaları bulunmaktadır. Pek çok kozmetik bakım ürünlerinin içinde de C vitamini yer almaktadır. Ancak buna ek olarak bu ürünlerin içerisinde daha birçok kimyasal bileşenin yer aldığını ve bunlardan bazılarının da cilde zararlı olabileceğini söylemek mümkün. Zaten bilindiği üzere cilt tipine göre, kullanılması gereken bakım ürünleri de değişkenlik göstermekte. Bu yüzden bu tür ürünlerin herkeste aynı sonuçları yaratması imkansızdır diyebiliriz. Peki, bu konuda ne yapmalıyız? Kendi bakım rutinlerinizi ve kendi maskelerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Ancak temizleme losyonları ya da ürünlerini kullanmanızda pek bir sakınca yok. Bu yüzden kozmetik firmaların ürettiği bazı temizleme losyonlarından, cildinizi temizlemek için yararlanabilirsiniz. Gelelim; C vitamini nasıl kullanılır sorusuna. Bunun için eczanelerde, bazı büyük kozmetik mağazalarında satılan ve serum şeklinde olan C vitaminlerini tercih edebilirsiniz.

Bu serumları edindikten sonra yapmanız gereken ise; öncelikle cildinizi güzelce temizlemek olmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz temizleme ürünleri ile ya da kendinizin yaptığı temizleyici maskeler ile cildinizi temizledikten ve gözenekleri açtıktan sonra, bu serumdan birkaç damla parmağınıza damlatın. Parmağınıza damlattığınız C vitamini serumunu cildinizin her alanına dairesel hareketler ile masaj yaparak dağıtın. Parmaklarınızı cildinize fazla bastırmadan bu işlemi uyguladıktan sonra cildinizin serumu iyice çekmesini bekleyin.

Daha sonra C vitamini serumunun ardından nemlendirici kremler ya da pH seviyesi biraz daha yüksek bakım kremleri uygulanabilmektedir.

Hyaluronik Asit Nedir, Ne İşe Yarar?

Hyaluronik asit ve C vitamini birlikte kullanılabilir mi sorusundan önce ismini artık sık sık duyduğumuz ve neredeyse her reklamda karşımıza çıkan hyaluronik asitten de söz edelim. Bu asit; cildin olduğundan dolgun görünmesini sağlayan ve cildin nemi dengelemesine yardımcı olan bir bileşiktir. Cildi dolgun gösterdiği ve bu konuda son derece etkili olduğu için dolgu malzemesi olarak botoks tekniğinde de sıkça kullanılmaktadır.

Hyaluronik asit nemi adeta sünger gibi emerek cilt içerisinde tutulmasına yardımcı olmaktadır. Hatta öyle ki 1 gramı ile 6 litre suyun tutulmasını sağlar diyebiliriz. Peki, bu asidin cilde faydaları neler diye soracak olursak; öncelikle cildin nem dengesini ayarladığını tekrardan belirtebiliriz. Bilindiği üzere cildin nem dengesinin gerekli oranlarda olması, sağlıklı ve genç görünümlü bir cildin anahtarıdır diyebiliriz. Bu yüzden de nem dengesinin korunmasının son derece önemli olduğunu da belirtebiliriz.

İkinci özelliği ise, yukarıda bahsettiğimiz gibi cildin daha görünmesini sağlamaktır. Dolgun görünüm ile kırışıklıklar engellenmekte ve cilt daha genç bir yapıya kavuşmaktadır.

Hyaluronik asit hakkında en çok merak edilen ise bu bileşiğin cilt için zararlı olup olmadığıdır. Bu asidin cilt için hiçbir zararının bulunmadığını hatta bu asidi salgı şeklinde vücudumuzun da ürettiğini söyleyebiliriz. Yani aslında hyaluronik asit her cilt tipi için oldukça faydalıdır diyebiliriz.

Hyarulonik Asit ve C Vitaminini Birlikte Kullanmak Zararlı mı?

Hyaluronik asit ve C vitamini birlikte kullanılabilir mi sorusunun yanıtı, en çok merak edilen bakım konular içerisine dahildir diyebiliriz. Bilindiği üzere farklı bileşikler kimyasal yapıları nedeniyle her daim birlikte kullanamazlar ya da kullanıldığında kişilerin zarar görmesine yol açabilmektedir. Her ne kadar cilt bakım ürünlerinde kullanılan kimyasal bileşenlerin oranı uygun ya da yapısı seyreltilmiş olsa da, bu ürünler ile kullanılan başka kremler ya da serumlarda bulunan bileşenler bir araya geldiklerinde cilde zarar verebilmektedir. Bu zarar ise çoğu zaman; ciltte tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve hatta cildin sivilcelenmesi gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Bazı durumlarda ise bazı bileşiklerin birlikte kullanılması cilt lekelerine dahi sebep olabilmektedir. Bu yüzden cilt bakım ürünlerinin hepsini birlikte kullanmamaya, kullansanız da bunu bilinçli bir şekilde yapmaya mutlaka özen gösterin.

Peki, gelelim Hyaluronik asit ve C vitamini birlikte kullanılabilir mi sorusuna. Bu iki bileşik de birbiri ile zararlı bir etkileşime girmemekte ve böylece olumsuz sonuçlar elde edilmesine neden olmamaktadır. Hatta aksine, bu iki ürün birlikte kullanıldığında çok daha etkili ve çok daha sağlıklı bir cilt görünümü elde edilebilmektedir. Bu yüzden eğer etkili bir cilt bakım tavsiyesi istiyorsanız bu iki ürünü de birlikte kullanmayı deneyebilirsiniz.

Hyaluronik Asit ve C Vitamini Birlikte Kullanılır mı; Hyaluronik Asit ve C Vitamine Dair Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hyaluronik asit ve C vitamini birlikte kullanılabilir mi sorusundan sonra bu ürünlere dair biraz daha bilgilendirme yapabiliriz. Çünkü pek çok kişi, bu bakım ürünlerinin nasıl seçileceği ya da bu ürünleri satı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sormaktadır. Öncelikle; C vitamini serumlarından bahsedelim. C vitamini serumlarının cilt için olan faydalarından zaten bahsetmiştik. Bu faydalar dolayısıyla ürünü satın almak isteyen kişiler için uzmanların bazı tavsiyeleri bulunmakta.

Bu tavsiyelerden ilki de, C vitamininin serum içerisinde bulunma yüzdesidir diyebiliriz. Bilindiği üzere çoğu kozmetik ürün arkasında hangi bileşenden % kaç oranda bulunduğu yazmaktadır. İşte bu ürün için de, C vitaminin % 15 ila % 30 aralığında olduğu serumların tercih edilmesi gerektiği söylenmektedir.

Eğer bu ürünlerin arkasında bulunma yüzdeleri yazmıyorsa o zaman alternatif başka bir yol olarak ürünün etiketine bakmayı önerebiliriz. Uzmanlar eğer, bu serumun arkasında bulunan ver içeriğinde yer alan bileşenler arasında en ön sırada C vitamini yazan bir ürün bulduysanız o nu satın alabilirsiniz diyorlar. Yani bu bağlamda ilk sırada C vitaminin yer almadığı ürünlerde kalite konusunda sorunlar yaşanabilir diyebiliriz.

Hyaluronik Asit ve C Vitamini Birlikte Kullanılır mı; C Vitamini ve Hyaluronik Asit Birlikte Nasıl Kullanılmalıdır?

Hyaluronik asit ve C vitamini birlikte kullanılabilir mi sorusunun ardından merak edilen bir diğer konu da bu iki bakım ürününü birlikte nasıl kullanmamız gerektiğidir. Öncelikle bir bakım ürününden ya da yönteminden verimli yani etkili bir sonuç alabilmemiz için o bakımı düzenli olarak uygulamamız gerektiğini söylemekle söz başlayalım. Düzenli ve doğru bir şekilde uygulanmaya bakımlar ne yazık ki beklediğimiz etkileri bizlere vermez.

Bu bağlamda hyaluronik asit ve C vitaminin düzenli rutinler eşliğinde uygulanması gerektiğini artık biliyoruz. Buna ek olarak her iki bakım ürününü de hem sabah hem de akşam uygulayabiliriz. Sabah kalktıktan sonra cildimizi yeni bir güne hazırlayabilir akşam uykudan önce de cildimize rahat bir nefes aldırabiliriz.

Peki, bu ürünlerin kullanım sırası nasıl olmalı? Yani önce C vitamini mi yoksa hyaluronik asit mi kullanılmalı? Uzmanlar bu konuda da her zaman öncelikle PH seviyesi en düşük ürünlerin kullanılmasını öneriyor. Yani bu bağlamda cildimizi güzelce temizledikten sonra ilk olarak C vitaminin uygulanması gerekiyor. Daha sonra cilt c vitamini serumunu iyice emdikten sonra arkasından da hyaluron asit serumunu uygulayabiliriz.

Hyaluronik asit son dönemlerin en çok tercih edilen yaşlanma karşıtı ürünü haline geldi. Bu yüzden bakım kremleri ve yüz maskelerinin yanı sıra, serum ve tablet şeklinde ürünler de piyasada yer almaktadır. Hangisi daha etkili diye sorulacak olursa biz krem ve maskelerin etkilerinin diğerlerine yani serum ve tablete göre daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. O yüzden oldukça pahalı olan bu bakım kremlerinden ziyade, serum olarak alınan ve kendinizin uygulayacağı bakım ritüelleri daha etkili olacaktır diyebiliriz.

Hyaluronik Asit İçin Günlük Kullanım Miktarı Nedir?

Bu konuda henüz kesin bir bilginin varlığından söz edilemese de uzmanlar kullanım miktarı için yaklaşık 60- 240 miligram arasının yeterli olacağından söz etmektedirler.

Hyaluronik Asit Zararlı mı?

Hayır, yukarıda bahsettiğimiz üzere vücudumuzda salgı şeklinde hyaluron üretmektedir. Ancak fazla kullanım, her şeyde olduğu gibi bu konuda da zararlı olabilmektedir.

C Vitamini Serumu Ne Kadar?

Yapısına, markasına ve içeriğine göre bu fiyatlar değişkenlik göstermekte ve 50 ila 500 TL arasında C vitamini serumu bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Hyaluronik Asit Hangi Marka İyi?

C Vitamini Ve Hyaluronik Asit Serum Nasıl Kullanılır?

C Vitaminli Hyaluronik Asit Serum

Yaşlanma Karşıtı Kırışıklık Giderici Krem

Lipozomal C Vitamini Serumu Nedir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.