Uzun Kıvırcık Saç Bakımı | Kıvırcık Saça Hangi Bakım Yapılır?

10.03.2021
617
Uzun Kıvırcık Saç Bakımı | Kıvırcık Saça Hangi Bakım Yapılır?

Kıvırcık saç bakımlı olduğunda çok hoş görünen, sevimli ve hoş bir hava katan güzel bir detaydır. Düzgün ve sağlıklı buklelerinizin olması için kıvırcık saçlarınıza düzenli bir bakım yapmalısınız. Düz saça göre kıvırcık saçların bakımı biraz daha zordur. Bu sebeple uzun kıvırcık saç bakımı aksatılmadan düzenli olarak yapılmalıdır.

Kıvırcık Saçın Bakımı Neden Önemlidir?

Kıvırcık saçlılar için hiçbir şey yapmadan direkt yıkayıp çıkılabilir gibi yanlış bir düşünce bulunur. Sadece saçını yıkayıp kurutup çıkılabilir gibi yanlış düşünceler sebebi ile saçlar yeteri kadar bakım göremez. Kıvırcık saç maalesef ki her gün aynı buklelere ve görünüme sahip olmaz. Düzgün buklelerin olması için her gün bakım şarttır. Mesela bugün kıvırcık saçlarınız çok hoş görünüyor olabilir ama ertesi gün o buklelerden eser kalmaz. Bu sebeple uzun kıvırcık saç bakımı için özel kremlerden kullanmalısınız. Bu kremler saçın kabarık bir kıvırcık yerine bukle bukle bütünleşmiş belirgin bir görünüme kavuşturur. Kıvırcık saçlar için özel olarak üretilen köpükler de aynı etkiyi gösterecektir. Kıvırcık saç düz saça göre daha fazla kabarır ve kurumaya meyillidir. Bu sebeple uzun kıvırcık saç bakımı ihmal edilmeden düzenli olarak kullanmalısınız.

Uzun Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kıvırcık saç bakımı için duşta saç kremi kullanmak aslında bir tercih değil zorunluluktur. Sadece şampuan kullandığınızda kabarmanın önüne geçemezsiniz. Ayrıca saçınızı yıkarken çok fazla karıştırmamalısınız. Bu, saçlarınızın daha çok dolaşmasına ve tararken zorlanmanıza sebep olur. Dolayısıyla tarama sonucunda saçlar daha çok kırılır. Tarak olarak da ince uçlu tarak ya da fırça asla kullanmamalısınız. Geniş ve kalın uçlu taraklar kullanmalısınız. Ayrıca yatarken de saçları salıp yattığınız zaman daha da dolaşacak ve bukleler bozulacaktır. Bu sebeple yatarken bone kullanmalısınız.

Kıvırcık Saçlara Doğal Bakım Nasıl Yapılır?

Uzun ve dalgalı saç bakımı doğal yöntemlerle de yapılabilir. Saçlarınız için doğal bakım yağları da kullanmalısınız. Özellikle Hint yağı ve tatlı badem yağı iyice karıştırıldıktan sonra iki kaşık bal ve biraz limon suyu ekleyerek saçlarınıza ve saç diplerinize uygulamalısınız. Haftada bir bu bakım yapıldığı zaman bukleleriniz güçlü, sağlıklı ve parlak görünecektir.

Kıvırcık saç bakım rutini nasıl olmalı?
Kıvırcık saç bakım rutini, doğal yağlarla birlikte gerçekleşir. Banyo sonrasında saçlarınıza uygun kremi uyguladıktan sonra Hint yağı, badem yağı ya da zerdeçal yağı ile saçların buklelerinin daha kıvrımlı, daha parlak ve daha canlı bir görünümde olması adına kullanabilirsiniz. Kıvırcık saç bakım rutini her banyodan sonra düzenli olarak gerçekleşmeli.
Kıvırcık saçın gece bozulmaması için ne yapılmalı?
Kıvırcık saça sahip olan kişiler, sabah uyandıkları zaman saçlarını aynı görünümde bulamayabilirler. Gece bozulmaması için saçlarınıza Hint yağı uygulayıp, saç galoşu kullanabilirsiniz. Ancak buradaki Hint yağı diplere değil yalnızca saç uçlarına uygulanmalı. Böylelikle sabah uyandığınızda bukleleriniz hacimli bir görünümde olur.
Kıvırcık saça kat olur mu?
Kıvırcık saçlar için saç kesimi katlı olmalıdır. Düz kesim saçın kaba ve hoş bir görünümde olmasını engeller. Ancak katlı kesim yaptırdığınız zaman daha samimi ve tatlı bir görünüm oluşur.
Kıvırcık saçlar nasıl uzar?
Kıvırcık saçların uzaması için badem yağı, zerdeçal yağı ve Hint yağı kullanılabilir. Dilerseniz zeytinyağı da tercih edilir. Bakım yağları ile birlikte saç hacimli ve sağlıklı bir şekilde uzar. Ancak bunu gelişi güzel değil, düzenli bir kullanıma tâbi tutmamız önemli bir detay.

İlginizi Çekebilir;

Erkek Kıvırcık Saç Bakımı

Kıvırcık Saç Bakımı

Dalgalı Saç Bakımı

Hint Yağı Saç Bakımı

Sirkeyle Saç Bakımı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.